Alergie krzyżowe. Czego nie jeść, jeśli jesteś alergikiem?
Jesteś uczulona na orzeszki ziemne? Uważaj na rośliny strączkowe. Mleko wywołuje u ciebie wysypkę? Ostrożnie z wołowiną. Alergie mogą występować w parach. Zdecydowanie warto je znać, zwłaszcza że niektóre z nich są naprawdę zaskakujące!
- Alergie krzyżowe – kiedy powstają krzyżowe reakcje alergiczne?
- Na czym polega zjawisko alergii krzyżowej?
- Alergia krzyżowa a mleko krowie i wołowina
- Alergia krzyżowa a lateks, kiwi i awokado
- Alergia krzyżowa a orzeszki ziemne i rośliny strączkowe
- Alergia krzyżowa a sztućce i biżuteria
- Alergia krzyżowa a pyłki drzew i jabłka
- Alergia krzyżowa a pyłki traw i seler
Alergie krzyżowe – kiedy powstają krzyżowe reakcje alergiczne?
Bierzesz gryza soczystego jabłka, a po chwili usta zaczynają cię swędzieć, a na języku i w gardle czujesz opuchnięcie i mrowienie. O ile wiesz, jesteś uczulony na pylącą brzozę, więc co się dzieje? Pewnie cierpisz na coś, co nazywa się zespołem alergii jamy ustnej. To odczyny krzyżowe między białkami alergenów pyłków drzew a owocami, jarzynami czy orzechami. Dlatego osoby kichające z powodu kwitnienia brzozy często będą mieć też łagodną alergię na jabłka i orzechy laskowe.
– W odróżnieniu od prawdziwej alergii pokarmowej zespół alergii ustnej zwykle ogranicza się do warg, języka, gardła – mówi dr Bryan Martin, prezes American College of Allergy, Asthma and Immunology.
Na czym polega zjawisko alergii krzyżowej?
U podłoża alergii leży zwiększona reaktywność układu immunologicznego, sprowadzająca się do syntezy specyficznych przeciwciał klasy IgE po kontakcie z alergenem. Mianem alergenu określana jest każda substancja, która ma zdolność wywołania w organizmie reakcji alergicznej. Osoby uczulone na konkretne alergeny pokarmowe, kontaktowe lub wziewne mają możliwość określenia, jaki konkretnie alergen odpowiada za rozwój alergii – niekiedy wystarczy w tym celu baczne obserwowanie organizmu, konieczne może być także wykonanie testów na alergię. Uczulenie na konkretny alergen nie wyklucza jednak, że objawy alergii pojawią się po kontakcie z innym alergenem. Wiele alergenów może bowiem wykazywać podobną strukturę w budowie chemicznej – i wówczas są zdolne do wywołania tzw. alergii krzyżowej.
Zjawisko alergii krzyżowej dotyczy przede wszystkim alergenów wziewnych i pokarmowych i najczęściej dotyczy pyłków roślin oraz warzyw i owoców. U około 30 proc. osób uczulonych na konkretne alergeny wziewne zaobserwować można zjawisko alergii na niektóre alergeny pokarmowe – a podłożem tego zjawiska jest właśnie alergia krzyżowa.
Jakie zatem alergie mogą występować razem i często to robią? Niektóre pary mogą cię zdziwić.
Alergia krzyżowa a mleko krowie i wołowina
Jeśli masz alergię na mleko (nie myl z nietolerancją laktozy), to pewnie myślisz, że wystarczy zamówić burgera bez sera i będzie dobrze. Wielu z nas traktuje nabiał i mięso jak dwie różne kategorie żywności, mimo że pochodzą od tego samego zwierzęcia. Jednak około 10 proc. ludzi mających alergię na mleko krowie doświadcza też reakcji alergicznej na wołowinę (mówią o tym np. badania dr. Scotta Sicherera z Nowego Jorku, specjalisty w dziedzinie alergii).
Alergia krzyżowa a lateks, kiwi i awokado
To połączenie wydaje się dziwne, ale trzeba pamiętać, że lateks pochodzi z roślin kauczukodajnych. Ludzie, którzy są uczuleni na lateks, mogą mieć też zespół alergii ustnej (niepełnowymiarową alergię), gdy jedzą kiwi. W tej sytuacji u niektórych problematyczne mogą też być banany i awokado.
Alergia krzyżowa a orzeszki ziemne i rośliny strączkowe
Masz alergię na orzechy? Spośród osób takich jak ty 5 proc. ma szansę mieć też równolegle alergię na groch, soczewicę, fasolę i inne rośliny strączkowe.
Alergia krzyżowa a sztućce i biżuteria
Srebrne widelce, noże i łyżki, których codziennie używasz do jedzenia, prawdopodobnie zawierają też nikiel. Ten alergen często występuje w biżuterii. Jeśli jesteś uczulony na nikiel, dotykając rzeczy, które go zawierają, narażasz się na swędzącą wysypkę. Zwróć uwagę też na:
- metalowe uchwyty,
- stalowe imbryczki,
- inne części w kuchni wykonane z metalu.
Alergia krzyżowa a pyłki drzew i jabłka
Skoro jakieś kwitnące drzewo cię uczula, to chyba nic dziwnego, że owoce, które na nim rosną – jabłka, brzoskwinie, czereśnie – też. Ale uwaga – marchewka i seler też mogą spowodować alergię u osób uczulonych na pyłki drzew.
Alergia krzyżowa a pyłki traw i seler
Uczulenie na trawy może iść w parze z alergiczną reakcją na selera, ale także na pomidory i brzoskwinie. Na pocieszenie mamy informację, że w każdej z tych pokarmowych alergii jamy ustnej może pomóc poddanie owoców lub warzyw obróbce termicznej. To oznacza, że możesz zrobić i zjeść pyszną szarlotkę albo ciastko z brzoskwinią i po ich zjedzeniu nie dostać alergii, nawet jeśli surowe jabłka i brzoskwinie cię uczulają.
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Nietolerancja glutenu może mieć różne przyczyny. Jak ją zdiagnozować?
Atopowe zapalenie skóry – jakie mamy możliwości skutecznego leczenia?
się ten artykuł?