Obawiasz się zapalenia zatok? Oto co możesz zrobić, aby tego uniknąć
Masz katar. Myślisz – przejdzie sam. Niby tak. Ale każdy katar może się skończyć poważniejszą infekcją zatok. Po co komu przedłużający się problem, którego można uniknąć, i to naprawdę prosto?
Jak najbardziej temat na czasie. Katar, przeziębienie… znacie to? Niby tylko katar, ale jakże krótka jest droga od niego do zapalenia ucha, gardła, oskrzeli, a chyba najbliżej… do infekcji zatok!
Zapaleniu zatok można zapobiegać. To pierwsza dobra wiadomość. Druga jest taka, że sposoby na to są naprawdę proste. Wręcz powinny większości z nas towarzyszyć każdego dnia.
Dbaj o higienę
Dbaj o higienę, często myj ręce mydłem, staraj się unikać kontaktu z osobami przeziębionymi.
Nawadniaj się
Nawadnianie i nawilżanie to kolejna podstawowa zasada zapobiegania infekcji zatok. Dlatego pij dużo w ciągu dnia (co najmniej 8 szklanek wody). Przyda się również nawilżacz powietrza, ale dbaj o odpowiednią konserwację filtra. Tam również mogą zalęgnąć się bakterie i wirusy.
Płucz nos
W czasie kataru regularnie przepłukuj nos (np. solą fizjologiczną, preparatami z wodą morską).
Stosuj inhalacje
Stosuj inhalacje i czyść regularnie nos. W ten sposób zapobiegasz zaleganiu wydzieliny, która hamuje dopływ powietrza – to często pierwsze przyczyny zapalenia!
Unikaj dymu
Jeśli palisz, odstaw papierosy. Lekarze zalecają również omijanie zadymionych pomieszczeń, w których podrażniamy drogi oddechowe.
Uważaj na detergenty
Szykujesz się do weekendowych porządków albo na imprezę? Uważaj na drażniące lakiery do włosów czy detergenty czyszczące – nasze zatoki zdecydowanie ich nie lubią.
Sprawdź, czy to nie alergia
Jeśli problemy z zatokami pojawiają się często lub dają się we znaki zbyt długo, sprawdź, czy to nie alergia. Twój lekarz rodzinny może skierować cię na odpowiednie badanie do specjalisty.
Rozpoznałeś u siebie objawy zapalenia zatok? Na rynku dostępne są bez recepty środki, które mogą sobie z nim poradzić – zawierają połączenie dwóch składników: ibuprofenu z pseudoefedryną. Ibuprofen działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, zaś pseudoefedryna m.in. zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych.
Z infekcjami zatok nie ma żartów, pamiętaj. To może być powikłanie po zwykłym katarze, ale może być też objawem alergii, nadwrażliwości na niektóre leki, efektem grzybicy, infekcji zębów lub krzywej przegrody. Nieleczone infekcje mogą doprowadzić do powstania stanów ropnych i zakrzepicy zatok żylnych. Dlatego jeśli doraźne środki nie przynoszą efektów, a problemy utrzymują się powyżej tygodnia, należy zgłosić się do lekarza, by odnaleźć przyczynę problemów.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
się ten artykuł?