Zgaga – jak jej uniknąć? Poznaj kilka sposobów
Ostre pieczenie w przełyku lub nadbrzuszu, często z towarzyszącym temu kwaśnym odbijaniem, potrafi uprzykrzyć życie. Jeśli masz skłonności do zgagi, dowiedz się, co robić, aby uniknąć tej dolegliwości.
Uważaj na czekoladę, sery i inne spożywcze wyzwalacze zgagi
Niektóre pokarmy stymulują zakończenia nerwowe znajdujące się w śluzówce żołądka, przez co powodują cofanie się treści żołądka ku górze przewodu pokarmowego. To przede wszystkim pokarmy kwaśne, a więc owoce cytrusowe, soki i potrawy w occie. Podobne działanie ma to, co pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, czyli ostre przyprawy, kofeina, alkohol, napoje gazowane, mięta, rzodkiewki, czosnek, surowa cebula i pomidory. Uczucie pieczenia mogą powodować również pokarmy bogate w tłuszcze, bo opóźniają opróżnienie żołądka, przez co zalegają w nim zbyt długo. W takiej sytuacji treść pokarmowa może się cofać w stronę przełyku. Pamiętaj, że dużą zawartość tłuszczów ma nie tylko boczek czy inne tłuste mięsa, ale też czekolada, słodycze, wywary mięsne oraz sery.
W chorobie refluksowej oraz przy skłonnościach do zgagi najlepiej postawić na dietę lekkostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego i podrażniających błonę śluzową żołądka. A więc chude mleko, ziemniaki, chude ryby, kurczak, indyk, sałata, zielone warzywa i kasze.
Unikaj ciasnych ubrań i pasków
Ciasne spodnie, zbyt mocno zapięty pasek, ubrania mocno dopasowane w talii czy modelujące majtki ugniatają żołądek i wypychają z niego treść pokarmową, która cofa się ku górze. Jeśli nie chcesz mieć zgagi, noś luźne ubrania. A do świątecznego stołu nie siadaj w gorsetach!
Nie kładź się zaraz po posiłku
Leżenie z pełnym żołądkiem powoduje nacisk treści pokarmowej na dolny zwieracz przełyku, który wówczas się rozluźnia i przepuszcza treść z żołądka do przełyku. Dlatego czas od kolacji do położenia się do łóżka powinien wynosić minimum 2, a najlepiej 3‒4 godziny. Osoby często skarżące się na zgagę nie powinny kłaść się spać na prawym boku, najlepiej, aby leżały na wznak z głową uniesioną około 15 cm powyżej żołądka. Bezpośrednio po posiłku warto unikać także pochylania się.
Dbaj o prawidłową masę ciała
Otyłość, zwłaszcza nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, a to nasila cofanie się pokarmów z żołądka do przełyku (z tego samego powodu na zgagę często skarżą się kobiety w ciąży). Zgadze sprzyjają też zbyt obfite posiłki, dlatego jedz częściej, a mniejsze porcje. Dzięki temu nie wypełnisz żołądka do końca. Święta z tego nie zwalniają! Nie jedz też zbyt szybko, pamiętaj o długim żuciu pokarmów w ustach, gdyż dzięki temu pobudza się proces wydzielania śliny. Zawarte w ślinie enzymy rozpoczynają proces trawienia, dzięki czemu do żołądka trafia pokarm już „nadtrawiony”. Wówczas żołądek lepiej sobie radzi z posiłkiem i może zostać szybciej opróżniony.
Ogranicz palenie papierosów
Substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym podrażniają śluzówkę żołądka oraz osłabiają dolny zwieracz przełyku. Z tych powodów palacze częściej niż osoby niepalące cierpią na zgagę. A zatem masz kolejny powód, by rzucić palenie.
Zmiana nawyków to podstawa. Ze zgagą nie ma żartów, ponieważ choroba refluksowa prowadzić może do poważnych problemów zdrowotnych, jak krwawienia z przewodu pokarmowego, zwężenie przełyku oraz tzw. przełyk Barretta, który jest stanem przedrakowym. W niektórych przypadkach możesz sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach bez recepty, których działanie polega na zobojętnianiu kwasu solnego wchodzącego w skład treści żołądkowej. Przyniosą ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach, jednak gdy problem staje się przewlekły, konieczna jest wizyta u lekarza.
się ten artykuł?