Akupresura – mapa punktów na stopach, dłoniach i twarzy
Powierzchnie dłoni, stóp oraz twarzy stanowią swoistą mapę naszego ciała. Znajomość lokalizacji punktów akupresury oraz umiejętność powiązania ich z danym narządem może okazać się przydatna. Uciskając bowiem poszczególne miejsca, możesz z w bezpieczny sposób zmniejszyć dolegliwości bólowe. Akupresurę warto wykorzystać w codziennej walce z migreną, bólem zatok czy też bólem kręgosłupa.
Punkty akupresury – czym są i jak działają
Akupresura jest to masaż aktywnych biologicznie punktów. W medycynie konwencjonalnej nazywane są one receptorami. W trakcie ucisku poszczególnych miejsc dochodzi do pobudzenia zakończeń nerwowych. Informację zostają przesłane do mózgu, a następnie do odpowiedniego narządu. Pozwala to zmniejszyć intensywność odczuwanego bólu, a także poprawić funkcjonowanie stymulowanego organu.
Korzystając z dostępnych na rynku książek, opisujących techniki akupresury możesz w prosty sposób samodzielnie wykonać automasaż. Pomocne w lokalizacji odpowiednich punktów będą specjalnie stworzone do tego celu mapy akupresury. Wskażą one miejsca na ciele przypisane do danego narządu. Pomocne też będą takie akcesoria jak wałek czy mata do akupresury. W znaczący sposób ułatwią masaż danej okolicy ciała.
Mapa akupresury – punkty na ciele
Powodzenie prowadzonej terapii uzależnione jest od prawidłowo zlokalizowanych na ciele punktów akupresury. Warto w tym celu wykorzystać gotowe mapy. Wskazują one dokładne położenie receptorów oraz punktów limfatycznych. Mapy stworzone są dla takich okolic ciała jak twarz, stopy czy też dłonie. Wyróżnia się dwie podstawowe metody lokalizacji punktów.
- Pierwsza z nich wykorzystuje miejsca anatomiczne ciała. Wymaga ona jednak specjalistycznej wiedzy.
- Natomiast druga, łatwiejsza metoda wykorzystuje pojęcie „cuna” chińskiego. Miara Jednego cuna odpowiada szerokości kciuka.
Masaż punktów akupresury należy wykonać opuszkami palców, najlepiej kciuka. Większość punktów występuje symetrycznie po obu stronach ciała. Oznacza to, że w wielu przypadkach należy masować obie dłonie, stopy lub twarz po obu stronach. Jeżeli chcesz wykonać masaż samodzielnie, możesz zastosować technikę masażu okrężnego. Po zlokalizowaniu punktu powinnaś go ucisnąć, a następnie wykonywać ruchy okrężne raz w jedną stronę raz w druga. Dzięki zróżnicowaniu siły nacisku możesz osiągnąć oczekiwane działanie masażu. Może ono być pobudzające lub relaksujące.
Akupresura – punkty na głowie i twarzy
Metoda uciskania punktów Akupresury w przypadku bólu głowy jest znana od dawna. Co więcej, prawidłowo wykonany masaż może przynieść ulgę nie tylko w migrenie. Specjalne miejsca znajdujące się w różnych obszarach twarzy oraz głowy przypisane są różnym dolegliwościom zdrowotnym.
Wśród nich można wymienić:
Precyzyjny ucisk punktów zlokalizowanych blisko przedniej części głowy, a także w okolicy żuchwy ułatwia walkę z trwającym zapaleniem ucha środkowego. Delikatny masaż czoła, w miejscu styku brwiami pozwoli złagodzić uciążliwe dolegliwości wywołane zapaleniem zatok. Odpowiednio wykonany masaż punktów akupresury zlokalizowanych na policzku oraz w okolicy kącika ust, pomoże uporać się z bolącym zębem. W okresie zimowym, obfitym w przeziębienia możesz także szukać pomocy w działaniu tej metody. Akupresura twarzy jest bowiem przydatna w walce ze zwykłym katarem. Punkty odpowiedzialne za tą dolegliwość znajdują się w tylnej części głowy oraz w okolicy kręgosłupa szyjnego.
Akupresura dłoni – lokalizacja punktów
Medycyna chińska przedstawia dłonie jako dwa osobne bieguny ciała. Ich wzajemne połączenie przynosi odprężenie fizyczne i duchowe. Natomiast pocieranie jednej dłoni o drugą wpływa na pozytywny efekt terapeutyczny. Punkty akupresury zlokalizowane są także poza obszarem dłoni. Znajdują się one również na poszczególnych palcach.
- Kciuk – miejsca występowania receptorów w tym miejscu przypisane są płucom oraz wątrobie.
- Palec wskazujący ma związek z całym układem pokarmowym, zwłaszcza z jelitem grubym. Dodatkowo ucisk odpowiedniego punktu na tym palcu umożliwia przerywanie bólu zęba.
- Palec środkowy – punkty akupresury dłoni zlokalizowane na tym palcu mają bezpośredni wpływ na poprawę krążenia krwi.
- Palec serdeczny – receptory położone na palcu serdecznym skojarzone są z układem nerwowym.
- Mały palec posiada punkty przypisane do serca oraz jelita cienkiego.
Punkty akupresury na stopach
Prawidłowo wykonany masaż punktów na stopie wpływa na narządy znajdujące się w innej części ciała. Ucisk odpowiednich miejsc można wykonać samodzielnie lub z pomocą osoby drugiej. Metoda ta pozwala na znaczne uśmierzenie bólu oraz wpływa na poprawę samopoczucia. Akupresura pozwala uwolnić organizm od napięć, rozluźnić mięśnie oraz poprawić krążenie krwi. W początkowej fazie masażu warto masować obie stopy. W następnej kolejności można uciskać punkty akupresury na stopie odpowiedzialne za źródło dolegliwości. Pamiętaj, że prawa stopa odpowiada narządom zlokalizowanym po prawej stronie ciała takim jak wątroba czy woreczek żółciowy. Natomiast lewa stopa odpowiada lokalizacji narządów z lewej strony ciała takim jak trzustka.
Zamieszczone treści mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie zastępują one wizyty u lekarza. Przed zastosowaniem się do porad należy skonsultować się z lekarzem. Autor nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania przez czytelnika powyższych informacji.
Bibliografia:
- Goach M.R., Akupresura najskuteczniejsze punkty., Białystok 2015
- Jankowiak W., Schaschner K., Zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp., Warszawa 2013
- Bahr F.R., Akupresura., Warszawa 1988
- Turgeon M., Akupresura bez tajemnic.,2003
- Popowicz D., Akupresura bez tajemnic., Gliwice 2008
- Domański M., Domański O., Zdrowie w Twoich rękach., Kraków 1989.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Ewa Wardęga: „W trakcie masażu orientalnego wiele osób zupełnie nieświadomie uwalnia swoje emocje”
Masaż Miracle Touch – kiedy marzy ci się płaski brzuch bez ćwiczeń
Chiropraktyka – niekonwencjonalna terapia, która pomoże uśmierzyć ból
Nastawienie kręgosłupa – czy taka terapia manualna leczy ból?
się ten artykuł?