Aceton w moczu – przyczyny, objawy, leczenie
Aceton w moczu występuje naturalnie w śladowych ilościach. Jeśli jednak zostanie oznaczony w analizie laboratoryjnej – może stanowić symptom cukrzycy typu 1, odwodnienia czy wygłodzenia. Każdorazowo nieprawidłowość ta wymaga szerszej diagnostyki, by stwierdzić, jakie pierwotne schorzenie ją wywołało.
Aceton w moczu – czym jest?
Aceton obok beta-hydroksymaślanu i kwasu acetooctowego zalicza się do ciał ketonowych. Stanowi produkt uboczny spalania tłuszczu (zamiast glukozy) w celu dostarczenia organizmowi energii. Uwalniany jest do krwiobiegu i wydalany z moczem.
Aceton w moczu występuje naturalnie w śladowych ilościach, dlatego w rutynowo wykonywanych analizach laboratoryjnych jest niewykrywalny. Jeśli jednak jego stężenie zwiększy się, wówczas jest to sygnałem do poszerzenia diagnostyki, która pozwoli poznać pierwotną przyczynę obecności ciał ketonowych w moczu.
Przyczyny acetonu w moczu
Obecność acetonu w moczu najczęściej sugeruje cukrzycę typu 1. Wynika to z zaburzenia gospodarki węglowodanowo-tłuszczowej. Innymi słowy – organizm w celu pozyskania energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania metabolizuje tłuszcz, a nie glukozę.
Innymi przyczynami obecności acetonu w moczu są:
- gorączka,
- stosowanie restrykcyjnych diet (w tym głodówek oraz diet o zwiększonej podaży białka i zmniejszonej podaży węglowodanów),
- długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny,
- biegunka,
- wymioty,
- choroby tarczycy i trzustki,
- zespół Fanconi,
- choroby genetycznie uwarunkowane,
- stany pooperacyjne.
Aceton w moczu w ciąży
Ciałka ketonowe w moczu w ciąży mogą być też (poza cukrzycą ciążową, która wiąże się też podwyższonym poziomem glukozy w moczu) konsekwencją wymiotów charakterystycznych dla pierwszego trymestru, a także utraty łaknienia związanego z nawracającymi nudnościami.
Aceton w moczu u dziecka
Aceton (ketony) w moczu u dziecka diagnozuje się najczęściej w przypadku cukrzycy typu 1. oraz po zatruciu pokarmowym i związanych z tym wymiotach.
Aceton w moczu – objawy
Obecność acetonu w moczu zwykle daje o sobie znać, zanim jeszcze wykonana zostanie analiza laboratoryjna. Jeśli w twoim organizmie zwiększyła się produkcja ciał ketonowych, mogą ci towarzyszyć:
- owocowy zapach moczu i z ust,
- suchość w ustach połączona najczęściej z ciągłym pragnieniem,
- utrzymujące się zmęczenie,
- bóle brzucha połączone często z nudnościami i wymiotami,
- bóle głowy,
- podwyższone stężenie glukozy we krwi,
- obecność glukozy w moczu.
Aceton w moczu – badanie i norma
Obecność acetonu w moczu (ketonuria) pozwala stwierdzić test paskowy. Jest to rozwiązanie tanie i wygodne. Nie wymaga również transportu próbki moczu do laboratorium. Uzyskany wynik należy traktować jednak jako wstępny. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, sugerujące podwyższone stężenie ciał ketonowych w moczu, a wynik testu paskowego był negatywny – wykonaj badanie laboratoryjne.
Pobierz mocz podczas porannej mikcji (po przynajmniej czterogodzinnej przerwie w oddawaniu moczu), ze środkowego strumienia. Wcześniej jednak dokładnie umyj okolice intymne i osusz je papierowym ręcznikiem. Próbkę moczu dostarcz w jałowym pojemniku do laboratorium.
Bez względu na punkt dokonujący analizy, przy oznaczaniu acetonu (ketonów) w moczu, normą jest ich brak. Jeśli zostaną stwierdzone, wówczas konieczne jest podjęcie leczenia schorzenia pierwotnego, które doprowadziło do nadprodukcji ciał ketonowych.
Aceton w moczu – leczenie
Aceton w moczu to nieprawidłowość, które stanowi objaw choroby. Z tego względu stwierdzenie jego obecności w próbce dostarczonej do analizy laboratoryjnej, wymaga podjęcia dalszej diagnostyki.
Jeśli aceton w moczu jest powiązany z cukrzycą, wówczas konieczne jest ustabilizowanie poziomu insuliny i glukozy we krwi. Stanowi to bowiem bezpośrednie zagrożenie dla życia, jeśli doprowadzi do kwasicy ketonowej i śpiączki ketonowej.
Natomiast po intensywnych wymiotach i biegunce podstawą jest wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Jeśli nieprawidłowy wynik analizy składu moczu wynika ze stosowania drastycznych diet lub utraty łaknienia – konieczne jest zwiększenie kaloryczności posiłków.
Bibliografia:
- Badanie ogólne moczu, https://szp.uwm.edu.pl/sites/default/files/download/202003/badanie_ogolne_moczu_2015_0.pdf, dostęp: 5.01.2022 r.
- W. Hryniewicz, K. Pawlik, A. Deptuła, M. Wanke-Rytt, Rekomendacje diagnostyki laboratoryjnej zakażeń. 1. Zakażenia układu moczowego, Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2017.
- H. Bielarczyk, A. Ronowska, S. Gul-Hinc, Mocz jako materiał diagnostyczny. Badania przyłóżkowe (point of care testing), [w:] A. Szutowicz, A. Raszei-Specht (red.), Diagnostyka Laboratoryjna, t. 2, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2011, s. 9–27.
Polecamy
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
U Roksany Węgiel-Mglej zdiagnozowano nieuleczalną chorobę. „Zrozumiałam powagę tego, co się wydarzyło”
Pierwszy przypadek wyleczenia cukrzycy typu 1. Początek nowej ery w walce z chorobami autoimmunologicznymi?
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
się ten artykuł?