Przejdź do treści

Jesteś pewna że odpowiednio dbasz o swój wzrok? Sprawdź!

Zdjęcie: Alexandru Zdrobău / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chodzisz do dentysty na kontrolę raz w roku. Jeśli masz gorączkę i boli cię gardło, idziesz do internisty. To dlaczego, kiedy zaczynasz gorzej widzieć, nie odwiedzasz okulisty? Pora zadbać o wzrok.

Ponad 40 proc. Polaków ma wady wzroku (najczęstsze to: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność). I co gorsza, ponad 20 proc. – mimo odczuwalnych problemów ze wzrokiem – nic z tym nie robi! Polacy najczęściej chorują na zaćmę, jaskrę i AMD – zwyrodnienie plamki żółtej. Odpowiednio wcześnie wyłapane symptomy i zastosowane leczenie mogą znacząco opóźnić postępowanie choroby. Ale by to się stało, nie wolno lekceważyć objawów i trzeba chodzić na kontrolę do okulisty. Warto także dbać o oczy na co dzień, by jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Jak? Podpowiadamy.

Po pierwsze, higiena

I nie chodzi tu tylko o demakijaż, lecz o zdrowy tryb życia. Nadwaga, brak ruchu, palenie papierosów, zła dieta i niezdrowy tryb życia – to wszystko sprzyja m.in. jaskrze, chorobie dopadającej ludzi ze zbyt wysokim ciśnieniem w gałce ocznej. Jaskra powoli niszczy komórki siatkówki oraz nerwu wzrokowego i prowadzi do ślepoty. Chorują na nią i starsi, i młodsi. Niekiedy może dawać objawy takie jak zapalenie spojówek. Nie wolno lekceważyć także zaburzeń widzenia, gorszego widzenia jednym okiem, tęczowych kół wokół źródeł światła, zamglonego obrazu.

Przerwa i gimnastyka

Najważniejsze – pamiętaj o odpowiednich przerwach w pracy przy komputerze. Co 20 minut na 20 sekund spójrz w dal na co najmniej 20 metrów. A także co dwie godziny wstań od komputera na 10-15 minut. I 3-4 razy dziennie wkraplaj nawilżające kropelki lub sól fizjologiczną, bo patrząc w monitor, rzadziej mrugasz i możesz zafundować sobie zespół suchego oka i choroby rogówki oraz gałki ocznej. Gimnastyka oczu polega na zataczaniu kręgów oczami, patrzeniu do góry i na dół, w lewo, prawo i po skosie bez ruszania głową, na mruganiu, patrzeniu na zmianę blisko i w dal. O szczegóły najlepiej zapytać okulistę, bo niektóre osoby – z jaskrą czy z odklejającą się siatkówką – nie powinny tego robić.

 

Kobieta trzyma psa na rękach

Okulary!

Ponad 20 proc. pacjentów świadomych swoich wad wzroku nie robi z tym nic. Nie idzie do lekarza, nie nosi okularów, nie koryguje wady. Tymczasem prawie 45 proc. osób w wieku od 16 do 54 lat wymaga korekcji wzroku. Specjaliści ostrzegają, że tylko wczesne wykrycie wady może uchronić przed późniejszym niedowidzeniem. Marsz do okulisty!

Objawy to podstawa

Boli ząb, idziesz do dentysty, bolą kolana, idziesz do ortopedy, coś się dzieje z oczami – idziesz do okulisty. Dokładnie! A szczególnie gdy zauważysz u siebie takie objawy:

– Pogorszenie widzenia, zamazane litery podczas czytania, zniekształcenia obrazu, ciemna plamka w polu widzenia, wyblakłe kolory – to może być początek AMD.

– Blednące, szarzejące kolory, złe widzenie pod słońce, widzenie jak przez brudną szybę, pogorszenie ostrości widzenia, obraz jak za mgłą, rozmazywanie się tekstu podczas czytania – to może być zaćma.

– Ból oka przy zmianie pozycji, migreny, zapalenia spojówek, widzenie jak przez mgłę, ubytki w polu widzenia, nagły ból oka i głowy występujące z mdłościami i wymiotami – to może być jaskra.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) profilaktyka i właściwa terapia mogą zapobiec upośledzeniu wzroku nawet u 80 proc. chorych.

