Wygląd języka – co popękany lub żółty mówi o zdrowiu?
Wygląd języka jest jak papierek lakmusowy. Popękany, spuchnięty język lub jego inny niż zwykle kolor to znak od organizmu, że choruje. Nasze ciało nieustannie daje dam sygnały o wszystkim, co dzieje się w jego wnętrzu. Dlatego tak ważna jest obserwacja, by móc w porę zareagować. Przyglądacie się swojemu językowi? Warto, bo jest na nim mnóstwo informacji.
- Wygląd języka a choroby
- Jak wygląda zdrowy język?
- Czerwony język
- Szary lub siny język – co oznacza?
- Fioletowy lub purpurowy język
- Czarny kolor języka
- Biały grudkowaty nalot na języku
- Szary nalot na języku
- Żółty nalot na języku
- Brązowy nalot na języku
- Popękany język
- Bruzdy na języku
- Spuchnięty język
- Zmiany na języku po lekach
Skóra, paznokcie, włosy ‒ są jak papierki lakmusowe. Ich wygląd świadczy o stanie całego organizmu, a niektóre zmiany są wyraźnym niepokojącym sygnałem o rozwijającej się chorobie. Okazuje się, że kiedy podczas wizyty u lekarza jesteśmy proszeni o pokazanie języka, nie chodzi jedynie o sprawdzenie gardła. Lekarz, obserwując język, jest w stanie wstępnie zdiagnozować problem w organizmie.
Wygląd języka a choroby
Z koniuszka języka możemy wyczytać nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem serca i jelit. Obszar położony głębiej, tuż za koniuszkiem, jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w układzie oddechowym i odpornościowym. Prawa i lewa strona języka to nasza wątroba. Centralna część informuje nas o pracy układu pokarmowego, a w szczególności żołądka, śledziony i trzustki. Niepokojący wygląd tylnej części języka wskazuje na nieprawidłową pracę nerek i pęcherza moczowego, a także układu hormonalnego narządów płciowych.
Jak wygląda zdrowy język?
Język powinien być różowy, sprężysty i wilgotny. Wówczas świadczy o dobrym zdrowiu. Kiedy w naszym organizmie rozwija się choroba lub dotykają nas niedobory witamin, język natychmiast zmienia swój wygląd.
Czerwony język
Czerwone plamki lub zaczerwieniony koniuszek języka mogą być wynikiem niedoboru witamin z grupy B. Według medycyny chińskiej czerwona barwa w tym obszarze może wskazywać na wysoki poziom stresu, lęk, towarzyszące temu problemy z sercem i jelitami. Intensywnie czerwony jest już oznaką problemów związanych z pęcherzykiem żółciowym.
Szary lub siny język – co oznacza?
Kiedy język zmienia kolor na bladoszary, oznacza to niedobory żelaza, a w dłuższym czasie jest to jeden z objawów anemii. Siny kolor jest wynikiem zaburzenia krążenia związanego z niedotlenieniem organizmu.
Fioletowy lub purpurowy język
Jeśli zauważysz lekki purpurowy kolor, sprawdź poziom cholesterolu ‒ najprawdopodobniej będzie podwyższony. Fioletowy język często towarzyszy przewlekłemu zapaleniu oskrzeli.
Czarny kolor języka
Czarny (tak, to możliwe!) język może nieźle przestraszyć ‒ faktycznie wygląda przerażająco. I dobrze, bo powinien zaniepokoić, gdyż często jest objawem dysfunkcji nerek.
Biały grudkowaty nalot na języku
Zdrowy język pokryty jest cienką warstwą jasnego nalotu. Jeśli jednak jest go zbyt dużo lub zmienił kolor, wówczas mamy do czynienia z objawami towarzyszącymi chorobom. Biały i grudkowaty nalot występuje przy zakażeniach drożdżakami.
Szary nalot na języku
Szary nalot towarzyszy zapaleniu wirusem opryszczki.
Żółty nalot na języku
Żółty nalot spowodowany jest infekcjami bakteryjnymi, ale również występuje w przypadku cofania się kwasów żołądkowych czy chorobie wrzodowej.
Brązowy nalot na języku
Jeśli jesteś palaczem, to z pewnością zauważysz brązowy nalot ‒ jeśli jednak twój język nie ma nalotu, tylko brązowy kolor, zgłoś się pilnie do lekarza, gdyż taka zmiana może (ale nie musi!) być objawem nowotworu.
Popękany język
W czasie infekcji bakteryjnej język staje się chropowaty. Suchy język jest wynikiem nadmiernie produkowanego śluzu. Jednym z symptomów cukrzycy są drobne pęknięcia pokrywające język. Z kolei popękany związany jest ze zbyt małą ilością płynów w komórkach i tym samym zbyt gęstą krwią, czego efektem może być zagrożenie udarem lub zakrzepem.
Bruzdy na języku
Przy problemach z nadkwasotą często pojawia się głęboka bruzda pośrodku języka.
Spuchnięty język
Spuchnięty język to najczęściej efekt reakcji uczuleniowej.
Zmiany na języku po lekach
Kiedy zmiany nie powinny nas niepokoić? Wygląd języka może się zmienić w wyniku przyjmowania leków. Niektóre antybiotyki, sterydy, środki przeciwzapalne i przeciwbólowe mogą wpłynąć na zmianę koloru, nalotu i faktury języka. Jeśli więc zakończyliśmy właśnie kurację lekami, nie powinniśmy martwić się zmianami w wyglądzie języka. Są one naturalną reakcją organizmu na substancje czynne zawarte w lekach. Jeśli jednak zmiany na języku pojawiły się niezależnie, powinniśmy przyjrzeć się im uważnie i skonsultować je z lekarzem, który będzie mógł ostatecznie zdiagnozować ewentualny problem lub zlecić dodatkowe badania.
Przyjrzyjcie się językowi uważnie przy kolejnym myciu zębów!
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?