Przejdź do treści

7 problemów zdrowotnych, które częściej atakują latem

Istockphoto
Istockphoto
Podoba Ci
się ten artykuł?

Urlop jeszcze przed tobą? Zanim ruszysz w drogę, sprawdź koniecznie, na co uważać i co spakować do podróżnej apteczki.

Lato rządzi się swoimi prawami, a te mogą sprzyjać niektórym problemom ze zdrowiem. Intensywne pocenie się, szerszy dostęp do świeżych i surowych potraw, egzotyczna kuchnia albo silniejsze promieniowanie słoneczne – to tylko część nieodzownych elementów lata mogących obrócić się przeciwko nam.

Zatrucie pokarmowe

Zaczniemy od klasyki. Czasem wystarczy sama zmiana strefy czasowej, by układ pokarmowy poczuł się niekomfortowo. Latem łatwiej również o zakażenia salmonellą, gronkowcem czy bakteriami E. coli, które w wysokich temperaturach znacznie łatwiej się namnażają. Jeżeli będziemy mieli kontakt z żywnością, która była nieprawidłowo przechowywana, możemy się narazić na bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunkę.

Bakterie oraz wytwarzane przez nie toksyny można spotkać w jajach, mięsie, mleku, a także źle przechowywanych produktach rybnych czy warzywach. Powinniśmy również uważać na ciasta z kremem, lody, owoce morza (szczególnie surowe) oraz na mocno przyprawione potrawy (w ten sposób można „ukryć” nieświeże jedzenie). Bakterie i zanieczyszczenia mogą też być przenoszone przez owady, które siadają na jedzeniu.

Jeśli nie uda nam się zapobiec dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego i dopadnie nas biegunka, pamiętajmy przede wszystkim o nawodnieniu. Wraz z gorączką, biegunką czy wymiotami dochodzi do wzmożonej utraty płynów, dlatego powinniśmy je regularnie uzupełniać. Nie należy jednak wypijać dużych ilości wody naraz, ponieważ może to nasilić objawy. Lepiej mieć przy sobie butelkę z wodą i popijać co jakiś czas.

Zrezygnujmy z ciężkich, tłustych potraw, a zamiast nich zjedzmy np. banany, awokado lub pomidory, które zawierają dużo potasu. Pierwiastek ten jest „wypłukiwany” z organizmu wraz z biegunką, a jego niedobór może powodować rozdrażnienie, zaburzenia kurczliwości mięśni, a nawet arytmię. W podróż zabierzmy gotowe mieszanki elektrolitowe do rozpuszczenia w wodzie (dostępne w aptekach). Jednocześnie leki przeciwbiegunkowe warto stosować ostrożnie, ponieważ spowalniają perystaltykę, a wtedy pokarm dłużej zalega w jelitach, a jeżeli są tam bakterie lub ich toksyny, najlepiej byłoby się ich pozbyć jak najszybciej. Jeżeli objawy nie ustępują po dwóch dniach, udajmy się do lekarza.

Kobieta płynie łódką

Otarcia, odciski, odparzenia

Wysoka temperatura, pot, zbyt obcisłe ubranie lub obuwie – to wszystko może podrażniać skórę, dlatego latem znacznie łatwiej o jej uszkodzenia. Otarcia dotyczą najczęściej skóry rąk, przedramion, podudzi, kolan i mogą występować z miejscowymi krwawieniami, dlatego miejmy w swojej apteczce środek dezynfekujący przeznaczony do stosowania na rany.

Odciski i odparzenia dotyczą zazwyczaj stóp, kiedy to założyliśmy niewygodne lub wykonane ze sztucznych tworzyw buty. Na odparzenia uważajmy również w przypadku małych dzieci, które mają wyjątkowo wrażliwą skórę. Tego typu uszkodzenia mogą stanowić wrota zakażeń, dlatego należy je delikatnie umyć i zastosować preparat, który natłuści i pomoże odżywić skórę, by mogła się zregenerować.

Alergie

Sezon wiosenno-letni to trudny czas dla alergików. Promienie słoneczne, pyłki traw, krzewów i drzew, owady oraz egzotyczne pokarmy mogą wywołać lub nasilić objawy alergii. Jeśli obserwujemy u siebie jej symptomy, skonsultujmy się z lekarzem, aby ocenił nasz stan i zdecydował o odpowiednim leczeniu.

W przypadku niewielkich objawów możemy zastosować preparaty dostępne bez recepty, tj. leki przeciwalergiczne, działające przeciwhistaminowo, np. zawierające loratadynę. Latem należy pamiętać również o tym, że objawy takie jak wysypka, zaczerwienienie czy wykwity skórne mogą być wywołane ekspozycją na promienie słoneczne, dlatego krem z filtrem UV to absolutna podstawa.

