„ADHD w naszym społeczeństwie jest niezrozumiane”. W jaki sposób objawia się u dorosłych?
„ADHD kojarzy nam się przede wszystkim z chłopcem, który nie potrafi usiedzieć w szkolnej ławce, jest leniwy, niegrzeczny i ma trudność w nauce” – pisze na swoim profilu na Instagramie Milena Wojnarowska. Psycholożka i autorka profilu @przystanekmindfulness wyjaśnia, w jaki sposób ADHD objawia się u dorosłych osób.
„ADHD w naszym społeczeństwie jest niezrozumiane”
ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder) to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, który najczęściej diagnozuje się u dzieci. Szacuje się jednak, że z zespołem tym zmaga się również ok. 2,5 proc. dorosłych na całym świecie, którzy rzadko są diagnozowani w tym kierunku. Problem ten porusza na swoim profilu na Instagramie psycholożka Milena Wojnarowska.
„Z ADHD się nie wyrasta. Objawy, co prawda, ulegają zmianie na przestrzeni życia, ale to nie oznacza, że kiedyś zniknie. I nie dotyczy ono wyłącznie mężczyzn – co prawda, dostają oni diagnozę znacznie częściej, ale proporcje te są zbliżone. Mówi się nawet o tym, że kobiet z ADHD może być więcej” – wyjaśnia.
Autorka profilu „Przystanek Mindfullness” w mediach społecznościowych tłumaczy, że objawy ADHD są jednak rzadziej diagnozowane u kobiet niż u mężczyzn.
„ADHD u kobiet po prostu jest trochę inne. Częściej mają one deficyty w zakresie uwagi, mniej objawów impulsywności i nadruchliwości (czyli ADD). Jest też większe prawdopodobieństwo, że dostaną błędną diagnozę, np. borderline” – dodaje.
Wojnarowska zaznacza, że zespół ten jest rzadko diagnozowany u dorosłych, ponieważ wciąż wiele osób mało wie na jego temat.
„ADHD w naszym społeczeństwie jest niezrozumiane. Kojarzy nam się przede wszystkim z chłopcem, który nie potrafi usiedzieć w szkolnej ławce, jest leniwy, niegrzeczny i ma trudność w nauce” – wyjaśnia.
Objawy ADHD u dorosłych – na co zwrócić uwagę?
Wojnarowska podkreśla, że ADHD u dorosłych może dawać inny obraz niż u dzieci.
„W dorosłości objawy zmieniają się i wiele osób z ADHD nie ma pojęcia, że ich mózg działa inaczej niż u przeciętnej osoby. Objawy dotyczą trzech obszarów: impulsywności, nadruchliwości i deficytów uwagi” – zaznacza.
W jaki sposób może objawiać się ADHD u dorosłych? Psycholożka wymienia najczęstsze objawy:
- niecierpliwość, wahania nastroju, napady złości,
- podejmowanie się ryzykownych zachowań (np. w kontaktach seksualnych),
- trudności w bliskich relacjach,
- gubienie rzeczy,
- gadatliwość, przerywanie innym,
- szybkie angażowanie się w nowe zainteresowania i szybka utrata zapału,
- impulsywność w relacjach, w podejmowaniu decyzji,
- zapominanie o zaplanowanych aktywnościach,
- trudności w kończeniu zadań,
- trudność z dopasowywaniem się do nowych sytuacji,
- hiperkoncentracja – czyli całkowite pochłonięcie aktywnością (np. kiedy jest ona dla osoby interesująca).
„Jeśli przeanalizujesz tę listę, zapewne możesz sobie wyobrazić, jakie dalsze konsekwencje dla zdrowia psychicznego mogą mieć wcześniej wymienione objawy, jeśli osoba nie dostanie adekwatnej opieki” – dodaje psycholożka.
I zaznacza, że powyższe objawy znacząco wpływają na jakość życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak dodaje Milena Wojnarowska, często prowadzą również do wystąpienia depresji czy zaburzeń lękowych.
„Wiele osób z ADHD dostaje diagnozę 'przy okazji’, gdy zgłaszają się z innym problemem. Diagnozy ADHD dokonuje psychiatra lub psycholog diagnosta. Pierwszym etapem jest wywiad kliniczny, następie wykonuje się testy (nie są one dostępne w sieci). Nie zawsze jest wymagana farmakoterapia. Istotna jest psychoedukacja oraz psychoterapia, których celem jest podwyższenie jakości życia oraz nauka radzenia sobie z objawami” – podsumowuje.
Przystanek Mindfullness: co to za profil?
Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.
Ekspertka zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie wiedzy na temat uważności w Polsce oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje 105 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.
RozwińPolecamy
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
Polki nie chcą robić mammografii. Ale to nie ich wina. „To rozwiązanie zostało nam zabrane”
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
Podstępna, okrutna, wciąż bagatelizowana choroba. Czas ujarzmić endometriozę!
się ten artykuł?