Przejdź do treści

CRP – kiedy i po co wykonywać badanie?

Tekst o badaniu CRP, wskazaniach i normach. Na zdjęciu: Probówka z czerwoną cieczą - HelloZdrowie
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?

CRP to białko wytwarzane w wątrobie pod wpływem czynników zapalnych. Jego stężenie może się zwiększyć nawet 1000-krotnie w ciągu zaledwie jednego dnia! Kiedy i w jakim celu je sprawdzać?

Kto powinien mieć wykonane badanie CRP?

Białko C-reaktywne (CRP – C-reactive protein) jest białkiem osocza należącym do grupy tzw. białek ostrej fazy, wytwarzanym w wątrobie pod wpływem czynników zapalnych. Oznaczenie stężenia białka C-reaktywnego jest bardzo przydatne klinicznie. Wskazuje na toczący się w organizmie proces zapalny. Jest to wskaźnik bardzo czuły, nawet niewielkie zmiany w organizmie mogą powodować jego wzrost. Niestety, jednocześnie jest mało swoisty, co oznacza, że na jego poziom ma wpływ wiele różnych procesów w ciele człowieka. Stężenie CRP powinno się oznaczać u osób, u których podejrzewa się zakażenie bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze. Często służy do monitorowania aktywności chorób autoimmunologicznych, takich jak choroby zapalne jelit, toczeń rumieniowaty. CRP często jest zwiększone przy ostrym zapaleniu trzustki, zawale serca czy chorobie nowotworowej.

CRP – normy laboratoryjne:

Stężenie CRP zależy od rasy, płci, wieku, a nawet pory roku czy aktywności fizycznej.

Wartość prawidłowa powinna się mieścić w przedziale od 0,08 do 3,1 mg/l.

CRP <40 mg/l – przemawia raczej za łagodnym zapaleniem, infekcją wirusową.
CRP <200 mg/l – oznacza infekcje bakteryjne.
CRP <500 mg/l – pojawia się w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych i oparzeń.

Czym jest hsCRP?

High-Sensitivity CRP to badanie CRP, które pozwala na precyzyjne oznaczanie niskich stężeń CRP, nieprzekraczających wartości dodatnich dla stanów zapalnych wykrywanych rutynowym testem CRP. Stężenia poniżej 10 mg/l oznaczają odczyn zapalny o niewielkim nasileniu, któremu przypisuje się udział w rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

CRP < 1 mg/l – małe ryzyko sercowo-naczyniowe.
CRP 1-3 mg/l – umiarkowane ryzyko sercowo-naczyniowe.
CRP > 3 mg/l – duże ryzyko sercowo-naczyniowe.

Czy jeśli mam podwyższone CRP, jestem poważnie chory?

Dość często zwyczajne sytuacje mogą powodować niewielki wzrost stężenia CRP – chociażby ciąża, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej czy otyłość. Może on także dotyczyć osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek czy palących tytoń.

CRP – jaki materiał pobiera się do badania?

Oznaczenia wykonuje się w surowicy lub osoczu krwi obwodowej. Badanie dostępne jest obecnie praktycznie w każdym laboratorium. Koszt badania wykonywanego prywatnie waha się od 10 do 15 zł.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Ewa Witkowska-Patena

radiolog

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?