Kiedy ostatnio badałaś sobie krew? Jest wiele powodów, dla których warto to robić regularnie
Kiedy ostatnio zrobiłaś morfologię? W badaniu krwi jak w lustrze odbija się cała prawda o naszym stanie zdrowia: infekcje, niedobory, a także poważne choroby. Oto 8 powodów, dla których warto badać krew regularnie.
- Aby chronić się przed miażdżycą, kontroluj systematycznie cholesterol
- Aby zapobiec cukrzycy, zbadaj stężenie glukozy we krwi
- Aby chronić siebie i innych, przynajmniej raz w życiu przebadaj się w kierunku HIV
- Co piąty z nas ma problem z tarczycą, dlatego sprawdź swój hormon TSH
- Aby sprawdzić, czy nie masz anemii, rób morfologię raz do roku
- Możesz mieć ukryte zapalenie, dlatego oznaczaj rutynowo CRP
- Aby nadrobić to, co straciłeś, sprawdź poziom elektrolitów
- By sprawdzić, czy nerki pracują prawidłowo, skontroluj kreatyninę
Aby chronić się przed miażdżycą, kontroluj systematycznie cholesterol
Wysoki cholesterol, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, jest odpowiedzialny za 2,6 mln zgonów rocznie na świecie, co odpowiada prawie 5 proc. wszystkich zgonów. Co gorsze, podwyższony cholesterol nie daje żadnych objawów. Jeśli nasz wynik jest niekorzystny (czyli poziom „złego” cholesterolu LDL wynosi powyżej 135 mg/dl) i nic z tym nie robimy, jesteśmy na prostej drodze do rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych i jej następstw, takich jak zawał serca, udar czy nadciśnienie. Pozytywna wiadomość jest taka, że mamy wpływ na nasze wyniki. Badania dowodzą, że zmniejszając o 10 proc. stężenie cholesterolu u mężczyzn po czterdziestce, obniżamy ryzyko zawału serca o 50 procent!
Czy domowe testy na cholesterol są rzetelne? Raczej nie. Najlepiej wykonać profesjonalny lipidogram, czyli pełne badanie cholesterolu sprawdzające LDL, HDL, trójglicerydy. Nie czekajmy z tym. Pierwsze badanie powinniśmy wykonać już w wieku 20 lat.
Aby zapobiec cukrzycy, zbadaj stężenie glukozy we krwi
Profilaktycznie raz do roku powinniśmy wykonać również test doustnego obciążenia glukozą, który polega na zbadaniu krwi pobranej po wypiciu glukozy rozpuszczonej w wodzie. Dzięki temu specjalista sprawdzi, czy nasz organizm prawidłowo wydziela insulinę w odpowiedzi na zaaplikowanie sobie dawki glukozy i odpowiednio reguluje poziom cukru we krwi.
Po co badać glukozę? Statystyki mówią, że co dwudziesta osoba na świecie ma cukrzycę. Wiele przypadków jest jednak niewykrytych, bo choroba rozwija się „po cichu”, przez lata nie dając objawów. Nie ma lepszego sposobu na wczesne wykrycie niż regularne kontrolowanie cukru.
Aby chronić siebie i innych, przynajmniej raz w życiu przebadaj się w kierunku HIV
Każdy, kto współżyje, powinien przynajmniej raz w życiu zrobić test na HIV. Jeśli mamy wątpliwości z powodu przygodnego seksu, zawsze powinniśmy sprawdzić krew pod kątem zakażenia. Szczególnie wtedy, gdy planujemy współżycie z innym partnerem.
Co piąty z nas ma problem z tarczycą, dlatego sprawdź swój hormon TSH
Kiedy przekroczymy trzydziestkę, do ważnych profilaktycznych badań krwi dołącza sprawdzenie stężenia hormonu TSH – nieprawidłowy wynik może oznaczać nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Jeśli nie będziemy się badać, to ryzykujemy zbyt późne wykrycie schorzenia. Nieleczona nadczynność tarczycy prowadzi do chorób serca i osteoporozy, zaś niedoczynność pozostawiona bez interwencji prowadzi do zaburzeń oddychania, problemów z sercem i znacznie groźniejszych następstw.
