Angiolog – co to za specjalizacja? Czym się zajmuje angiolog?
Angiolog, inaczej flebolog zajmuje się schorzeniami układu naczyniowego. Pacjentami angiologa są zazwyczaj ludzie starsi, cierpiący na obrzęki kończyn dolnych lub uczucie ciężkości, które towarzyszy im zazwyczaj pod koniec dnia.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Mało kto wie, kim jest i czym się zajmuje angiolog. W rzeczywistości angiolog (flebolog) to lekarz naczyniowy, specjalizujący się w diagnozie, leczeniu i zapobieganiu chorób naczyniowych oraz limfatycznych. Chociaż jest to dość wąska specjalizacja, około 50% światowej populacji potrzebuje pomocy angiologa.
Kiedy skontaktować się z angiologiem?
Angiolog leczy patologie naczyniowe, więc należy udać się do niego, jeśli podejrzewa się problemy z układem naczyniowym. Jednak nie wszystkie choroby można ustalić na własną rękę, dlatego do angiologa często trafiają osoby skierowane przez lekarza ogólnego lub lekarzy innych specjalności.
Pośród wielu symptomów, które powinny zaniepokoić chorego, są:
- uczucie ciężkości w nogach,
- obrzęk po długotrwałym wysiłku fizycznym (pojawia się wieczorem),
- żylaki nóg,
- owrzodzenia na kończynach,
- teleangiektazja (krwotok punktowy),
- ból w nogach,
- skurcze mięśni łydek,
- przebarwienie skóry na nogach,
- zimne kończyny,
- brak pulsu na ramieniu lub nodze.
Podczas spotkania z pacjentem lekarz angiolog poznaje historię choroby, co pomaga zrozumieć przyczyny patologii i zleci przeprowadzenie podstawowych badań, po których będzie mógł postawić wstępną diagnozę. Ponadto będzie musiał skierować chorego na kilka testów m.in.: pełną morfologię krwi, koagulogram, poziom cukru we krwi, parametry biochemiczne. Angiolog zleca wykonanie przez pacjenta badania układu krążenia, którego głównym rodzajem w takich przypadkach jest angiografia. Wyniki badań klinicznych i laboratoryjnych pozwolą na postawienie prawidłowej diagnozy, po której lekarz zaleci leczenie lub dalszą konsultację z odpowiednimi specjalistami.
Jakie badania można wykonać u angiologa?
Chorobom związanym z naczyniami i żyłami prawie zawsze towarzyszą nieprzyjemne doznania, a nawet ból. Dlatego przy najmniejszym podejrzeniu zapalenia naczyń konieczne jest pilne zwrócenie się do angiologa. W przewlekłych chorobach żylnych kończyn dolnych należy wykonać analizę krwi, koagulogramu i agregacji płytek krwi oraz angiografii żył. Leczenie może być albo farmakologiczne, albo poprzez terapię kompresyjną, sprzętową stymulację pompy żylnej i gimnastykę kostek. W przypadku żylnych powikłań zakrzepowo-zatorowych analiza i leczenie będą podobne do tych w poprzednich chorobach, ale przy przewlekłej chorobie tętnic obwodowych należy wykonać badanie krwi, koagulogram, agregację płytek, lipidogram, białko C-reaktywne, immunoglobulinę IgG, IgM, CIC. Konieczne jest również wykonanie angiografii tętnic miednicy i kończyn dolnych. W tym przypadku odpowiednie będzie leczenie farmakologiczne, a także plazmafereza (wymiana osocza) i chirurgiczna rewaskularyzacja (udrożnienie naczyń) oraz kompleksowa gimnastyka medyczna.
Zobacz także
Cukrzyk u angiologa
Angiolog jest lekarzem, który często ma do czynienia z pacjentami z cukrzycą. Choroba cukrzycowa atakuje duże i małe naczynia, co stopniowo prowadzi do pojawienia się wielu problemów, na przykład stopy cukrzycowej. Ze względu na długi utajony przebieg patologii naczyniowej zaburzenie zaopatrzenia w krew wykrywane jest dopiero w późnych stadiach. Aby zapobiec poważnym powikłaniom, pacjenci cukrzycowi powinni przechodzić regularne rutynowe kontrole u angiologa.
Jak leczy specjalista angiolog?
- Angiolog nie jest chirurgiem, więc pacjenci są leczeni zachowawczo lub wysyłani do chirurga naczyniowego. Oprócz stosowania leków, angiolog może również przepisać następujące metody terapii:
- terapię uciskową (najskuteczniejsza w przypadku żylaków lub limfostazy),
- terapię zimnem;
- gimnastykę medyczną;
- baroterapię;
- leczenie magnetyczne;
- darsonwalizację (leczenie za pomocą prądów o wysokiej częstotliwości);
- dostosowanie diety.
Liczne metody fizjoterapii, a także stosowane leki powinny być wspierane przez zmianę trybu życia. W większości przypadków czynnikami ryzyka są złe nawyki pacjentów (palenie papierosów, alkoholizm), błędy dietetyczne, nieaktywny tryb życia. Aby skutecznie pozbyć się patologii naczyniowych, wymagane jest utrzymywanie ciała w dobrej kondycji.
Lekarze współpracujący z angiologiem
Objawy chorób naczyniowych nie pojawiają się natychmiast. Ponadto angiolog nie zawsze jest w stanie sam zlikwidować procesów patologicznych w naczyniach. Czasami pacjent wymaga dodatkowych badań, które nie leżą w kompetencjach angiologa. Dlatego angiolog może skierować chorego na konsultację z następującymi specjalistami:
- endokrynologiem – w przypadku braku równowagi hormonalnej wymagane jest badanie, a także terapia zastępcza i stosowanie leków;
- flebologiem – zajmuje się wyłącznie problemami żylnymi;
- terapeutą manualnym – większość zabiegów fizjoterapeutycznych jest wykonywanych właśnie przez tego specjalistę;
- chirurgiem naczyniowym – operacje naczyniowe są złożonymi zabiegami chirurgicznymi, które może wykonać tylko lekarz o danej specjalizacji.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
Kolostomia, czyli sztuczny odbyt na powierzchni brzucha
się ten artykuł?