AKCJA SUPLEMENTACJA: Planowanie ciąży
Suplement diety w gotowym preparacie czy garść tabletek zawierających poszczególne witaminy i składniki mineralne? Łykać po śniadaniu, a może po kolacji? I jak je stosować, by wspomóc swoją płodność? Jeśli właśnie obmyślasz suplementację przed planowaną ciążą, to tekst dla ciebie.
Wyobraźmy sobie kobietę, która właśnie z partnerem postanowiła zajść w ciążę. Chciałaby zacząć się suplementować, bo wie, jak ważne jest to dla niej i dla jej przyszłego dziecka. Nie wie jednak, od czego zacząć. Z pomocą przychodzimy my i nasz nowy cykl „AKCJA SUPLEMENTACJA”. W tym odcinku wraz z cenioną dr n. med. Katarzyną Skórzewską, specjalistką ginekologii i endokrynologii staramy się wyjaśnić, jakich substancji warto szukać w suplementach diety podczas planowania ciąży.
Suplementacja w ciąży – od czego zacząć?
Od czego zacząć suplementację? Najbezpieczniej od wykonania badań krwi i zinterpretowania jej wyników z lekarzem. To najprostsza droga do tego, by dowiedzieć się, jakich składników potrzebujemy przed ciążą. Nie wszystkie bowiem musimy przyjmować w suplementach, często wystarcza tylko zdrowa, zbilansowana dieta. Warto też pamiętać, że nadmiar niektórych witamin i składników mineralnych nie jest dobry dla organizmu. A co potem?
– Nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do ciąży. Planowanie nie zawsze wiąże się ze spodziewanym efektem. Tak naprawdę więc na początek należałoby zadbać o zdrowe odżywianie. Rzucamy papierosy, odstawiamy alkohol, jeżeli mamy nadwagę lub otyłość – staramy się zmniejszyć BMI. Wszystko zależy od tego, jak do tej pory kobieta się odżywiała, czy stosuje diety eliminacyjne, czy jest wegetarianką, weganką… – wyjaśnia specjalnie dla Hello Zdrowie dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolog-endokrynolog.
Kiedy najlepiej łykać suplementy diety? Jak tłumaczy ekspertka, w wielu preparatach dla kobiet planujących ciążę znajduje się żelazo. W związku z tym najlepiej przyjmować je z jedzeniem, np. podczas obiadu.
– Wszystko jednak zależy od tego, jakie suplementy pacjentki przyjmują i jakie inne leki jeszcze biorą – dodaje specjalistka.
Kwas foliowy
Najwięcej kobiet suplementację przed planowaną ciążą rozpoczyna od łykania kwasu foliowego. Zapobiega on wadom otwartej cewy nerwowej oraz pomaga w prawidłowym rozwoju kręgosłupa u dziecka. Okazuje się jednak, że ta forma witaminy B9 może nie wystarczyć.
– Podczas planowania ciąży zaleca się stosowanie najbardziej aktywnej formy kwasu foliowego, czyli metafolianu. Czasami występują bowiem różnego rodzaju nieprawidłowości genetyczne, które mogą wpływać na to, że przekształcanie się kwasu foliowego w formę aktywną jest utrudnione. Jest tak np. u nosicielek mutacji MTHFR. Te kobiety powinny więc stosować aktywne formy kwasu foliowego – wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Skórzewska.
Witamina D
Synteza witaminy D w naszej szerokości geograficznej jest możliwa tylko od maja do października. Warto więć suplementować ją codziennie. Szczególnie istotna jest tutaj witamina D3, która obniża ryzyko wystąpienia bacterial vaginosis – łączonej niekiedy z powikłaniami podczas ciąży. Jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, kobiety planujące ciążę powinny codziennie przyjmować 2000 j. m. witaminy D.
– To dawka standardowa, którą rekomendujemy kobietom planującym dziecko oraz następnie przez całą ciążę. Jeżeli jednak ktoś choruje np. na osteomalację (czyli odpowiednik krzywicy u osób dorosłych), wtedy są potrzebne większe dawki. To jednak powinno być ustalone z lekarzem – mówi specjalistka.
Jod
Kolejnym suplementem diety, który obowiązkowo powinnyśmy stosować podczas planowania ciąży (jak i podczas ciąży i karmienia piersią) jest jod. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by przez cały ten czas przyjmować codziennie dawkę 200 µg jodu.
– Warto wiedzieć, że jeżeli kobieta ma chorobę Hashimoto, sam jod nie jest w tym wypadku najlepszy, ponieważ przyspiesza rozwój niedoczynności tarczycy w tej chorobie. Jeżeli jednak chodzi o ciążę, matka nie jest tutaj najważniejsza. Jod stosujemy po to, by tarczyca u dziecka rozwijała się prawidłowo – dodaje ekspertka.
