Rozmowy o seksie z partnerem. Po co je prowadzić?
Rozmowy o seksie mogą być wstydliwe, szczególnie w sytuacji, kiedy chcesz poruszyć ten temat z nowym partnerem. Niemniej jednak są konieczne, abyście oboje mogli czerpać pełną satysfakcję zarówno ze współżycia, jak i ze związku w ogóle. Jak zacząć rozmowę o seksie z chłopakiem? W jaki sposób pokonać tę barierę komunikacyjną?
Dlaczego rozmowy o seksie są ważne?
Dla niektórych kobiet komunikacja z partnerem to abstrakcja. Ludzie nie rozmawiają ze sobą zbyt wiele, tymczasem to właśnie podczas wymiany poglądów, relacji z dnia czy zwykłej pogawędki buduje się najsilniejsze relacje oparte na poznaniu i zaufaniu do drugiego człowieka. Z kolei takie są korzyści, jakie mogą przynieść regularne rozmowy o seksie:
- satysfakcja w związku i w łóżku – chociaż wzbudza u niektórych wstydliwość, przełamywanie tematów tabu buduje silną relację, a do tego pozwala się swobodnie wymieniać swoimi pragnieniami czy oczekiwaniami seksualnymi, co z kolei prowadzi do większej liczby orgazmów,
- obopólna zgoda – jeżeli porozmawiacie otwarcie o seksie, oboje będziecie mieć pewność, że jesteście gotowi na pierwszy (i każdy kolejny) raz,
- szeroki wachlarz doświadczeń – gdy nie wstydzicie się ze sobą rozmawiać, z dużo większym prawdopodobieństwem i większą chęcią będziecie próbować w łóżku nowych rzeczy,
- korzyści praktyczne – poza empirycznymi doznaniami, rozmowy o seksie są także praktyczne. Tylko w ten sposób możecie zadbać o bezpieczeństwo podczas współżycia, a także ustalić inne kwestie, np. chęć powiększenia rodziny.
Co możesz przekazać podczas rozmowy o seksie?
Rozmowa o seksie sprawi, że oboje poczujecie się w związku komfortowo oraz bezpiecznie. Jeżeli przełamiecie lęk lub wstyd przed poruszaniem takich tematów w świetle dnia, będziecie mogli otwarcie powiedzieć m.in. o:
- spadku lub wzroście libido,
- chęci spróbowania nowej pozycji czy wykorzystania gadżetów erotycznych,
- potrzebie większej czułości,
- niezadowoleniu z braku gry wstępnej lub jej długości,
- dysfunkcji, która utrudnia regularne współżycie,
- niezadowoleniu z seksu.
Jak prowadzić rozmowy o seksie ze swoim partnerem?
Kiedy chcesz spróbować w łóżku czegoś nowego, a wstydzisz się zapytać o to partnera, podczas kolejnej rozmowy spróbuj wybadać grunt. Spróbujcie znaleźć wspólną nić porozumienia i coś, co zainteresuje was oboje. Jeżeli przełamiecie pierwsze lody, potem będzie już łatwiej. Gdy macie bardzo silne opory, możecie stworzyć listę „seksualnych doświadczeń”. Każde z was niech wypełni ją oddzielnie, wpisując „tak”, „nie” lub „może”, a potem porównajcie odpowiedzi. Takie działanie z pewnością was ośmieli.
Jeśli nie czujesz satysfakcji ze swojego życia seksualnego, także nie bój się zainicjowania rozmowy. Pamiętaj jednak, że nie chodzi o to, aby się kłócić, tylko znaleźć rozwiązanie. Dlatego nie obwiniaj o nic partnera, tylko proponuj zmiany. Powiedz, czego potrzebujesz, co byś wolała, w jaki sposób powinien cię traktować. A jeżeli on będzie miał prośby do ciebie, także je uwzględnij. Tylko porozumienie pozwoli wam osiągnąć pełną satysfakcję z seksu.
Rozmowa o seksie w nowym związku
Najlepszą strategią podczas pierwszej rozmowy o seksie w nowym związku jest rozpoczęcie dyskusji w sytuacji, kiedy oboje jesteście zadowoleni, czujecie się swobodnie i jesteście trzeźwi, ale gdy jeszcze nie dochodzi do intymnego zbliżenia. Powinnaś otwarcie mówić o tym, jakie masz potrzeby oraz w jakich okolicznościach będziesz się czuć bezpiecznie. Poproś partnera, aby on także powiedział ci coś o swoich oczekiwaniach. Dzięki temu wypracujecie idealne rozwiązanie dla waszej dwójki.
Bibliografia:
- Hess J. A., Coffelt T. A., Verbal communication about sex in marriage: Patterns of language use and its connection with relational outcmes, Journal of Sex Research 2012, 49, 603-612.
- https://www.plannedparenthood.org/learn/sex-pleasure-and-sexual-dysfunction/sex-and-pleasure/how-do-i-talk-my-partner-about-sex [dostęp 04.08.2024].
- Jones A. C., Robinson D. W., Seedall R. B., The Role of Sexual Communication in Copules’ Sexual Outcomes: A Dyadic Path Analysis, Journal of Marital and Family Therapy 2017, vol. 44, iss. 4, p. 606-623.
- Roels R., Janssen E., Sexual and Relationship Satisfaction in Young, Heterosexual Couples: The Role of Sexual Frequency and Sexual Commynication, The Journal of Sexual Medicine 2020, vol. 17, iss. 9, p. 1643-1652.
Polecamy
„Medycyna wiele mówi o tym, jak trwanie w chorych relacjach wpływa na nasze zdrowie” – mówi Maria Zbąska, reżyserka
Agata Sawicka ponownie zamieszkała z Wojtkiem z „Life on Wheelz”. „Czasem, aby pójść krok do przodu, trzeba zrobić dwa kroki w tył”
Cameron Diaz o terapii małżeńskiej: „Jest ważną rzeczą w naszej rodzinie”
„Meet cute” trendem 2025 r. pokolenia Z? „Coraz bardziej romantyzuje się spotkania i interakcje na żywo”
się ten artykuł?