Akromegalia, czyli co się dzieje, gdy dorosły nagle zaczyna rosnąć
Któż nie zna mitów o olbrzymach pokonywanych przez bohaterów… Jedna z takich historii zawarta została nawet w Biblii jako opowieść o walce Dawida z Goliatem. W każdej legendzie, przypowieści czy bajce tkwi ziarno prawdy. W tym wypadku jest to wzrost gigantycznych postaci. To efekt gigantyzmu albo akromegalii, czyli chorób wynikających z nadprodukcji hormonu wzrostu. Czym jest to spowodowane? Jakie są pierwsze objawy patologii? Czy można ją leczyć?
Czym jest akromegalia?
Akromegalia to choroba związana z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu (somatotropiny) oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu. Konsekwencją tego jest szereg zmian i to nie tylko w wyglądzie. Nadmierny rozrost ciała powoduje mnóstwo zaburzeń metabolicznych oraz w funkcjonowaniu systemów i układów.
Przypadki akromegalii występowały, i to wcale nie tak rzadko, w odległej przeszłości. Nie chodzi bynajmniej wyłącznie o postaci z mitów i legend. Choroba dotknęła m.in. faraona Amenhotepa IV czy Gajusza Juliusza Werus Maximusa. Pierwszy raz napisał o tym Johann Wierus w 1776 r. Natomiast pierwszy medyczny opis pojawił się za sprawą Andrea Vergi w 1864 r. Samo pojęcie akromegalii wprowadził Pierre Marie w 1886 r.
Nazwa akromegalia został użyta po raz pierwszy przez Pierre Marie w 1886 roku (gr. akron - kończyna, gr. megas - wielki) w trakcie opisu autopsji dwóch pacjentów Szpitala Salpetriere w Paryżu. Dzięki publikacji w języku francuskim i angielskim termin akromegalia szybko się upowszechnił. W 1887 roku lekarz i naukowiec polskiego pochodzenia Oskar Minkowski opisał przypadek akromegalii. W swojej pracy wyrażał on przekonanie, co do związku dwóch elementów: guza przysadki mózgowej i akromegalii, ale nie było wówczas jeszcze żadnych eksperymentalnych dowodów na potwierdzenie tej tezy.
Gigantyzm a akromegalia – czy jest jakaś różnica?
Pojęcia gigantyzmu i akromegalii są często utożsamiane, a to błąd. Oczywiście w obu przypadkach mowa jest o zbyt dużym wzroście ciała z powodu nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu, ale nie należy tych przypadłości utożsamiać. Dlaczego? Gigantyzm występuje wyłącznie u dzieci i młodzieży, a więc w okresie naturalnego wzrostu. Natomiast akromegalia rozwija się, gdy naturalny okres rozwoju zakończył się – wyłącznie u osób dorosłych.
Ta niepozornie drobna różnica sprawia, że gigantyzm i akromegalia dają nieco inne objawy w wyglądzie. Gigantyzm prowadzi do faktycznego wzrostu ciała. Dzieci dotknięte schorzeniem osiągają wzrost powyżej 2 m tak jak rekordzista (wpisany do Księgi Rekordów Guinessa) Robert Pershing Wadlow o wzroście 2,72 m. Natomiast akromegalia prowadzi bardziej do rozrostu aniżeli wzrostu. To znaczy, że zwiększają się rozmiary stóp i rąk, języka, żuchwy, ale sam wzrost nie zmienia się tak, jak to ma miejsce w przypadku gigantyzmu.
Jakie są przyczyny akromegalii?
Główną przyczyną akromegalii jest gruczolak przysadki. Odpowiada za aż 98% zachorowań. Jest to nowotwór śródczaszkowy, który może mieć postać aktywną hormonalnie i nieaktywną. W przypadku akromegalii mowa jest o gruczolaku, który wydziela hormon wzrostu. W pozostałych przypadkach akromegalia może być wynikiem wydzielania hormonu wzrostu przez:
- aktywne hormonalnie gruczoły poza przysadką mózgową (np. nowotwór trzustki),
- guzy neuroendokrynne oskrzeli,
- guzy neuroendokrynne zlokalizowane w przewodzie pokarmowym,
- guzy neuroendokrynne w trzustce,
- stosowanie hormonu wzrostu w celach dopingowych.
Na skutek zwiększonego wydzielania hormonu wzrostu, pobudzone zostaje uwalnianie insulinopodobnego czynnika wzrostu. Skutkiem tego jest uruchomienie procesów komórkowych (różnicowania i namnażania).
Jak objawia się akromegalia?
