ADHD u dorosłych dwukrotnie zwiększa ryzyko zawału i udaru. Zaskakujące doniesienia naukowców
Według badań przeprowadzonych przez szkockich naukowców, dorośli z ADHD są dwa razy bardziej narażeni na rozwój chorób sercowo-naczyniowych niż osoby zdrowe. Zagrożenie wzrasta dodatkowo z powodu innych czynników. Badacze sprawdzili, jaka grupa dorosłych jest najbardziej narażona.
ADHD a choroby serca
ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder) to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Najczęściej zaburzenie to diagnozuje się u dzieci w wieku szkolnym, jednak zmaga się z nim również ok. 2,5 proc. dorosłych na całym świecie. Wskazuje się również, że aż 2/3 dzieci z ADHD nie wyrasta z tego zaburzenia. Objawami ADHD są przede wszystkim nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia koncentracji uwagi i impulsywność.
ADHD często występuje także równolegle z innymi schorzeniami psychicznymi i fizycznymi, z których niektóre są powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Jak wykazali naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska oraz Uniwersytetu w Örebro, u dorosłych z ADHD aż dwukrotnie wzrasta ryzyko chorób serca. Stwierdzili także, że związek ten jest silniejszy u mężczyzn niż u kobiet. Swoje wnioski opublikowali na łamach czasopisma „World Psychiatry”.
Dwukrotnie większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
Naukowcy zbadali pięć milionów pacjentów ze Szwecji, w tym 37 tys. osób ze zdiagnozowanym ADHD. Następnie uczestnicy byli obserwowani przez 12 lat. W tym czasie specjaliści przeanalizowali powiązania między ADHD i 20 różnymi chorobami układu krążenia. W analizie nie skupiali się na innych przyczynach chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak cukrzyca, otyłość, palenie tytoniu, problemy ze snem czy inne problemy psychiczne.
Po latach obserwacji stwierdzili, że aż 38 proc. dorosłych z ADHD wykazywało co najmniej jedną chorobę układu krążenia. Dla porównania wśród uczestników analizy, którzy nie mają ADHD, odsetek ten wyniósł 24 proc.
„Odkryliśmy, że dorośli z ADHD są dwa razy bardziej zagrożeni rozwojem przynajmniej jednej choroby sercowo-naczyniowej w porównaniu do osób bez ADHD. Kiedy wzięliśmy pod uwagę dobrze udokumentowane czynniki ryzyka tego typu chorób, odkryty związek osłabł, ale nadal pozostał znaczący. Wskazuje to, że ADHD to niezależny czynnik podnoszący zagrożenie wieloma chorobami sercowo-naczyniowymi” – wyjaśniła dr Lin Li, pierwsza autorka publikacji.
Jaka grupa dorosłych z ADHD jest najbardziej narażona?
Jak wykazali naukowcy, ryzyko było podwyższone w przypadku wszystkich chorób serca, jednak najbardziej dla zawału serca, udaru krwotocznego i schorzeń naczyń obwodowych. Eksperci zaznaczyli również, że szczególnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia powyższych chorób są problemy ze zdrowiem psychicznym. W szczególności zwrócili uwagę na zaburzenia dotyczące jedzenia oraz uzależnienia. Według badań na wystąpienie chorób krążenia nie mają jednak wpływu leki psychiatryczne, w tym antydepresanty czy środki przeciwlękowe.
Główny autor badania prof. Henrik Larsson podkreślił, że ze względu na obserwacyjny charakter badania, jego zespół nie mógł ustalić związku przyczynowego między ADHD a chorobami sercowo-naczyniowymi.
„Lekarze muszą dokładnie oceniać psychiatryczne zaburzenia oraz czynniki związane ze stylem życia, tak aby zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u osób z ADHD. Potrzebujemy również dalszych badań, które przyjrzą się potencjalnym, biologicznym mechanizmom, takim jak predyspozycje genetyczne jednocześnie sprzyjające ADHD i chorobom układu krążenia” – dodał.
Polecamy
Dziennikarz zignorował dwa sygnały alarmowe zawału, trzeciego już nie było. „Nie róbcie tak, jak ja! Od razu dzwońcie po karetkę” – apeluje Przemysław Jedlecki
Młodsza córka Dawida Kubackiego ma tę samą wadę genetyczną co jego żona. „Leki trzeba brać do końca życia”
Przeszczepili serce najmłodszemu dziecku w Polsce. Mała Gabrysia miała tylko 7 tygodni
„Jej potencjał jest duży”. Polska szczepionka przeciw miażdżycy może zrewolucjonizować leczenie
się ten artykuł?