Przejdź do treści

Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed „nieznanym zapaleniem płuc”. Może być groźniejsze niż COVID-19

Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed "nieznanym zapaleniem płuc". Może być groźniejsze niż COVID-19
Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed "nieznanym zapaleniem płuc". Może być groźniejsze niż COVID-19 / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Kazachstanie pojawiła się choroba, którą chińska ambasada określa jako „nieznane zapalnie płuc”. Chińczycy przekonują, że choroba ma cięższy przebieg niż COVID-19. Co o niej wiemy i ile już odnotowano przypadków? 

Groźniejsze niż koronawirus?

Ambasada ChRL w Kazachstanie poinformowała, powołując się na lokalne media, że na trzech obszarach Kazachstanu od połowy czerwca widoczny jest znaczny wzrost zachorowań na zapalenie płuc. Objawy choroby zidentyfikowano u niemal 500 osób, z czego ponad 30 jest w stanie krytycznym. Nie wiadomo, dlaczego chińska ambasada określiła chorobę jako „nieznane zapalenie płuc”, ani jakie dane posiada na jej temat.

„Kazachstańskie ministerstwo zdrowia i inne organizacje prowadzą badania porównawcze nad wirusem, który wywołał to zapalenie płuc, ale nie został on jeszcze jednoznacznie zidentyfikowany” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ambasady.

Od początku roku na zapalenie płuc w 19-milionowym Kazachstanie zmarły 1772 osoby, w tym 628 w czerwcu; byli wśród nich obywatele ChRL – podała ambasada, wzywając Chińczyków w Kazachstanie do zachowania ostrożności, by zmniejszyć ryzyko zakażenia. Dla porównania, jak wynika z danych Reutera, na terenach Kazachstanu łącznie odnotowano ponad 53 tys. zakażeń koronawirusem, a 264 zakażonych pacjentów zmarło.

Zapalenie płuc w Polsce

Na zapalenie płuc choruje w Polsce około 300 tys. osób rocznie. Choroba ta jest szczególnie groźna u dzieci poniżej 2. roku życia oraz u dorosłych powyżej 65. roku życia. Podatność na nią zwiększają m.in.: infekcje wirusowe, inne infekcje (np. HIV), palenie papierosów, a także leki stosowane w leczeniu nowotworów.

Najczęściej występującym zapaleniem płuc jest zapalenie bakteryjne, zwane też „typowym zapaleniem płuc”. Jego przyczyną są pneumokoki, a konkretnie – dwoinka zapalenia płuc. Ta odmiana choroby stanowi w sumie 70 proc. przypadków.  Najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia płuc to:

  • gorączka (powyżej 38 st. C),
  • dreszcze, i poty
  • osłabienie,
  • duszność,
  • kaszel,
  • odkrztuszanie zielonej lub krwistej wydzieliny.

W zależności od typu choroby, mogą pojawić się również inne symptomy, jak np.: zmniejszenie powietrzności płuc, przyspieszenie oddechu. Do śródmiąższowego zapalenia płuc może prowadzić również zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?