Alergia – czym jest? Jakie mogą być jej objawy? Jak wygląda leczenie?
Alergia, zwana inaczej uczuleniem, to nadwrażliwość organizmu na działanie alergenu, czyli zewnątrzpochodnej substancji wywołującej reakcję chorobową. Dolegliwość bywa uwarunkowana genetycznie lub środowiskowo. Wystąpienie uczulenia świadczy o wcześniejszym kontakcie z alergenem – doprowadził on do rozwoju nadwrażliwości.
Wyróżniamy m.in. alergię oddechową, pyłkową i pokarmową.
Objawy alergii
Najczęstszymi objawami alergii są: katar sienny, nieżyt nosa, astma, kaszel, duszności, zaczerwienione oczy i łzawienie. Mogą wystąpić także: pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, rozmaite wysypki, swędzenie, bąble i obrzęki. W przypadku ostrych zaburzeń może dojść do alergicznego zapalenia płuc.
Wstrząs anafilaktyczny
Najcięższa postać reakcji alergicznej przybiera formę nagłego wstrząsu anafilaktycznego, który powoduje zaburzenia licznych narządów. Mogą pojawić się wówczas: wymioty, ból głowy, kołatanie w klatce piersiowej, silny obrzęk, osłabienie, swędzenie w gardle oraz pokrzywka skórna. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, który w ciężkich postaciach może prowadzić do utraty przytomności i zapaści, a także śmierci.
Testy alergiczne
Osoby, które podejrzewają u siebie uczulenie, powinny wykonać testy alergiczne. Najczęstsze alergeny to: pyłki traw oraz drzew, roztocza kurzu, sierść zwierzęca, pleśń, leki, jad owadów oraz orzechy.
Leczenie alergii
Alergicy powinni przede wszystkim unikać kontaktu z substancją uczulającą. Nie zawsze jest to możliwe (np. w przypadku nadwrażliwości na kurz lub pyłki). Najczęściej stosuje się wtedy leczenie farmakologiczne, które opiera się na przyjmowaniu leków antyalergicznych. Nie likwiduje przyczyn, ale łagodzi objawy i hamuje rozwój choroby. W niektórych wypadkach stosuje się immunoterapię, czyli odczulanie. Zabieg nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat. Polega na stopniowym podawaniu małych dawek alergenu i powinien prowadzić do zmniejszenia nasilenia lub całkowitego ustąpienia objawów uczuleniowych.
Polecamy
Błąd na etykietach popularnej musztardy. Ważne ostrzeżenie dla alergików
Coraz więcej przypadków „chodzącego zapalenia płuc” wśród dzieci. Pediatra: „Łatwo przegapić początek choroby”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Pani Anna miała zakrzep, a leczyli ją na zapalenie płuc. Pacjentka zmarła, lekarze staną przed sądem
się ten artykuł?