Aktorka na dwa lata przed siedemdziesiątką została mamą. Informacja wywołała w Hiszpanii oburzenie
Ana Obregon ma 68 lat i znów została mamą. Hiszpańska aktorka i prezenterka telewizyjna podzieliła się radosną nowiną na Instagramie. Jej radości nie podziela rząd, który krytycznie wyraża się na temat ciąży zastępczej. W Hiszpanii nie wolno korzystać z usług surogatki. Mimo że cały proces odbył się w Stanach Zjednoczonych, na temat Obregon padły gorzkie słowa. Aktorka trzy lata temu straciła jedynego syna.
„Już nigdy nie będę sama. Znowu żyję”
Aktorka została sfotografowana, kiedy opuszczała szpital w Miami, tuląc dziecko w ramionach. Zdjęcie trafiło na okładkę hiszpańskiego tygodnika „Hola!”. Ana Obregon udostępniła okładkę tygodnika na swoim Instagramowym profilu i podpisała je emocjonalnymi słowami:
Rozwiń„Złapano nas! Światło pełne miłości padło na mój mrok. Już nigdy nie będę sama. Znowu żyję”
W ostatnich latach Obregon doświadczyła podwójnej, bolesnej straty: na nowotwór zmarł jej ukochany jedyny syn Alex Lequio oraz jej matka. Nie ukrywa, że ten czas był dla niej bardzo trudny. Żeby spełnić swoje marzenie o macierzyństwie, Obregon skorzystała z usług surogatki. Nie znamy jednak szczegółów, na jakich zasadach ten proces się odbywał. Wiadomo tylko, że Obregon została mamą córeczki, co ją bardzo uszczęśliwiło.
Ciąża zastępcza zakazana
Surogatka, to matka zastępcza, której zadaniem jest donosić ciążę i urodzić dziecko. Dziecko trafia wtedy do rodziców, którzy skorzystali z jej usług. Surogatka zrzeka się praw do noworodka. Mimo że w 2009 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała macierzyństwo zastępcze za jedną z technik wspomaganego rozrodu, są kraje, które zakazują tzw. macierzyństwa zastępczego. Jednym z nich jest właśnie Hiszpania. W Polsce również surogacja jest nielegalna.
Informacja o tym, że hiszpańska aktorka zdecydowała się zostać mamą w ten sposób, wzbudziła ogromne kontrowersje. Jak podaje Reuters, trzech tamtejszych ministrów wyraziło się krytycznie na temat tej sytuacji, mimo że miała ona miejsce na innym kontynencie.
„Ciała kobiet nie powinny być kupowane ani wynajmowane, aby zaspokoić czyjeś pragnienia” – stwierdził Felix Bolanos, hiszpański minister ds. prezydencji, kontaktów z parlamentem i demokracji.
Zdaniem hiszpańskiego rządu surogacja kojarzona jest z handlem ludźmi, a to jest karalne. Budzi ona także wątpliwości moralne. Odniosła się do nich Florencia Luna, badaczka zajmująca się bioetyką:
„W tych praktykach anonimowość dawców jest zwykle traktowana priorytetowo, co jest sprzeczne z prawem tych dzieci do poznania własnej tożsamości”- powiedziała w rozmowie z portalem pagina12.com.ar.
Dodała także, że nie bierze się pod uwagę, że Obregon ma 68 lat i kiedy jej córka będzie miała 12 lat, ona wejdzie w ósmą dekadę życia.
źródło:hola.com, pagina12.com.ar
Zobacz także
„Decyzja o powiększeniu rodziny należy do ciebie – nie do osób z twojego otoczenia – nie do twoich rodziców, cioć czy wujków” – mówi psycholog
„Moja ciąża była trudna”. Małgorzata Kożuchowska szczerze o macierzyństwie po czterdziestce
Katarzyna Sokołowska o późnym macierzyństwie: „Właśnie teraz będę mogła synowi poświęcić więcej czasu i uwagi niż 10 lat wcześniej”
Polecamy
61-latka urodziła swoje pierwsze dziecko. Starała się o nie przez 37 lat
Dr Katarzyna Wasilewska: „Mogłybyśmy częściej odpuścić sobie ten wyścig o bycie najlepszą matką i dać więcej luzu sobie oraz swoim dzieciom”
Usuwanie macic kobietom po 30., by „czuły, że mają limit czasowy na ciążę”. Tak polityk chce walczyć ze spadkiem urodzeń
Alexandra Daddario pokazała swoje zdjęcie sześć dni po porodzie: „Ciało kobiety jest niesamowite”
się ten artykuł?