Pierwsze objawy akromegalii występują około 40. roku życia. Początkowo są to niezwracające uwagi:
- zmęczenie,
- bóle kostno-stawowe,
- obrzęki (zwłaszcza kończyn),
- zaparcia,
- spadek libido,
- nadmierna potliwość,
- bóle głowy.
Nietrudno te objawy utożsamić z zaburzeniami hormonalnymi charakterystycznymi dla menopauzy i andropauzy. Chory uznaje, że to naturalny proces, a skoro tak, nie wymaga leczenia… Jednak wraz z czasem symptomy nie ustępują. Mijają kolejne miesiące, a wraz z nimi pojawiają się trudne już do przeoczenia zmiany w wyglądzie ciała, w tym przede wszystkim deformacje twarzy. To właśnie na tym etapie pacjenci najczęściej decydują się na wizytę u endokrynologa. W poniższej tabeli znajdują się charakterystyczne zmiany w przebiegu akromegalii.
Zmiany w wyglądzie ciała | Zmiany w wyglądzie twarzy |
|
|
Choć bez wątpienia zmiany w wyglądzie, jakie pojawiają się przy akromegalii, w największym stopniu przykuwają uwagę, to warto pamiętać, że choroba powoduje też szereg zaburzeń metabolicznych i układowych:
- zaburzenia w układzie krążenia (w tym nadciśnienie, zaburzenie czynności skurczowych serca, niewydolność serca),
- zaburzenia w układzie oddechowym (w tym polipy błon śluzowych nosa, zwężenia odcinka górnych dróg oddechowych),
- zaburzenia w układzie nerwowym (w tym czucie opaczne, zespół cieśni nadgarstka),
- zaburzenia w układzie wewnątrzwydzielniczym (w tym hiperprolaktynemia, zaburzenia płodności),
- zaburzenia metaboliczne (w tym cukrzyca, zaburzenia tolerancji glukozy),
- zaburzenia w układzie kostno-stawowym (w tym zwyrodnienie stawów).
Na czym polega diagnostyka akromegalii?
Akromegalia jest patologią rzadką – występuje u nie więcej niż 70. osób na milion. Jej objawy w początkowym stadium łatwo przeoczyć. Właśnie dlatego chorzy są diagnozowani za późno, aby odwrócić zmiany, jakie zaszły w organizmie. Ważna jest tutaj diagnostyka obrazowa (rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa), dzięki której można potwierdzić obecność gruczolaka przysadki mózgowej.
Istotne są też badania laboratoryjne, stwierdzające wysoki poziom hormonu wzrostu (test OGTT) i insulinopodobnego czynnika wzrostu. W przypadku testu OGTT, jeśli w drugiej godzinie po przyjęciu glukozy poziom hormonu wzrostu wynosi powyżej 1 µg/l, jest to potwierdzenie akromegalii.
W razie potwierdzenia diagnozy konieczne jest leczenie akromegalii, ponieważ jej zbagatelizowanie skraca średnio długość życia o aż 10 lat. To najczęściej wynik rozwijających się nowotworów, udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego oraz niewydolności oddechowej. Zwykle w terapii stosuje się leczenie skojarzone stanowiące połączenie:
- operacyjnego usunięcia gruczolaka (jedyna metoda dająca możliwość wyleczenia akromegalii),
- radioterapii,
- farmakoterapii z wykorzystaniem leków obniżających wydzielanie hormonu wzrostu i insulinopodobnego czynnika wzrostu (spowalniają rozwój choroby, ale bez zabiegu operacyjnego nie dają szans na całkowite wyleczenie).
Bibliografia:
- Kałużny M., Bolanowski M., Akromegalia — od mitów do faktów, Endokrynologia Polska 2008, t. 59, nr 3, s. 242-244.
- Ruchała M., Szczepanek-Parulska E., Komorska-Piotrowiak E., Diagnostyka i leczenie akromegalii, Onco Rewiev 2011, vol. 1, nr 4, s. 240-247.
- Zieleniewski W., Michalak R., Akromegalia – niedoceniony problem zdrowotny w praktyce lekarza rodzinnego, Family Medicine & Primary Care Review 2011, nr 13, 2: s. 273-275.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Migrena w ciąży. Co musisz wiedzieć o wpływie hormonów na bóle głowy?
Brzuch tarczycowy – dlaczego hormony mogą być przyczyną nadmiaru tłuszczu?
Co warto wiedzieć o Hashimoto u mężczyzny?
Objawy psychiczne Hashimoto. Jak choroba tarczycy wpływa na psychikę?
się ten artykuł?