Androlog, czyli lekarz od „męskich spraw”. Kiedy się do niego udać?
Androlog to lekarz, z którego pomocy powinni skorzystać mężczyźni borykający się z problemami intymnymi. Jeśli wraz z partnerką bezskutecznie staracie się o dziecko, wizyta u tego specjalisty będzie dobrym pomysłem. Androlog pomoże też przy uciążliwych dolegliwościach męskiego klimakterium. Jak wygląda badanie andrologiczne i czym różni się androlog od urologa?
Kim jest lekarz androlog i kto może nim zostać?
Androlog to lekarz, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń męskiego układu płciowego. Choć w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój andrologii, w Polsce nadal nie istnieje specjalizacja z tej dziedziny medycyny. Pomimo planów znowelizowania rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy, medycy kształcący się w naszym kraju wciąż nie mogą uzyskać tytułu androloga, a jedynie certyfikat z andrologii klinicznej nadawany przez Polskie Towarzystwo Andrologiczne.
Możliwość zdobycia tytułu daje natomiast Europejska Akademia Andrologii przeprowadzająca międzynarodowe egzaminy specjalizacyjne z andrologii klinicznej. Lekarz pragnący szkolić się w dziedzinie andrologii klinicznej musi mieć specjalizację z urologii lub endokrynologii. Na poszerzenie wiedzy w zakresie funkcjonowania męskiego układu rozrodczego decydują się też lekarze ginekolodzy. Dzięki zdobytym dodatkowym umiejętnościom, androlodzy pomagają pacjentom w klinikach leczenia niepłodności oraz prywatnych gabinetach.
Czym zajmuje się androlog?
O andrologu często mówi się potocznie „męski ginekolog” lub „lekarz od męskich spraw”. Najczęściej trafiają do niego panowie z zaburzeniami płodności i dysfunkcjami seksualnymi, takimi jak:
- zaburzenia erekcji,
- zmniejszone libido,
- przedwczesny lub opóźniony wytrysk,
- brak wytrysku.
Objawy wymienione powyżej to oczywiście nie są jedynymi dolegliwościami, z którymi warto udać się do androloga. Specjalista ten zajmuje się również leczeniem:
- zapalenia prostaty,
- infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych układu moczowo-płciowego,
- nowotworów układu płciowego.
Do androloga warto zgłosić się z dokuczliwymi objawami andropauzy, czyli tzw. męskiego przekwitania. Mogą pojawić się wtedy:
- zaburzenia snu,
- bóle mięśniowo-stawowe,
- zmęczenie,
- zwiększona potliwość,
- trudności z oddawaniem moczu.
Inne symptomy, które powinny skłonić do wizyty u androloga, to niepokojące zmiany w obrębie penisa i jąder oraz ból w tym obszarze. Warto wspomnieć, że z pomocy androloga mogą skorzystać zarówno dorośli (szczególnie po 50. roku życia), jak i chłopcy, u których zaobserwowano zaburzenia dojrzewania płciowego.
Czy urolog zajmuje się tym samym co androlog? Między tymi dwoma dziedzinami nie można postawić znaku równości, jednakże skupiają się one na pokrewnych tematach. Wizyta u urologa wskazana jest przy schorzeniach układu moczowego, z kolei do konsultacji andrologicznej powinny skłonić bezskuteczne starania o dziecko czy problemy hormonalne.
Jak wygląda badanie u androloga?
Wizyta u androloga ma podobny przebieg jak konsultacja urologiczna. Lekarz zbiera obszerny wywiad, aby uzyskać informacje o przebytych chorobach oraz występujących dolegliwościach. W zależności od rodzaju zgłaszanych nieprawidłowości, mogą paść pytania o przebieg rozwoju płciowego czy częstotliwość i jakość współżycia.
Badanie fizykalne obejmuje ocenę wizualną i palpacyjną jamy brzusznej, klatki piersiowej, narządów płciowych oraz otaczającej je skóry. Sprawdzane są jądra, najądrza i prącie oraz – w razie wskazań – gruczoł krokowy. Kolejnym etapem wizyty jest zlecenie wykonania badań dodatkowych, np. oznaczenie poziomu hormonów płciowych, USG jąder czy badania genetyczne.
Ile kosztuje wizyta u androloga? W mniejszych miejscowościach ceny zaczynają się od 200 zł, w dużych miastach trzeba liczyć się z kosztem 250-400 zł za konsultację. Można też skorzystać z porady w ramach NFZ – lekarze androlodzy przyjmują w placówkach urologicznych.
Bibliografia:
- https://andrologia-pta.com.pl/lekarze,72.html [dostęp 07.06.2024].
- Mulawkar P.,Maheshwari P., Agrawal S., Clinical Andrologists: Do We Really Need Them in the Era of ART?, Journal of Human Reproductive Sciences 2021, 14(2): 105-112.
- Piasecka M., Słowikowska-Hilczer J., Gill K., Kolasa-Wołosiuk A., Walczak-Jędrzejowska R., Postępy Andrologii Online, Czasopismo Polskiego Towarzystwa Andrologicznego 2016, 3 (2), 93-93.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Czy możliwe jest złamanie prącia? Kiedy może dojść do urazu penisa?
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
Jakie badania genetyczne na niepłodność warto wykonać?
się ten artykuł?