10 nietypowych sygnałów problemu z jelitami
Jeśli zmagasz się z chorą wątrobą, gorączką, bezsennością czy potliwością, to może oznaczać, że o pomoc wołają twoje jelita. Lista objawów, które świadczą o tym, że nie pracują dobrze, może zaskakiwać.
Gdy mowa o dokuczliwych gazach, biegunkach czy zaparciach, to wiadomo, że najprawdopodobniej z jelitami nie jest dobrze. Temat ten bywa wstydliwy, a objawy kłopotliwe, ale przynajmniej można się spodziewać, skąd te dolegliwości pochodzą. Gorzej, gdy organizm daje nam sygnały spoza jelit. Nie ma co udawać znawców: kłopoty z wątrobą, utrzymująca się gorączka czy bezsenność – te dolegliwości raczej trudno łączyć z niedomagającymi jelitami. Oto 10 nietypowych objawów szwankujących jelit.
Gorączka
Nasz organizm o problemach z jelitami może poinformować całym sobą. Objawami stanu zapalnego jelit, przed którym organizm się broni, bywają stan podgorączkowy lub gorączka. Warto też wiedzieć, że chorzy na raka jelita grubego nie muszą mieć żadnych objawów żołądkowo-jelitowych. Badania naukowe donoszą, że głównym sygnałem tej choroby może być właśnie gorączka. Trudno znaleźć jednoznaczną jej przyczynę, ale eksperci sugerują, że może być nią zakażenie krwi (bakteriemia) lub ropnie.
Kłopoty ze snem
Kręcisz się i wiercisz przed snem, a gdy już uśniesz, to wcale nie śpisz dobrze i wstajesz zmęczony? Naukowcy z Uniwersytetu w Oklahomie ostrzegają, że za zaburzenia snu mogą odpowiadać choroby żołądkowo-jelitowe.
Liczne badania nie znajdują jednoznacznej odpowiedzi na tę dolegliwość, ale wskazały, że aktywna postać nieswoistego zapalenia jelit pozbawia prawie wszystkich pacjentów możliwości spokojnego snu. To niestety tworzy błędne koło, bo brak snu przyczynia się do rozwoju schorzeń jelit…
Ból głowy
Ból głowy to przypadłość, na którą są narażeni pacjenci z problemami żołądkowo-jelitowymi – twierdzą specjaliści z Mayo Clinic. Norwescy naukowcy dopatrzyli się nawet pewnej zależności. Osoby, u których regularnie występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, zaparcia, nudności, częściej zmagają się z bólem głowy, a nawet migreną. Według naukowców odpowiada za to zespół nieszczelnego jelita, a w efekcie stan zapalny całego systemu. Reakcją organizmu jest ból głowy.
Potliwość
Jeśli mamy kłopoty z jelitami, a tym samym z trawieniem pokarmów, to organizm uwalnia więcej ciepła. Nadmierna potliwość to więc możliwy symptom drażliwego jelita – wyjaśnia dr n. med. Anna Mokrowiecka z Medycyny Praktycznej. Nie oszukujmy się jednak. Objaw ten może świadczyć o tak wielu chorobach, że trzeba by niezwykłej wiedzy i intuicji, żeby samodzielnie połączyć ją z chorobą jelit.
Ból pleców
Zaburzenia pracy jelit mogą być szkodliwe nie tylko dla układu pokarmowego. Skutki ich dolegliwości mogą sięgać też dalej, bo aż do pleców. Zależność między bólem pleców a chorobami jelit nadal nie została w medycynie konkretnie wytłumaczona. Najprawdopodobniej jest to wynik skurczów jelita grubego w różnych jego częściach, co może promieniować również na plecy.
Zmiany skórne
Skóra może ujawnić naprawdę wiele ukrytych problemów, w tym związanych z chorobami przewodu pokarmowego. „Zdrajcami” szwankujących jelit są w szczególności rumień guzowaty, owrzodzenia, aftowe zapalenie jamy ustnej czy łuszczyca. Jak do tego dochodzi? Winne temu są „przeciekające” jelita, skutkiem czego jest stan zapalny. Zdaniem doktora Alana Dattnera, nowojorskiego dermatologa, bakterie, wirusy, cząsteczki pokarmowe, zmodyfikowane lub zdegenerowane molekuły, leki i toksyny przedostają się do wnętrza ustroju poprzez rozluźnioną barierę jelita cienkiego. W efekcie podrażniony układ odpornościowy zaczyna wysyłać błędne sygnały skierowane przeciwko komórkom własnego organizmu.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Zdiagnozowano u ciebie pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSC), kamicę żółciową albo zapalenie trzustki? To być może zły znak dla jelit. Według naukowców schorzenia te można zaliczyć do najpoważniejszych objawów pozajelitowych zapalenia jelit. W przypadku PSC aż 70 proc. epizodów występuje równolegle z chorobami jelit.
Zaburzenia pracy nerek
Dolegliwości związane z nerkami (podobnie jak w przypadku wątroby) również powinny wzbudzić czujność pacjenta. Kierunek? Warto zrobić badanie jelit. Dla przejrzystości zaburzenia nerek występują nawet u 23 proc. chorych na nieswoiste zapalenie jelit.
Zapalenie stawów
Osoby, u których choroby jelit przebiegają w sposób utajony, mogą odczuwać dolegliwości związane ze stawami. Objawy zapalenia stawów występują nawet u jednej czwartej pacjentów z przewlekłym nieswoistym zapaleniem jelit. Nadmiar miejscowo wytworzonych mediatorów zapalenia oraz krążące kompleksy immunologiczne prowadzą do wystąpienia reakcji zapalnych w narządach innych niż jelito, np. stawach – tłumaczy przyczynę tej dolegliwości dr n. med. Beata Nowak w artykule „Zapalenie stawów w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit”.
Lęki, depresja
Chandra, lęki i depresja to częste objawy niedomagających jelit. Badania dowiodły natomiast, że czasem wystarczy dostarczyć im bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium (znajdują się w jogurtach czy kiszonej kapuście), żeby zwiększyć aktywność neuroprzekaźnika GABA. Jego niedobór wpływa na pogorszenie nastroju, więc warto o to dbać.
Organizm ludzki jest nieprzewidywalny, dlatego znajomość nietypowych sygnałów świadczących o kłopotach z jelitami to przydatna ściągawka do rozpoznania problemu i zaplanowania wizyty u lekarza. To, do czego jednak najbardziej zachęcamy, to regularne badania profilaktyczne. Choćby po to, by nic nas nie zaskoczyło i by móc się cieszyć jak najdłużej zdrowiem.
Zobacz także
„Osoby niewidome są dużo aktywniejsze niż osoby widzące. Więcej chcą od życia, mają bardzo wysokie kompetencje” – mówią twórczynie projektu Wielozmysły
„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji
„Jestem chuda. Nie znoszę tego słowa, tak jak przez większość życia nie akceptowałam, że taka jestem”. Joanna Osyda szczerze o swojej wadze
Polecamy
Mówi o sobie „kolekcjonerka diagnoz”. Amelia żyje z kilkoma przewlekłymi chorobami
Ryszard Sekuła: „Pojawiłem się w szpitalu w stroju ratownika. Pielęgniarki zapytały mnie, czy przywiozłem pacjenta, a to ja przyjechałem na przeszczep”
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
Leczenie SIBO farmakoterapią i dietą. Jakie daje rezultaty?
się ten artykuł?