A Ty, kiedy ostatnio wykonywałaś cytologię? To badanie, o którym musisz pamiętać
Trwający właśnie Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to bardzo dobry moment, by przypomnieć o cytologii – podstawowym kobiecym badaniu profilaktycznym. Dlaczego?
Dlaczego cytologia jest tak ważna?
Rak szyjki macicy to drugi – po raku piersi – typowo kobiecy nowotwór, diagnozowany wśród Polek, a także najczęściej występujący nowotwór narząd rodnego w naszym kraju. Jednak na 10 kobiet, u których zostaje on wykryty, aż 5 umiera. Mimo że w Polsce obowiązuje program bezpłatnych badań przesiewowych, zapewniających każdej kobiecie pomiędzy 25. a 59. rokiem życia bezpłatne wykonanie cytologii raz na 3 lata (lub raz do roku jeśli kobieta jest nosicielką wirusa brodawczaka ludzkiego), z tej możliwości korzysta mniej niż 20 proc. kobiet.
Tymczasem cytologia nie tylko pozwala wykryć raka szyjki macicy w przedinwazyjnym, a więc wyleczalnym stadium, ale również zbadać stan nabłonka pochwy, kontrolować leczenie nadżerki tarczy szyjki macicy czy dokładnie określić termin owulacji.
Cytologia – kiedy najlepiej zrobić badanie?
Pierwszą cytologię należy wykonać około 20.-25. roku życia lub wcześniej, jeśli rozpoczęło się współżycie przed osiągnięciem tego wieku. Najpóźniej do 3. lat po pierwszej aktywności seksualnej.
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
O konieczności przeprowadzenia badania przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, który z okazji Europejskiego Tygodnia Raka Szyjki Macicy przygotował specjalną infografikę. Znajdziemy w niej informację m. in. o tym, że nowotwór szyjki macicy należy do najbardziej podstępnych, bo nie dających objawów w pierwszym okresie choroby. Bezbolesna (jeśli właściwie wykonana), krótkotrwała i przeprowadzona za pomocą specjalnej szczoteczki cytologia pozwala na jego wczesne wykrycie.
Podejmij wyzwanie i wykonaj badanie
O tym, że badania nie muszą być odbierane jako smutna powinność, ale okazja do zrobienia czegoś dobrego dla swojego zdrowia i poczucia się częścią kobiecej społeczności, świadczy popularność hashtagów #pinkchallenge i #pinklipstproject (w sumie ponad 15 000 wpisów) na Instagramie. Dziewczyny biorące udział w „różowym wyzwaniu” przekonują, że chcą, a nie muszą się badać. No i że różowy to symbol kobiecości walecznej i dbającej o siebie.
RozwińW końcu nie bez przyczyny kształt macicy przypomina byka, prawda? Dlatego więc wszystkie posiadaczki „byczka”, zadbajmy o swoje macice! Cytologia to tylko kilka minut. I choć samo badanie przeprowadzane w gabinecie ginekologicznym może być dla niektórych kobiet niekomfortowe czy stresujące, to pozwala oszczędzić wiele stresu związanego z potencjalnym późniejszym leczeniem choroby nowotworowej.
Polecamy
„Owszem, dziś długość życia człowieka wzrasta, ale czy o taką jakość życia nam chodziło?” – pyta prof. Grzegorz Dworacki
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
Lekarka chorująca na raka wymienia pięć sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o nowotworze
się ten artykuł?