Selen i cynk
Dla kobiet starających się o dziecko istotne jest też suplementowanie selenu oraz cynku. Zadaniem selenu jest działanie wzmacniające układ odpornościowy oraz przeciwzapalne. Odpowiednia dawka selenu zapobiega też poronieniom. Jeżeli chodzi o cynk, wspomaga on płodność oraz bierze udział w regulowaniu cyklu miesięcznego. Co ważne, wpływa też na odpowiednie funkcjonowanie endometrium.
– Selen zaleca się jednak odstawić, gdy w ciążę się już zajdzie. Co do cynku – badania pokazują, że jest on ważny nie tylko dla kobiet starających się o dziecko, ale także dla ich partnerów – dla prawidłowego rozwoju nasienia oraz tworzenia DNA – dodaje ekspertka.
DHA
Ważnym, ale nie niezbędnym dla kobiet planujących ciążę, jest kwas DHA, który wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i wzroku u dziecka. Niektóre źródła podają, że podczas starań o ciążę zalecane jest spożywać dziennie przynajmniej 200 mg tego kwasu.
– Najważniejsze jest to, by kwas DHA przyjmować w ciąży, szczególnie w II i III trymestrze, gdy intensywnie rozwija się mózg dziecka – dodaje dr Skórzewska.
Cholina
– W suplementach diety dla kobiet starających się o dziecko ważne jest też, by znalazła się cholina, która zapobiega chorobom związanym z przewodnictwem nerwowym – wyjaśnia ekspertka.
Składnik ten jest produkowany przez wątrobę, jednak wiele osób cierpi na jej niedobór. Badania wskazują, że niski poziom choliny w organizmie matki może przyczynić się do wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka.
Witaminy z grupy B
W preparatach witaminowych dla kobiet starających się o dziecko często możemy znaleźć też witaminy z grupy B, które zapewniają prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka. Jak wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Skórzewska, nie muszą być one jednak stosowane przez wszystkie kobiety starające się o ciążę. By zapewnić sobie odpowiednią ilość tych składników w organizmie, wystarczy zbilansowana dieta. Jest jednak pewien wyjątek.
– Kobiety, które są wegetariankami lub wegankami, koniecznie muszą przyjmować suplementy z witaminami z grupy B, szczególnie witaminę B 12, której zwykle mają niedobory. A wtedy może dojść do niedoborów masy ciała u dziecka czy nawet do przedwczesnego porodu – mówi dr Skórzewska.
Witamina E
Niektóre źródła mówią, że przyjmowanie witaminy E poprawia płodność. Jest to też silny przeciwutleniacz, który przeciwdziała występowaniu wad wrodzonych płodu oraz poronieniom.
– Możną ją jednak przedawkować, więc ja z tą witaminą proponowałabym jednak ostrożność. Wytycznych i rekomendacji do stosowania jej w okresie planowania ciąży nie ma – wyjaśnia ekspertka.
Jedna kapsułka zażywana dziennie w zupełności więc wystarczy.
Jeżeli masz pytania dotyczące suplementów diety, chcesz zacząć się suplementować, ale nie wiesz od czego zacząć – odezwij się do mnie. Czekam także na propozycje kolejnych odcinków z serii „AKCJA SUPLEMENTACJA”. Wraz z naszymi ekspertami postaramy się pomóc!
Dr n. med. Katarzyna Skórzewska – lekarka, specjalistka ginekologii i endokrynologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w szpitalach klinicznych: im. Dzieciątka Jezus przy Pl. Starynkiewicza i im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń hormonalnych u kobiet, szczególnie w obszarze endokrynologii ginekologicznej oraz leczeniem współistniejących u kobiet zaburzeń hormonalnych innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Autorka wielu publikacji naukowych w periodykach polskich i zagranicznych oraz artykułów popularnonaukowych. Prowadzi autorską rubrykę „Damskie sprawy bez tabu” w serwisie Enel Zdrowie.
Zobacz także
„Badania tzw. piątki tarczycowej, które są dostępne w laboratoriach, to naciąganie ludzi na niepotrzebne wydatki” – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska
„Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wymaga to zaufania ze strony kobiety. Powinna wierzyć, że mi także zależy na tym, by ujrzeć całego i zdrowego noworodka” – mówi Izabela Rychlik, położna z sześcioletnim stażem
„Potoczny termin 'stara pierwiastka’ zniknął z położnictwa. Dobrze, bo był obraźliwy i stygmatyzujący” – uważa prof. Artur Jakimiuk
Polecamy
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Farmaceutka zdradza, jakie są główne grzechy popełniane przy suplementowaniu witaminy D
się ten artykuł?