Alkohol rozszczelnia jelita – ostrzega dr Leszek Rudzki. Co to oznacza w praktyce i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne?
„Nadmierne spożycie alkoholu może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Okazuje się, że wpływ alkoholu na jelita pełni tu kluczową rolę” – pisze na swoim profilu na Instagramie psychiatra dr Leszek Rudzki i wyjaśnia, jak to możliwe.
Zaburzenia psychiczne a jelita
Pomyślałabyś, że to, jak funkcjonują nasze jelita, może mieć wpływ na nasz stan psychiczny? Być może wydaje ci się to abstrakcją, ale tak jest rzeczywiście.
„Nadmierne spożycie alkoholu, alkoholizm mogą istotnie przyczynić się do rozwoju i nasilania objawów licznych chorób psychicznych, np. zaburzeń lękowych, depresji, myśli i zachowań samobójczych, chorób psychotycznych. Przewód pokarmowy i jelita pełnią tu bardzo istotną rolę” – zaznacza w swoim ostatnim wpisie na Instagramie psychiatra dr Leszek Rudzki.
Jak to możliwe? Jak wyjaśnia ekspert, alkohol przyczynia się do zwiększonej przepuszczalności bariery jelitowej i tym samym – zwiększonej translokacji bakterii jelitowych do krwi i do układu limfatycznego. W konsekwencji aktywuje się zapalna odpowiedź immunologiczna organizmu, która przyczynia się do rozwoju i nasilania objawów chorób psychicznych.
„Ponadto nadmierne spożycie alkoholu przyczynia się do rozwoju dysbiozy, czyli nieprawidłowego składu jelitowej flory bakteryjnej” – dodaje dr Rudzki.
Czarno na białym
Lekarz powołuje się na wyniki badania przeprowadzone pod kierownictwem Sophie Lecrercq, które wykazały, że u części osób z chorobą alkoholową występują:
- Podwyższenie przepuszczalności bariery jelitowej;
- Nieprawidłowy skład jelitowej floty bakteryjnej (dysbioza);
- Korelacja zwiększenia przepuszczalności bariery jelitowej z nasileniem objawów depresyjnych, lęku i objawów abstynencyjnych.
„Pamiętajmy, że nasz przewód pokarmowy i jelita to nasz największy narząd immunologiczny i największa powierzchnia kontaktu naszego organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. To, co wpływa na jelita i jelitowy układ immunologiczny (ang. GALT), ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne” – zaznacza psychiatra.
„Twój domowy psychiatra”
„Twój domowy psychiatra” to profil na Instagramie, który obserwuje ponad 10 tys. osób. Prowadzi go lekarz psychiatra, dr Leszek Rudzki. Ekspert w zrozumiały sposób przekazuje medyczną wiedzę. Wśród najczęściej poruszanych przez niego tematów znajdziemy stres, układ immunologiczny, jelita, choroby psychiczne i fizyczne.
RozwińZobacz także
Polecamy
„4 na 10 osób uważają, że 'małpki’ są dla nastolatków”. Szokujący raport o kulturze picia Polaków
„Nie oszukujmy się, te miliony sprzedanych małpek do 12:00 to nie tylko 'panowie z budowy'” – alarmuje psychoterapeutka Izabela Słoniewska
Elle Macpherson brutalnie szczerze o zmaganiach z alkoholizmem. „Myślałam o szampanie z noworodkiem na rękach”
Tom Holland żyje w trzeźwości od blisko trzech lat. Teraz stworzył… piwo bezalkoholowe
się ten artykuł?