Antagoniści witaminy K – wskazania, zasady leczenia i dieta
Mianem antagonistów witaminy K (VKA) określa się doustne leki przeciwzakrzepowe. Substancje te zmniejszają ryzyko pojawiania się skrzeplin, dlatego stosuje się je w profilaktyce zakrzepic. Pacjenci leczeni VKA muszą zachować szczególną ostrożność podczas zażywania innych leków, ze względu na możliwe interakcje i zmniejszenie lub zwiększenie efektu terapeutycznego preparatów. Duże znaczenie odgrywa również dieta, w której należy kontrolować ilość spożywanej witaminy K.
Czym są antagoniści witaminy K?
Antagoniści witaminy K (VKA) to grupa leków przeciwzakrzepowych, do której należą pochodne 4-hydroksykumaryny i indan-1,3-dionu, w tym:
- acenokumarol,
- dikumarol,
- fenindion,
- warfaryna,
- fenprokumon,
- etylobiskumacetat,
- klorindion,
- difenadion,
- tioklomarol
- fluindion.
Ich funkcją jest zapobieganie tworzeniu się zakrzepów w jamach serca i naczyniach krwionośnych oraz rozpuszczanie obecnych skrzeplin. Mechanizm działania VKA polega na zmniejszeniu krzepliwości krwi poprzez zahamowanie aktywacji czynników krzepnięcia II, VII, IX, X oraz zmniejszenie wytwarzania białka C i jego kofaktora – białka S. Efekt terapeutyczny leków przeciwzakrzepowych obserwowany jest z dwu lub trzydniowym opóźnieniem, ponieważ antagoniści witaminy K działają jedynie na czynniki krzepnięcia zsyntetyzowane de novo, a nie te obecne już w ustroju.
Dawki leku ustalane są indywidualnie na podstawie wskaźnika INR, czyli wystandaryzowanego współczynnika czasu protrombinowego. Parametr ten określa zdolność krwi do krzepnięcia. W prawidłowych warunkach, u osób zdrowych INR wynosi 0,85–1,15. U osób chorych, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe INR powinien znajdować się w zakresie terapeutycznym 2-3.
Jeśli w czasie leczenia INR jest mniejszy niż 2, oznacza to nieprawidłowe przyjmowanie leku lub zbyt mała dawkę leku. INR wyższy niż 4 również wskazuje na niewłaściwe zażywanie leku lub jego nieodpowiednią dawkę. W obydwu przypadkach zalecana jest modyfikacja leczenia. Pacjenci powinni pamiętać o tym, by przyjmować lek raz dziennie, o stałej porze, a w przypadku pominięcia dawki nie podwajać jej przy następnym zażyciu. Częstość pomiarów INR zależy od etapu leczenia. Na początku wskaźnik oznaczany jest co kilka dni, a po jego normalizacji badania wykonuje się coraz rzadziej, raz na tydzień, a następnie co dwa tygodnie. Gdy INR utrzymuje się na stabilnym poziomie, jest badany co trzy lub cztery tygodnie.
Wskazania i przeciwwskazania do stosowania antagonistów witaminy K
Doustne leki przeciwzakrzepowe wskazane są w:
- leczeniu zaburzeń rytmu serca: napadowym i utrwaleniem migotaniu przedsionków,
- profilaktyce i leczeniu powikłań zakrzepowo-zatorowych: zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej,
- trombofilii,
- zakrzepicy tętnic,
- stanie po operacjach wszczepienia sztucznych zastawek serca i protez naczyniowych.
Antagonistów witaminy K nie wolno stosować u chorych ze skazą krwotoczną, padaczką, krwawieniem z dróg pokarmowych i moczowych, nowotworami, niewydolnością i marskością wątroby.
Interakcje doustnych leków przeciwzakrzepowych z innymi lekami
Doustne leki przeciwzakrzepowe wchodzą w interakcje z wieloma innymi lekami i substancjami. Do nasilenia działania antagonistów witaminy K dochodzi pod wpływem stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych zawierających kwas acetylosaloicylowy i paracetamol, a także niektórych antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych i leków przeciwgrzybiczych. Pacjenci powinni unikać stosowania preparatów z witaminą K, witaminą E, koenzymem Q10 oraz żeń-szeniem, ponieważ substancje te osłabiają działanie VKA. Obniżenie efektu terapeutycznego obserwuje się również w przypadku interakcji z lekami hormonalnymi i antyhistaminowymi.
Antagoniści witaminy K – dieta
Chorzy leczeni doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi powinni ograniczyć spożycie produktów bogatych w witaminę K. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie wskaźnika INR na stabilnym poziomie i lepsza kontrola choroby. Najwięcej witaminy K znajduje się w ciemnozielonych warzywach liściastych, w tym w: kapuście, sałacie, brukselce, szpinaku, brokułach, groszku, jarmużu, pietruszce i rukoli. Spożywanie szałwii, dziurawca, rumianku, miłorzębu japońskiego, imbiru, czosnku oraz soku z żurawiny zwiększa efekt terapeutyczny VKA, dlatego należy unikać wymienionych ziół i przypraw. Ograniczeniu powinna również ulec ilość spożywanego alkoholu.
Bibliografia:
- Raffaele De Caterina i wsp., Vitamin K antagonists in heart disease: Current status and perspectives, Thrombosis and Haemostasis 110(12):1087-1107, December 2013.
- Andrzej Mital i wsp., Polskie zalecenia dotyczące leczenia antagonistami witaminy K, Journal of Transfusion Medicine 2013, tom 6, nr 2, 41–47.
Polecamy
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Farmaceutka zdradza, jakie są główne grzechy popełniane przy suplementowaniu witaminy D
Ulubione witaminy Polaków to skarb dla zdrowia. Oto co się dzieje, gdy je stosujesz
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
się ten artykuł?