Niepozorne nawyki, które niszczą zęby. Oto 6 rzeczy, których dla dobra zębów lepiej nie robić
Obgryzanie paznokci czy nadmierne szczotkowanie też niszczy zęby! Dowiedz się, czy nie robisz jednej z tych sześciu rzeczy, które niszczą twoje zęby.
Myjesz zęby dwa razy dziennie, chodzisz regularnie do dentysty, a nawet nitkujesz przestrzenie międzyzębowe i płuczesz usta specjalnym płynem. Brawo – bo prawie 4 mln Polaków w ogóle nie myje zębów! Dane dotyczące higieny jamy ustnej w Polsce są zatrważające. Co piąty Polak myje zęby raz dziennie, a aż 3,8 mln nie myje ich wcale – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie GSK Consumer Healthcare w 2016 roku. Jednak nawet jeśli nie znajdujesz się w tym niechlubnym gronie, możesz zęby stracić. Oto sześć nawyków, które najbardziej niszczą zęby – według amerykańskiego stowarzyszenia American Dental Association. Robisz jedną z tych rzeczy? To przestań!
Obgryzanie paznokci
Długotrwały nacisk i wykrzywienie szczęki podczas sesji namiętnego gryzienia paznokcia może doprowadzić do jej dysfunkcji. Poza tym trzymając często palce w ustach, narażasz się na ryzyko zakażeń jamy ustnej oraz ułatwiasz drobnoustrojom i pasożytom wniknięcie do twojego organizmu.
Jak przestać obgryzać paznokcie? Pomocne mogą być płyny do paznokci o gorzkim smaku, nauczenie się redukowania stresu, a dla perfekcjonistów ustawienie realistycznych celów. Dobrze jest też zaobserwować, w jakich okolicznościach obgryzasz paznokcie, i starać się mieć wtedy zajęte ręce. Pomóc może też psycholog.
Robienie z zębów otwieracza
Zęby to nie nożyczki, wieszak ani dziadek do orzechów. Zębami gryzie się jedzenie, a nie łupie orzechy czy trzyma siatkę z zakupami lub inne przedmioty, gdy obie ręce są zajęte. Te nawyki mogą doprowadzić do złamania zęba, zranienia szczęki lub przypadkowego połknięcia czegoś, czego lepiej nie połykać. Dlatego do łupania orzechów używaj dziadka, do przecinania – nożyczek, a gdy brakuje ci trzeciej ręki – to coś po prostu odstaw na bok. Twoje zęby będą ci wdzięczne.
Za mocne szczotkowanie
Mycie zębów dwa razy dziennie po minimum dwie minuty najlepiej szczoteczką elektryczną lub soniczną to jedna z najważniejszych zasad higieny jamy ustnej. Upewnij się jednak, że nie szorujesz zbyt mocno i że twoja szczoteczka jest dobrze dobrana. Szczotkowanie zbyt twardą szczoteczką lub zbyt mocne szczotkowanie może uszkodzić zęby i podrażnić dziąsła. W doborze odpowiedniej szczoteczki pomoże dentysta.
Niektóre szczoteczki elektryczne i soniczne mają dodatkowo aplikacje na smartfona, które monitorują, czy dobrze szczotkujesz zęby, i wytykają błędy. Według badania Instytutu Blend-a-med Oral B 60 proc. Polaków zbyt krótko szczotkuje zęby trzonowe albo nie robi tego wcale, ograniczając się do zębów przednich. A 40 proc. osób praworęcznych zaniedbuje zęby żuchwy po prawej stronie. No i nie umiemy właściwie operować szczoteczką, bo nawet pięć razy za mocno przyciskamy ją do zębów. Uwaga, za częste mycie zębów też nie jest dobre – powoduje ścieranie szkliwa i nadwrażliwość. Dwa razy dziennie po dwie-trzy minuty zupełnie wystarczy.
Zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki
Zdarza ci się budzić rano z bólem szczęki? A może zaciskasz zęby, gdy pracujesz pod presją czasu? Zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami powoduje pękanie zębów, odpryski szkliwa, a także bóle stawów i mięśni szczęki. W takich sytuacjach warto zainwestować w specjalną szynę do zębów zakładaną na noc, która nie dość, że zapobiega ścieraniu i pękaniu szkliwa, to jeszcze rozluźnia mięśnie szczęki. Masz ten kłopot? Ogranicz też żucie gumy.
Kostki lodu w ustach
Kończysz drinka z lodem i z ostatnim łyczkiem bierzesz lód do ust? Zły nawyk! Obijający się o zęby lód może uszkodzić szkliwo. Poza tym niektórzy, zamiast ssać, biorą się do gryzienia. Zwykle wtedy pęka lód, ale jest ryzyko, że pęknie ząb lub plomba. Jeśli masz kolczyk w języku, zagrożenie jest podobne – obijający się o zęby metal może nawet złamać ząb. Dlatego rozważ, czy gra jest warta świeczki.
Ciągłe przegryzanie i popijanie
Non stop coś przegryzasz lub popijasz i nie ma trzech godzin bez żucia i przełykania? To słabe nie tylko dla figury, ale też dla zębów. Fundujesz bowiem bakteriom bytującym w jamie ustnej niekończącą się imprezę. A siebie narażasz na ubytki, próchnicę i nieświeży oddech. Dlatego pij wodę zamiast soków czy napojów gazowanych, jedz nie częściej niż co trzy godziny i po jedzeniu najlepiej wypłucz usta płynem do jamy ustnej lub nawet zwykłą wodą.
Sprawdź też, co się dzieje, gdy nie dbasz o zęby.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Prosty nawyk może wydłużyć nasze życie nawet o 11 lat. Zaskakujące odkrycie naukowców
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Chodzisz szybko czy wolno? Tempo chodu zdradza, jak twój organizm się starzeje
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
się ten artykuł?