Cytologia – kiedy, po co i dla kogo?
Statystyki dotyczące raka szyjki macicy w Polsce są bardzo alarmujące. Aby wykryć zagrożenie wcześnie, każda kobieta powinna regularnie robić cytologię. Nasz ekspert odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące tego badania.
Co to jest cytologia?
Cytologia to mikroskopowe badanie komórek szyjki macicy, które wykonuje się w celu wczesnego wykrycia raka szyjki macicy. Komórki pobiera się specjalną szczoteczką w trakcie badania ginekologicznego (do badania, tak jak i do wizyty ginekologicznej, nie jest wymagane skierowanie). Procedura jest bezbolesna, jednak dla niektórych pacjentek pocieranie szyjki szczoteczką może być nieprzyjemne.
Jak się przygotować do cytologii?
Cytologię najlepiej wykonywać pomiędzy 10. a 20. dniem cyklu miesiączkowego. W ciągu dwóch dni przed badaniem należy unikać stosowania tamponów, leków i dezodorantów dopochwowych. Trzeba też zrezygnować z seksu. Jeśli obserwujesz u siebie objawy zapalenia narządu rodnego (świąd, upławy, pieczenie), odłóż cytologię do czasu wyleczenia infekcji.
Kiedy zrobić cytologię?
Pierwszą w życiu cytologię powinnaś wykonać po ukończeniu 21. roku życia lub po upływie trzech lat od rozpoczęcia aktywności seksualnej. Od tego momentu wykonuj ją regularnie co rok do ukończenia 30. roku życia, a następnie co 3 lata (pod warunkiem że twój ginekolog nie zadecyduje inaczej).
Jeśli masz 25‒59 lat i w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywałaś cytologii refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), przysługuje ci ona bezpłatnie. Informacje o placówkach, w których możesz się przebadać, znajdziesz na stronach NFZ i Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
Kiedy nie powinnaś robić cytologii?
Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania cytologii. Badanie jednak zazwyczaj odracza się, jeśli masz menstruację lub infekcję dróg rodnych. Cytologię można wykonać także w ciąży.
Dlaczego warto pamiętać o tym badaniu?
Cytologia to nie tylko wykrywanie raka szyjki macicy, ale też tzw. stanów przedrakowych, czyli zmian, z których nowotwór mógłby się rozwinąć. Ich wykrycie i leczenie prowadzi do pełnego wyzdrowienia, dlatego to proste badanie jest tak ważne dla zdrowia kobiety.
Polecamy
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
Lekarka chorująca na raka wymienia pięć sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o nowotworze
Drew Barrymore poddała się mammografii na wizji: „To było bardzo budujące doświadczenie”
się ten artykuł?