 

stół, drewniana łyżka i przygotowania do świąt - Hello Zdrowie

Słońce – uwaga!

Zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, zwyrodnienie spojówki, oparzenia, a nawet czerniak oka. Do takich konsekwencji może doprowadzić nadmierne promieniowanie słoneczne. Ochrona przeciw UVA i UVB to obowiązek! Dobre okulary ze szkłami z filtrami UV kupisz raczej u optyka, a nie na bazarze.

Konsekwencją wpatrywania się w słońce może być groźna retinopatia słoneczna. Oczywiście nikt celowo nie wpatruje się w słońce, bo nawet trudno byłoby to wytrzymać, ale retinopatii można nabawić się też, oglądając zaćmienie słońca bez odpowiednich zabezpieczeń i przyrządów. Naukowcy z Wrocławia w materiale opublikowanym w magazynie „Klinika Oczna” uważają, że bezpośrednia obserwacja słońca jest bezpieczna tylko wtedy, kiedy zastosuje się odpowiednie filtry ochronne zawierające aluminium, chrom lub srebro, np. szkło spawalnicze o odpowiednich parametrach. Według nich najbezpieczniejszym sposobem obserwacji zaćmienia słońca jest obserwacja pośrednia. Obraz rzutowany na ekran znajdujący się około pół metra od przesłony z małym otworkiem pozwala śledzić cały przebieg zjawiska bez ryzyka urazu. I ostrzegają, że nawet krótkotrwała i przypadkowa utrata ochrony może prowadzić do uszkodzenia siatkówki. Objawy retinopatii słonecznej to m.in. pogorszenie widzenia lub/i mroczek centralny. Czasami zaburzenie widzenia barwnego, powidoki, światłowstręt i ból głowy.

Dieta dla oczu

Kłopoty ze wzrokiem to także skutek braku ważnych składników odżywczych. Zmiany w menu mogą zaprocentować – złagodzić objawy zmęczenia oczu oraz wyostrzyć wzrok. Ważne dla oczu są m.in. kwasy omega-3, luteina, cynk i witaminy A, C i E. Mogą opóźnić rozwój niektórych chorób oczu, m.in. zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, czy zapobiec krótkowzroczności.

 

Kobieta stoi pod ścianą na sali ćwiczeń

Badacze z Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu we Wrocławiu oceniali wpływ witamin i minerałów na ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) związanego z wiekiem oraz zaćmy. Po 5 latach badań i obserwacji doszli do wniosku, że u pacjentów przyjmujących witaminy C i E, beta-karoten, cynk i miedź o 25-30 proc. maleje ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

Natomiast naukowcy ze Szczecina udowodnili, że niski poziom selenu sprzyja rozwojowi zaćmy. Ich zdaniem ryzyko występowania zaćmy rośnie nawet ośmiokrotnie u osób z niskim poziomem selenu we krwi w porównaniu do tych z wysokim.

Kwasy omega-3 zapewniają oczom naturalną ochronę przed uszkodzeniem warstw zewnętrznych, a co za tym idzie, infekcjami, poprawiają mikrokrążenie w oku i właściwe odżywienie komórek. Ludzki organizm sam ich nie stworzy – trzeba je dostarczyć. Z badań opublikowanych przez Amerykańską Akademię Okulistyki (American Academy of Ophthalmology) wynika, że osoby, które regularnie jedzą owoce morza i ryby (bogate w kwasy omega-3), w mniejszym stopniu narażone są na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Naukowcy z University of Alberta badali wpływ DHA (jeden z kwasów omega-3) na siatkówkę. I doszli do wniosku, że kwasy tłuszczowe chronią wzrok przed skutkami starzenia. Z wiekiem wzrok się pogarsza. Jednym z czynników, który ma na to wpływ, jest gromadzenie się toksyn w nabłonku barwnikowym siatkówki. Dobra wiadomość jest taka, że właśnie DHA zapobiega gromadzeniu się tych toksyn.

O oczy warto dbać. Muszą nam w końcu służyć długo…

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?