Ćwiczenia na piłce – sposób na trening w domu
Ćwiczenia na piłce to doskonała alternatywa dla tradycyjnych zajęć fitness, a dodatkowo świetny sposób na wzmocnienie mięśni, zdrowy kręgosłup oraz lepszą równowagę. Dowiedz się, jak dobrać piłkę do ćwiczeń i wypróbuj poniższe pomysły na trening w domu, a przekonasz się, że ćwiczenia z piłką dadzą ci więcej, niż się spodziewasz.
Konkretnie. Ćwiczenia na piłce angażują do pracy wszystkie mięśnie, również te głębokie, odpowiedzialne za równowagę. W dodatku idealnie nadają się prawie dla wszystkich. Dla osób początkujących, bo są proste do wykonania. Dla osób starszych, bo nie wymagają zbyt dużej intensywności, wreszcie dla osób po przebytych kontuzjach i urazach. Ćwiczenia z piłką można traktować jako sposób rehabilitacji.
Zalety ćwiczeń na piłce
- Nadają się dla każdego, niezależnie od formy, wytrenowania i wieku.
- Możesz wykonywać je w domu.
- Nie obciążają stawów, a ryzyko kontuzji jest minimalne.
- W trakcie ćwiczeń na piłce poprawiasz równowagę i wzmacniasz mięśnie posturalne.
Wady ćwiczeń na piłce
- Nie są to ćwiczenia przeznaczone dla osób, których celem jest zrzucenie tkanki tłuszczowej, bo tempo ćwiczeń jest wolne.
- Ćwiczenia z piłką mogą wydawać się dość monotonne.
Piłka do ćwiczeń – jak ją dobrać?
Piłka do ćwiczeń jest naprawdę wytrzymała. Możesz używać jej zarówno na sali ćwiczeń, w domu, jak i w plenerze. Ćwiczenia na piłce możesz wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Bez obaw – nie pęknie! Przyrząd wytrzymuje nacisk ok. 300 kg. Piłki warto używać codziennie zamiast krzesła – doskonale pilnuje prostej pozycji ciała.
Jeśli planujesz zakup piłki do ćwiczeń, dopasuj ją do swojego wzrostu. Kiedy usiądziesz na piłce, noga powinna zginać się w kolanie pod kątem 90 stopni.
- średnica 45 cm – dla osób do 158 cm;
- średnica 55 cm – dla osób od 159 do 168 cm;
- średnica 65 cm – od 169 do 179 cm;
- średnica 75 cm – powyżej 180 cm.
Ćwiczenia z piłką na różne partie mięśniowe. 8 propozycji
1. Mięśnie grzbietu, pośladków i tylna część ud
Połóż się na plecach, a stopy oprzyj na piłce. Unieś pośladki i zatrzymaj na kilka sekund. Następnie przeturlaj piłkę stopami, aż do momentu, w którym nogi będą proste. Znów zatrzymaj się na chwilę i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie około 20 razy i wykonaj 4 serie.
Fot. Kasia Milewska
2. Mięśnie brzucha, grzbietu oraz ramion
Przejdź do klęku podpartego, a następnie połóż obie nogi na piłkę. Ciało ma być ustawione w tzw. pozycji deski. Pilnuj prostej pozycji ciała. Dłonie ustaw na szerokość ramion, tuż pod barkami. Teraz przyciągnij kolana w kierunku klatki piersiowej, nie zmieniając ustawienia rąk. Wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 15 razy i wykonaj je w 4 seriach.
Fot. Kasia Milewska
3. Grupy mięśni brzucha (prosty, skośne), zginacz bioder
Pozycja wyjściowa. Połóż się na plecach. Przyłóż piłkę do nóg (powinna dotykać piszczeli i stóp). Obie ręce są na piłce, a łopatki delikatnie odrywają się od ziemi. Mięśnie brzucha się napinają. Następnie połóż głowę na ziemi, zostaw na piłce tylko lewą rękę i prawą nogę. Prawą rękę ułóż wzdłuż ciała, a prostą lewą nogę skieruj w kierunku ziemi (nie powinna jej dotykać). Kolejnym krokiem jest zmiana ręki i nogi na piłce. Ćwiczenie powtórz 20 razy, po 10 na każdą stronę. Zrób 4 serie.
Fot. Kasia Milewska
4. Mięśnie grzbietu
Połóż się na piłce tak, aby klatka piersiowa jej nie dotykała. Biodra zostają na piłce. Stopy ustaw szerzej dla lepszej stabilności. Głowa powinna być w jednej linii z kręgosłupem. Wzrok zwróć w kierunku ziemi. Następnie ułóż dłonie pod brodą i zacznij podnosić tułów do góry. Zatrzymaj się na kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 20 razy. Wykonaj je w 4 seriach.
Fot. Kasia Milewska
5. Mięśnie brzucha
Połóż się plecami na piłce. Nogi zgięte w kolanach oprzyj na ziemi, uważając, by pięty były umiejscowione w linii prostej pod kolanami. Brodę skieruj w kierunku sufitu, ręce spleć delikatnie za uszami. Unieś tułów do góry i znów opuść. Wykonaj 20 powtórzeń w 4 seriach.
Fot. Kasia Milewska
6. Mięśnie ud i pośladków
Przysiady z piłką. Stań szeroko i skieruj stopy delikatnie na zewnątrz. Zrób przysiad i chwyć piłkę. Wyprostuj się, spinając mocno pośladki. Zrób 20 takich przysiadów, pilnując, by plecy były proste, a kolana nie przechodziły poza linię palców stóp. Wykonaj 4 serie.
Fot. Kasia Milewska
7. Wewnętrzna strona ud (mięśnie przywodziciele), mięśnie brzucha i zginacz bioder
Połóż się na plecach, włóż piłkę między łydki, dociśnij odcinek lędźwiowy kręgosłupa do podłogi. Podnieś piłkę z podłogi, ściskając ją mocno nogami. Na górze przytrzymaj przez parę sekund. Wykonaj 15 powtórzeń w 4 seriach.
Fot. Kasia Milewska
8. Zewnętrzna stron ud i pośladki (mięśnie odwodziciele)
Połóż się bokiem na piłce, nogę bliżej niej ugnij w kolanie i oprzyj na podłodze. Trzymaj proste plecy. Drugą nogę (zewnętrzną) unieś w bok i wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Wykonaj 20 powtórzeń w 4 seriach.
Fot. Kasia Milewska
Ćwiczenia na piłce – efekty
Ćwiczenia na piłce wykonywane regularnie przynoszą m.in. takie efekty jak:
- poprawa koordynacji ruchowej,
- kształtowanie prawidłowej postawy ciała,
- zmniejszenie bólu kręgosłupa,
- wzmocnienie mięśni,
- zwiększenie elastyczności stawów.
Artykuł rozbudowany przez Zuzannę Kowalewską
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Lekarze ostrzegają przed 3-godzinnymi treningami Taylor Swift. „To dobra zabawa, ale nie dla każdego”
„Przekąski ruchowe mają urozmaicić czas spędzony w jednej pozycji i dostarczyć organizmowi różnorodnych bodźców. Mówi się, że jedyna dobra pozycja to pozycja… następna” – mówi terapeuta ruchowy Maciej Borucz
Ćwiczenia na ból karku i szyi- wypróbuj ten zestaw!
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
się ten artykuł?