Androstendion – normy i interpretacja. Kiedy badać poziom hormonu?
Androstendion to hormon steroidowy syntetyzowany przez nadnercza pod wpływem ACTH (hormonu adrenokortykotropowego). W mniejszej ilości wydzielają go jądra oraz jajniki. Jest prekursorem dla męskich i żeńskich hormonów płciowych. Nadmiernej syntezie związku towarzyszy hiperandrogenizm, czyli zbyt wysoki poziom męskich hormonów płciowych.
Androstendion. Co to za hormon?
Androstendion to hormon steroidowy, który jest najważniejszym prekursorem hormonów płciowych:
- testosteronu,
- estradiolu,
- estronu.
Działanie biologiczne androstendionu to przede wszystkim udział w produkcji żeńskich i męskich hormonów płciowych. Pośrednio odpowiada zatem za rozwój cech płciowych, przebieg cyklu menstruacyjnego czy płodność. Mniej oczywiste funkcje to m.in. wpływ na:
- metabolizm kostny,
- układ sercowo-naczyniowy,
- utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy i cholesterolu we krwi.
Wydzielanie androstendionu różni się w ciągu doby. Najwyższe stężenie hormonu we krwi stwierdzane jest w godzinach porannych, a najmniejsze w nocy. Co ciekawe, zmienia się także wraz z wiekiem. Począwszy od 7. r. ż., wydzielanie związku stopniowo wzrasta, aby po 30. r. ż. maleć.
Androstendion. Kiedy badać poziom hormonu?
Chcesz sprawdzić androstendion? Badanie hormonu z krwi wykonywane jest wówczas, gdy lekarz podejrzewa zaburzenia w pracy nadnerczy, takie jak:
- wrodzony przerost nadnerczy,
- choroba Cushinga,
- nowotwory,
- guz wirylizujący.
Oznaczenie stężenia omawianego hormonu bywa także przydatne podczas diagnozy hiperandrogenizmu, czyli zbyt wysokiego poziomu androgenów w organizmie. Objawia się on nieco inaczej u kobiet i u mężczyzn, co zostało przedstawione w poniższej tabeli.
Hiperandrogenizm u mężczyzn | Hiperandrogenizm u kobiet |
spadek libido | łysienie androgenowe |
nadmierne owłosienie ciała | obfite owłosienie na ciele |
nienaturalnie wzmożona muskulatura | spadek libido |
bardzo niski tembr głosu | zaburzenia miesiączkowania |
Warto wspomnieć też o tym, że podwyższony androstendion u kobiet bardzo często objawia się jako trądzik hormonalny. Jak wygląda taki trądzik? Zazwyczaj przyjmuje postać czerwonych, ropnych zmian zlokalizowanych przede wszystkim na linii żuchwy, brody i szyi.
Badanie androstendionu. Przygotowanie, przebieg i cena
Chcesz sprawdzić androstendion? Badanie wykonywane jest po pobraniu próbki krwi żylnej. Do laboratorium zgłoś się na czczo, po co najmniej 12. godzinach od ostatniego posiłku. Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego w dniu poprzedzającym diagnostykę.
A jak kobiety powinny badać androstendion? W którym dniu cyklu? Najlepiej tydzień przed miesiączką lub tydzień po niej. Pamiętaj też, że przy objawach wskazujących na wysoki androstendion lekarz może zalecić jednoczesne oznaczenie poziomu:
- FSH i LH,
- DHEA,
- DHEA-S.
Ile kosztuje diagnostyka sprawdzająca androstendion? Cena wynosi mniej więcej od 50 do 90 zł, co zależy m.in. od miasta oraz renomy placówki, w której wykonywane będzie badanie. Z podobnym kosztem należy się liczyć, badając inne hormony płciowe. Czas oczekiwania na wynik to zazwyczaj kilka dni roboczych.
Jeżeli wybierzesz się do lekarza POZ lub endokrynologa na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, możesz otrzymać skierowania na wymienione wyżej badania, dzięki czemu wykonasz je za darmo we wskazanej przez specjalistę placówce.
Androstendion. Normy i interpretacja wyników
Wyniki badania androstendionu różnią się u kobiet i mężczyzn, co zostało przedstawione w poniższej tabeli. Pamiętaj jednak, że wartości mogą różnić się w zależności od przyjętej w laboratorium metody badawczej, a wyniki zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem.
Androstendion – norma u kobiety | Androstendion – norma u mężczyzny |
1,4-9,4 nmol/l (40-270 ng/dl) | 2,8-9,8 nmol/l (80-280 ng/dl) |
Wysokie stężenie androstendionu wynika z nadmiernej syntezy nadnerczowej lub gonadalnej tego związku. Podwyższony poziom androstendionu może wskazywać na:
- wrodzony przerost nadnerczy,
- zespół policystycznych jajników,
- nowotwory jąder lub jajników,
- chorobę Cushinga.
Poziom androstendionu poniżej normy może świadczyć o niedoczynności kory nadnerczy lub wygasaniu czynności jajników u kobiet. A jak obniżyć androstendion? Konieczne jest wyeliminowanie choroby podstawowej, przebiegającej ze zwiększonym stężeniem tego hormonu.
Bibliografia:
- Badawy M. T. i in., Androstenedione (a Natural Steroid and a Drug Supplement): A Comprehensive Review of Its Consumption, Metabolism, Health Effects, and Toxicity with Sex Differences, Molecules 2021, 26 (20): 6210.
- Elhomsy G., Androstenedione, Medscape 2022.
- Handelsman D. J., Androgen Physiology, Pharmacology, Use and Misuse, Endotext 2020.
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-780/androstenedione [dostęp 28.10.2024].
Aktualizacja treści: inż. Agata Domagała
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
Lekarka chorująca na raka wymienia pięć sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o nowotworze
Drew Barrymore poddała się mammografii na wizji: „To było bardzo budujące doświadczenie”
się ten artykuł?