Przejdź do treści

Anna Kalczyńska latami borykała się z silnym bólem. Ujawniła, jaką diagnozę otrzymała

Anna Kalczyńska przyznała, że cierpi na dyskopatię
Anna Kalczyńska zmaga się z bólami kręgosłupa / Zdjęcie: MW Media/ANDRAS SZILAGYI
Podoba Ci
się ten artykuł?

Anna Kalczyńska zdobyła się na osobiste wyznanie na temat zdrowia. W mediach społecznościowych poinformowała, że od lat walczy z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Diagnozę usłyszała kilka lat temu. „W walce o pion nie jestem sama” – uspokoiła.

Anna Kalczyńska o problemach z kręgosłupem

Anna Kalczyńska, znana dziennikarka i była prowadząca program śniadaniowy „Dzień Dobry TVN”, aktywnie prowadzi swoje media społecznościowe. Relacjonuje swoje podróże, pokazuje, czym zajmuje się po odejściu z mediów oraz zabiera głos w ważnych sprawach. W tym również dotyczących zdrowia. Jakiś czas temu zdradzała swoje sposoby na podniesienie odporności u dzieci. Przed kilkoma dniami apelowała o czujność i podnoszenie świadomości na temat nowotworów u najmłodszych. Tym razem uwagę swoich fanów skupiła na dolegliwości, z którą sama boryka się od dłuższego czasu.

Prezenterka wróciła z urlopu, który spędziła w Wietnamie wraz z mamą i siostrą. Po powrocie do kraju 47-latka postanowiła zadbać o siebie. Przyznała, że od lat zmaga się z uporczywymi bólami kręgosłupa.

Anna Nowak-Ibisz w pomarańczowej marynarce

„Zdiagnozowano u mnie dyskopatię”

W relacji na Instagramie Anna Kalczyńska opublikowała zdjęcie z chirurgiem ortopedą, który – jak podkreśliła – ratuje ją z „bólowych opresji”. Ujawniła, że cierpi na dyskopatię.

„W walce o pion nie jestem sama. Od lat, kiedy zdiagnozowano u mnie dyskopatię, jestem pod opieką dr Adriana Rymarczyka. (…) Ciągle ratuje mnie z bólowych opresji” – napisała dziennikarka.

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa występującą w obrębie krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami. Podstawowym objawem związanym z dyskopatią kręgosłupa jest ból, który nie tylko powoduje duży dyskomfort, ale niekiedy wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W zależności od lokalizacji, w której pojawia się ból, wyróżnia się:

  • dyskopatię szyjnąból szyi, który promieniuje do barków, łopatek, a nawet ręki (to tzw. rwa ramienia), ograniczona ruchomość szyi, częste bóle i zawroty głowy, zdarzają się omdlenia, przykurcze mięśniowe,
  • dyskopatię lędźwiową – daje objawy w postaci bólu dolnej części pleców, uczucie dyskomfortu może być także odczuwane w okolicy pośladków i ud, uczucie mrowienia i/lub drętwienia w nogach i stopach,
  • dyskopatię piersiową – jest rzadziej spotykaną postacią dyskopatii – dolegliwości bólowe mogą występować w odcinku piersiowym kręgosłupa lub w innych częściach ciała – często w kończynach dolnych.

Stres, praca biurowa, nadwaga – przyczyny dyskopatii

Najczęściej diagnozowanym typem schorzenia jest dyskopatia wielopoziomowa kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyny dyskopatii kręgosłupa to przede wszystkim:

  • fizjologiczny proces starzenia się organizmu – krążki ulegają zużyciu z biegiem lat,
  • stres,
  • nadwaga i występujące z jej winy przeciążenia,
  • przebyte urazy kręgosłupa,
  • siedzący tryb życia i nieprawidłowa pozycja podczas pracy biurowej,
  • spanie na niewłaściwej poduszce.

Przy wystąpieniu zwyrodnień krążków międzykręgowych i ich następstw stosuje się początkowo leczenie objawowe. Pomocne są środki przeciwbólowe i przeciwzapalne – przyjmowane doustnie oraz w formie maści. Przy zmianach zwyrodnieniowych lekarze polecają także iniekcje z kwasu hialuronowego lub komórek macierzystych. Stosuje się rehabilitację i regularne ćwiczenia dobrane przez fizjoterapeutę.

Uciążliwa dyskopatia wymaga niekiedy podjęcia decyzji: długotrwałe leczenia czy operacja.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?