Aby sprawdzić, czy nie masz anemii, rób morfologię raz do roku
Anemia to stan, w którym liczba czerwonych krwinek lub ich zdolność transportowania tlenu są niewystarczające dla organizmu. Tego, jak się mają nasze czerwone krwinki, dowiemy się z morfologii – podstawowego badania, które ocenia ilość i jakość składników krwi (białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi). Dlaczego trzeba sobie zrobić morfologię raz do roku? Bo anemię ma 30 proc. ludzi na świecie! Mało tego, możemy nawet nie wiedzieć, że ją mamy. Anemia to nie choroba, lecz objaw. Może być sygnałem niedoborów żelaza, witaminy B12 i A, przewlekłych stanów zapalnych i chorób pasożytniczych (np. tasiemca).
Możesz mieć ukryte zapalenie, dlatego oznaczaj rutynowo CRP
To, czy masz infekcję lub stan zapalny, najdokładniej wskaże stężenie CRP we krwi (tzw. białko ostrej fazy). Jeśli w naszym organizmie pojawia się zapalenie, wątroba i komórki tłuszczowe produkują białko CRP w celu zwalczenia infekcji. Wysokie stężenie CRP występuje również przy chorobie nowotworowej, zawale serca i niewydolności nerek. Niskie może oznaczać problemy z wątrobą. Badanie CRP służy też do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego, co oznacza, że czas najwyższy zmienić styl życia.
Aby nadrobić to, co straciłeś, sprawdź poziom elektrolitów
Jeżeli czujesz się wyczerpany, zestresowany i dokuczają ci mdłości, to może być sygnał tak zwanego zaburzenia równowagi elektrolitowej. Najważniejsze elektrolity w ciele człowieka to potas, sód, wapń i magnez. Jeśli przegapimy długie niedobory lub nadwyżki tych związków, możemy doprowadzić do groźnych zaburzeń serca, bolesnych skurczów mięśni, problemów z układem nerwowym. Elektrolity tracimy przede wszystkim, pocąc się, podczas biegunek, wymiotów oraz w wyniku stresu. Powinniśmy je wtedy szczególnie kontrolować i nadrabiać, jeśli trzeba. Zaburzenia jonowe to również lampka alarmowa przed groźniejszymi dolegliwościami. Podwyższony sód może świadczyć o nadczynności tarczycy, potas o niewydolności nerek lub cukrzycy, z kolei wysoki wapń bywa oznaką choroby nowotworowej.
By sprawdzić, czy nerki pracują prawidłowo, skontroluj kreatyninę
Wiele chorób nerek rozwija się bez specjalnych objawów. Można łatwo je pomylić z dolegliwościami kręgosłupa albo po prostu zbagatelizować objawy, jak np. rzadsze oddawanie moczu czy obrzęki nóg. Aby zapobiec rozwojowi choroby, najlepiej udać się na podstawowe badanie, które oceni wydolność nerek. Z pobranej krwi określane jest stężenie kreatyniny i na tej podstawie oblicza się wskaźnik GFR (wielkość przesączania kłębuszkowego).W ten sposób specjalista jest w stanie sprawdzić, jaka część krwi przepływającej przez nerki ulega przefiltrowaniu przez wszystkie czynne kłębuszki obu nerek. Jeśli wynik jest zły, oznacza to, że nerki nie działają jak należy.
Nie czekaj, badaj krew regularnie! Morfologię warto robić przynajmniej raz w roku.
Zobacz także
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”
9 sygnałów, że jesz za dużo soli
„Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
To najlepszy możliwy wybór w sezonie zimowym i tajna broń do walki z infekcjami
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
się ten artykuł?