10 nieznanych faktów o atopii. Mogą naprawdę zaskoczyć

Kamica nerkowa

Suche powietrze i wysokie temperatury wzmagają pocenie się i utratę płynów, co może nasilić objawy u osób cierpiących na kamicę nerkową. Podobnie jest z dietą bogatobiałkową, dlatego latem szczególnie uważajmy, by nie spożywać więcej białka, niż wynosi dobowe zapotrzebowanie. Sól kuchenna oraz związki wapnia to kolejne czynniki, które sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych. Wapń wiąże się z innymi substancjami, tworząc nierozpuszczalne sole.

Podobnym pierwiastkiem jest magnez – on również tworzy sole, jednak są one rozpuszczalne i mogą być wydalone z moczem. Można powiedzieć, że pełni on funkcję ochronną przed tworzeniem kamieni. Warto również zadbać o regularną aktywność fizyczną, dzięki której drobne kryształki i złogi będą łatwiej przesuwane i wydalane z moczem. Przy tym pamiętajmy oczywiście o piciu odpowiedniej ilości płynów, dostosowanej do ich utraty.

Ból gardła

Niezależnie od tego, czy mówimy o infekcji wirusowej, czy podrażnieniu, wiele osób latem skarży się na dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, a następnie na zewnątrz, gdzie temperatura jest znacznie wyższa, zdecydowanie nie poprawia sytuacji. Podobnie jest ze spożywaniem lodów czy zimnych napojów w upalne dni. Takie nagłe zmiany temperatur i ochłodzenie organizmu mogą skutkować osłabieniem odporności i zwiększonym ryzykiem zakażeń.

Jak postępować, gdy przeziębimy się latem? Tak jak podczas każdej innej pory roku. Przede wszystkim odpoczywajmy, by organizm mógł się skupić na walce z chorobą, ponadto możemy zastosować leki dostępne bez recepty, np. zawierające oksymetazolinę – na katar, kompleks MUCOBARRYL – na ból gardła, czy paracetamol – na gorączkę. Jeżeli po kilku dniach objawy nie ustępują, powinniśmy się zgłosić do lekarza.

Zapalenie pęcherza moczowego

Zakażenia układu moczowego znacznie częściej dotyczą kobiet. Dzieje się tak ze względu na długość cewki moczowej, która u kobiet wynosi 4-5 cm, natomiast u mężczyzn – 16-20 cm, oraz ze względu na sąsiadujące ujście pochwy i odbyt, co ułatwia kontakt z bakteriami. Pierwszym objawem jest uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, następnie pojawia się wzmożone parcie na pęcherz i silny ból w okolicy cewki moczowej. Latem zdecydowanie łatwiej o zakażenie ze względu na wychłodzenie pęcherza, dlatego uważajmy na zbyt przewiewne ubrania czy przesiadywanie w mokrym kostiumie kąpielowym.

Częste kontakty seksualne, ze względu na otarcia błony śluzowej oraz możliwość przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych w okolice cewki, również zwiększają ryzyko zakażenia. Gdy pojawią się pierwsze objawy, należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów do minimum 3 litrów dziennie. Można również skorzystać z dostępnych bez recepty leków zawierających furazydynę (furaginę) oraz wspomóc się sokiem z czarnej porzeczki lub żurawiny. Jeżeli objawy nie ustępują w ciągu dwóch dni, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie bagatelizujmy problemu, bo zlekceważenie infekcji może doprowadzić do rozwoju zakażenia i wystąpienia zapalenia nerek lub narządów rodnych.

Grzybica stóp i paznokci

Częste kąpiele, upały i nieodpowiednie obuwie sprzyjają grzybiczemu zakażeniu. Wybierając się na wakacje, zabierzmy klapki kąpielowe lub ochraniacze na stopy. Przyda się również żel antybakteryjny lub płyn do dezynfekcji. Dla osób, które mają problem z nadmiernym poceniem się, pomocny może być specjalny dezodorant lub puder do stóp, który nie tylko upora się z nieprzyjemnym zapachem, ale też zadziała przeciwzapalnie. Unikajmy chodzenia boso, szczególnie w miejscach publicznych, takich jak basen, siłownia czy szatnia.

To tylko niektóre dolegliwości, jakie mogą nas spotkać latem. Nie dajmy się jednak zwariować. Wakacje to czas na relaks, zwiedzanie, nadrabianie zaległości książkowych, spotkania ze znajomymi i odpoczynek od codziennych obowiązków. Przygotujmy swoją podróżną apteczkę w imię zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” i nie rozmyślajmy nadmiernie o tym, co złego może się wydarzyć.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?