Przejdź do treści

Uważaj na słońce. Oto 7 zasad zdrowego opalania

Briana Tozour/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dzięki promieniom słonecznym organizm pobudzany jest do produkcji witaminy D odpowiedzialnej m.in. za zdrowie kości i wspomaganie układu immunologicznego. Ale trzeba umieć opalać się mądrze!

Temat kąpieli słonecznych wciąż budzi wiele kontrowersji. Kilka lat temu szwedzcy naukowcy przeanalizowali dane z 20 lat dotyczące prawie 30 000 kobiet. Wykazali, że te z nich, które się opalały, żyły dłużej ‒ mimo zwiększonego ryzyka zachorowania na raka. Wśród kobiet, które aktywniej korzystały z kąpieli słonecznych, odnotowano także mniej zgonów związanych z chorobami serca. Co ciekawe, okazało się, że osoby unikające słońca miały równie wysoki czynnik ryzyka śmierci jak… palacze.

Oczywiście nikt rozsądny nie będzie leżał plackiem na kocu i smażył się przez cały dzień. Z drugiej strony nie warto chować się przed słońcem od rana do wieczora. Aby mądrze korzystać z dobrodziejstwa letnich promieni, wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Oto one.

Zbadaj się

Zanim wyjdziesz na słońce, skontroluj swoje znamiona. Jeśli zauważysz pieprzyki o nieregularnych kształtach lub cokolwiek, co cię niepokoi, skonsultuj się z dermatologiem. Lekarz określi, czy można zostawić je w spokoju, czy też są groźne i trzeba się ich pozbyć. W razie potrzeby zleci chirurgowi usunięcie lub wymrożenie nieproszonych gości. Lepiej dmuchać na zimne i reagować zawczasu, niż później cierpieć podwójnie.

Opalaj się rano

Badacze z University of North Carolina zauważyli, że pora dnia i opalanie są ze sobą istotnie powiązane. Naukowcy sugerują, że poranne słońce jest mniej groźne dla skóry, ponieważ jej zdolności regeneracyjne są wtedy o wiele większe. Skóra o poranku jest mniej podatna na szkodliwe promieniowanie. Stanowczo odradza się opalanie pomiędzy 11 a 15. W tych godzinach słońce szkodzi najbardziej. Jeśli akurat nie masz przy sobie zegarka, pomóc może ci reguła cienia: „Nie widzisz swojego cienia ‒ szukaj cienia”.

dziewczyna w stroju kapielowym

Chroń skórę

Filtry przeciwsłoneczne to podstawa. Zasada jest prosta ‒ im wyższy faktor filtra, tym silniejsza ochrona przed szkodliwym promieniowaniem. Oznacza się ją za pomocą skrótu SPF. Na polskim rynku najwyższy dostępny faktor ochrony to 50. Istotne jest, że filtry się nie sumują. Jeśli więc użyjesz np. filtru SPF 20 i pudru SPF 15, to twoja ochrona przeciwsłoneczna będzie wynosiła tyle, ile wyższy faktor, czyli w tym przypadku 20.

Należy podkreślić, że kosmetyki z SPF nie zapewniają bezkarnego opalania, a jedynie zmniejszają ryzyko powstania oparzeń słonecznych. Pierwsze smarowanie chemicznym filtrem powinno mieć miejsce około 30 minut przed wyjściem na słońce. Pamiętaj, że aplikację musisz powtarzać mniej więcej co 2 godziny, a po kąpieli obowiązkowo od razu, gdy tylko wyjdziesz z wody. Nie zapomnij posmarować wszystkich miejsc na ciele, łącznie z uszami i grzbietami stóp. Koniecznie ochroń tył kolan, ponieważ jest to jedno z najczęstszych umiejscowień czerniaka.

istockphoto.com

Jak podaje World Health Organization, aby uzyskać odpowiednią ochronę, musisz nałożyć na ciało minimum 35 ml środka przeciwsłonecznego. Większość ludzi niestety nie przestrzega tych zaleceń
i smaruje się zbyt cienką warstwą kremu.

Chroń oczy

Podobnie jak w przypadku skóry promieniowanie ultrafioletowe może powodować nieodwracalne zmiany w twoich oczach. Dlatego tak ważne jest, aby wychodząc na słońce, założyć dobre okulary. Koniecznie muszą mieć filtry przeciwsłoneczne UV i UVB. Niestety, nie da się ocenić, jaką ochronę przeciwsłoneczną oferują, na podstawie koloru szkieł ani ceny. Szukaj więc na oprawkach okularów lub w dołączonej instrukcji oznaczenia UV 400.

slonce

Chroń głowę

Jeśli wybierasz się np. na plażę i nie będziesz mieć możliwości schronienia się przed słońcem w cieniu, pomyśl o nakryciu głowy. Czepeczka z daszkiem czy kapelusz z dużym rondem to idealne rozwiązanie. Ochroni nie tylko głowę, ale także oczy, twarz i kark. Na plażę możesz zabrać ze sobą nawet zwykłą przeciwdeszczową parasolkę.

Dużo pij

Przebywając na słońcu, nie zapominaj o piciu. Woda stanowi przecież aż 2/3 składu twojego ciała.
W upalne dni pocisz się intensywniej, tracąc tym samym więcej płynów. Pamiętaj o dobrym nawodnieniu organizmu, a pomożesz skórze szybciej zregenerować się po opalaniu.

Nie zapominaj o dzieciach

Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa i słońce może być dla niej bardzo niebezpiecznie. Na spacery
z maluchem wybieraj tylko zacienioną stronę chodnika. Do wózka koniecznie przymocuj parasolkę, ale nie zapomnij schować daszka wózka, żeby nie utrudniał przepływu powietrza. Dzieci smaruj filtrem z jak najwyższym faktorem, ale wybierz te o wodnistej konsystencji, np. mleczka. Zaleca się ubieranie maluchów latem w jasne ubranka, które nie zawierają szkodliwych barwników.

Teraz już wiesz, co robić, aby mądrze i bezpiecznie się opalać. Zamiast siedzieć przed komputerem, wyskocz więc na spacer i złap trochę słońca!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.