Przejdź do treści

Zajady – przyczyny powstawania. Często to brak pewnej witaminy, sprawdź jakiej

Zajady - przyczyny
Zajady - przyczyny powstawania. Często to brak pewnej witaminy, sprawdź jakiej / Freepik.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zajady to horror niejednej z nas! Zastanawiałaś się, jakie są przyczyny takich zmian skórnych i jak leczyć zajady? Sprawdź, co powinnaś o nich wiedzieć.

Zajady – co to jest?

Zajady to pękające kąciki warg lub ust. Pierwszymi objawami są: przesuszona, pękająca skóra w kącikach oraz zaczerwienienie i obrzęk. Później pojawiają się niewielkie pęcherzyki, wypełnione płynem – płynem surowiczym lub krwią. Gdy pęcherzyki w kącikach ust pękną, pojawia się boląca nadżerka, która goi się około 2-3 tygodnie.

Często pękające kąciki warg błędnie mylone są z opryszczką, którą wywołuje wirus Herpes labialis. Objawy są dość podobne dozajadów, z tą różnicą, że w przypadku opryszczki pęcherzyki nie pękają, lecz wysychają, po czym swędzą i bolą. Jednak goją się po mniej więcej tygodniu i zazwyczaj nie pozostaje po nich żaden ślad.

Zajady – przyczyny

Każdy z nas dość nerwowo reaguje na widok zmian skórnych, zwłaszcza gdy pojawiają się na twarzy. Ujmują nie tylko urody, ale też negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i pewność siebie. Jedną z takich zmian są zajady, które dotykają większość naszego społeczeństwa. Dzieci, dorośli i seniorzy – wszyscy mogą mieć z nimi problem, choć z różnych powodów. Główna przyczyna powstawania zajadów to bakterie i drożdżaki.

Zajad jest stanem zapalnym kącików ust, który może mieć różne podłoże – mówi dr Monika Serafin, dermatolog z kliniki Nova Derm. – Najczęściej do stanu zapalnego dochodzi w wyniku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, np. u małych dzieci, które bardzo często wkładają do buzi nie zawsze czyste ręce – dodaje.

I choć brak odpowiedniej higieny może być przyczyną powstawania zajadów, jeśli już je mamy, warto pamiętać o zdrowiu osób w naszym otoczeniu. Pocałunki nie są zakazane, ale w tym przypadku lepiej się od nich powstrzymać.

Istotnie, można się zarazić zajadami, jeśli dojdzie do przenoszenia bezpośredniego na skórę innej osoby drożdżaków i bakterii, zwłaszcza jeśli ta osoba również jest podatna na rozwój infekcji – ostrzega dermatolog.

Inną przyczyną powstawania zajadów jest osłabienie organizmu, które sprzyja rozwojowi infekcji. Zajady są doskonałym przykładem tego, że wygląd naszej cery może być lustrzanym odbiciem ogólnego stanu zdrowia.

Zajady – brak jakiej witamy je powoduje?

– Problem bywa związany z niedoborami pewnych mikroelementów. U osoby z anemią – z niedoborem żelaza. Większą skłonność do stanów zapalnych i infekcji w obrębie kącików ust mają również osoby z deficytem witamin z grupy B – twierdzi dr Serafin.

Zajady wywołane niedoborami mogą nawracać. I choć najczęściej problem znika sam, jeśli powodem jego pojawienia są niedobory, infekcja może się wydłużać. A to z kolei wymaga leczenia.

Warto się skonsultować z lekarzem i wykonać podstawowe badania. Pacjent może sam przyjmować witaminy z grupy B, jeśli jednak podejrzewa anemię lub inne schorzenie, zawsze należy wykonać morfologię, by skutecznie zredukować niedobory – podkreśla dr Serafin.

Kobieta

Zajady w kącikach ust a cukrzyca

Zajady mogą się również pojawić jako stan współistniejący z chorobą. Przede wszystkim na infekcję w kącikach ust narażeni są chorzy na cukrzycę, szczególnie gdy nie mają uregulowanego poziomu glukozy. Tego typu stany zapalne dotyczą najczęściej osób starszych. Dlaczego?

W przypadku cukrzycy, kiedy poziom glukozy we krwi jest podwyższony, dochodzi do obniżenia mechanizmów immunologicznych organizmu. Co więcej, drożdżaki lubią nie tylko ciepłe i wilgotne środowisko, ale również sytuację, kiedy stężenie cukru jest wyższe. W związku z tym organizm osoby z cukrzycą ma warunki sprzyjające rozwojowi infekcji drożdżakowych – ostrzega dermatolog.

W takim przypadku głównym zaleceniem jest odpowiednia dieta i leczenie diabetologiczne.

Przewlekłe zajady a alergie

Zajady mogą mieć związek z uczuleniem na środki chemiczne zawarte np. w kosmetykach.

­– Zdarza się, że jest to rodzaj alergicznego podrażnienia. U pewnych osób kosmetyki, a także środki do higieny jamy ustnej przewlekle drażnią skórę w okolicach kącików ust – mówi ekspert.

Najodpowiedniejszą wówczas formą leczenia jest zaprzestanie ich stosowania. Konieczne może być odstawienie szminki czy kremu do twarzy. Jeśli cera jest skłonna do alergii, warto sięgnąć po kosmetyki naturalne i dermokosmetyki.

Zajady na ustach przez urazy skóry?

Zajady w kącikach ust mogą się pojawiać również w wyniku mechanicznego uszkodzenia skóry. Niewielkie pęknięcie naskórka jest doskonałym miejscem do rozwoju infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Przyczyną takiego uszkodzenia może być np. wizyta u dentysty.

– Jeśli podczas ingerencji mechanicznej doszło do podrażnienia i w konsekwencji pęknięcia naskórka, to powszechne środki odkażające powinny skutkować wyleczeniem zajazdu – dodaje dr Serafin.

Czym leczyć zajady?

Gdy zajady już wystąpią, wiele osób nie zastanawia się nad jego właściwym leczeniem, tylko cierpliwie czeka na samoistne zniknięcie problemu. Okazuje się, że odkażenie zmiany może być już wystarczającym lekiem dla osoby z prawidłową odpornością organizmu. Są też domowe metody na zajady, które mogą przyspieszyć proces leczenia podrażnienia wynikającego z niewielkiego stanu zapalnego skóry. Wśród nich… zastosowanie pasty do zębów.

– Pasta do zębów zawiera związki mentolu, ale także substancje o działaniu bakteriobójczym. Oczywiście dość słabe, ale są one w stanie ograniczyć bardzo małą infekcję. Z medycznego punktu widzenia taki sposób może przynieść efekt w mało zaognionych i niezbyt poważnych stanach zapalnych – uważa dr Monika Serafin.

Możemy zastosować też maść na zajady, którą można kupić w aptece. Dobrze się sprawdzi taka z cynkiem i bogata w witaminy A i E. Możemy użyć maści przeciwzapalnej albo bakteriostatycznej. Zazwyczaj maść na zajady zawiera dużo naturalnych składników, takich jak szałwia, wąkrotka azjatycka, popłoch pospolity, pantenol oraz witaminy A i E.

Jeśli domowe sposoby na zajady i maść na zajady nie pomagają, a zajady w kącikach ust ciągle wracają, należy się udać na konsultację do lekarza rodzinnego – ten powinien skierować na podstawowe badanie krwi i oznaczenie poziomu cukru. Pamiętajcie: nawracające zajady to problem, którego nie powinno się ignorować.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?