Anemia złośliwa, czyli choroba Addisona-Biermera – kiedy występuje i jakie są objawy
Choroba Addisona-Biermera to anemia, czyli inaczej niedokrwistość wynikająca z niedoboru witaminy B12. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm produkuje przeciwciała przeciwko własnym komórkom okładzinowym żołądka. Choroba Addisona-Biermera określana jest inaczej mianem niedokrwistości (anemii) złośliwej.
Choroba Addisona-Biermera – mechanizm rozwoju anemii
Choroba Addisona-Biermera to niedokrwistość złośliwa, polegająca zasadniczo na niedoborze witaminy B12. Niedobór tej witaminy może mieć bardzo zróżnicowane podłoże doprowadzając ostatecznie do rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej, czyli niskiego poziomu hemoglobiny z jednoczesnym zwiększonym wskaźnikiem objętości krwinek czerwonych (MCV).
Witamina B12 jest dostarczana do organizmu z zewnątrz. Jej głównym źródłem są mleko i mięso. Aby uległa wchłonięciu z przewodu pokarmowego, konieczne jest związanie się jej z czynnikiem wewnętrznym (czynnikiem wewnętrznym Castle’a) wytwarzanym przez komórki znajdujące się w błonie śluzowej żołądka. Mechanizm niedokrwistości złośliwej Addisona-Biermera opiera się na produkcji autoprzeciwciał atakujących komórki błony śluzowej żołądka czy bezpośrednio czynnik Castle’a. Dlatego też, bez względu na to w jakich ilościach dostarcza się witaminę B12 z pożywieniem, nie zostaje ona związana z czynnikiem wewnętrznym i nie ma możliwości by została wchłonięta z przewodu pokarmowego.
Objawy choroby Addisona-Biermera
Objawy choroby Addisona-Biermera wynikają z rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej. Przy istotnym poziomie anemii, obserwuje się osłabienie, bladość powłok skórnych, spadek tolerancji wysiłku, przyspieszenie akcji serca, zawroty głowy, subiektywną duszność. Mówimy tu raczej o spadku poziomu hemoglobiny < 8g/dl. Wtedy to organizm traci zdolności kompensacyjne i dochodzi do rozwoju jawnej niedokrwistości.
W przebiegu niedokrwistości megaloblastycznej nie zawsze wszystkie objawy muszą być obserwowane u jednego chorego. Wystąpić mogą zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym nudności, spadek masy ciała, pieczenie języka.
Kolejną grupą są objawy ze strony układu nerwowego, a mianowicie drętwienie kończyn, problemy ze wzrokiem, zaburzenia czucia w dystalnych częściach kończyn. Bardzo rzadko dochodzi do ciężkich objawów neurologicznych jak spadek napięcia mięśniowego czy niedowład dystalnych części kończyn.
Ciężkie objawy niedokrwistości obejmują zaburzenia o charakterze nastojów depresyjnych, nasilenia objawów otępiennych, patologicznych spadków ciśnienia tętniczego związanych ze z pionizacją ciała.
Jak rozpoznać niedokrwistość złośliwą?
Podstawowym badaniem pozwalającym na rozpoznanie niedokrwistości Addisona-Biermera jest morfologia krwi, pozwalająca na rozpoznanie zwiększonej objętości krwinek czerwonych (podwyższony poziom MCV) i spadek poziomu hemoglobiny. We krwi stwierdza się również niski poziom witaminy B12, a także autoprzeciwciała przeciwko komórkom okładzinowym żołądka i czynnikowi wewnętrznemu.
W diagnostyce choroby Addisona-Biermera istotne jest wykonanie badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia). Pozwala ono na rozpoznanie zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka. Gastroskopia w przebiegu niedokrwistości złośliwej jest konieczna nie tylko do rozpoznania choroby, ale również do profilaktyki przeciwnowotworowej. Choroba Addisona-Biermera łączy się bowiem z kilkukrotnie większym ryzykiem raka gruczołowego żołądka.
Niedokrwistość megaloblastyczna jest bardzo szerokim pojęciem klinicznym, dlatego tak ważne jest różnicowanie anemii pod kątem potencjalnej etiologii, by dobrać optymalne leczenie i dalszą profilaktykę. Konieczne jest wykluczenie niedoboru kwasu foliowego, czy chorób przewlekłych wątroby.
Czy niedokrwistość Addisona-Biermera jest wyleczalna?
Niestety niedokrwistość złośliwa, czyli choroba Addisona-biermera jest stanem nieuleczalnym. Nie da się usunąć z organizmu autoprzeciwciał będących odpowiedzialnych za proces chorobowy. Należy natomiast suplementować witaminę B12 pozajelitowo, celem uniknięcia niedoborów i wystąpienia objawów choroby. Leczenie suplementacyne polega na podawaniu 100 ug witaminy B12 domięśniowo 1x/miesiąc do końca życia. Jeśli dojdzie do znacznego spadku poziomu hemoglobiny we krwi, niejednokrotnie konieczne bywa przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych.
Źródło:
- Choroby wewnętrzne, Szczeklik A.(red), Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
„Owszem, dziś długość życia człowieka wzrasta, ale czy o taką jakość życia nam chodziło?” – pyta prof. Grzegorz Dworacki
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
się ten artykuł?