Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania
Wiele pytań zadawanych przez kobiety w gabinecie ginekologicznym dotyczy miesiączki. Mimo szerokiego dostępu do informacji nadal nie brakuje mitów. Oto najczęstsze pytania kobiet dotyczące stanu tuż po miesiączce wraz z odpowiedziami eksperta.
Czas życia kobiety, w którym zdolna jest do zajścia w ciążę oraz urodzenia dziecka, jest momentem, kiedy w jej organizmie cyklicznie występują zamiany hormonalne, przygotowujące ją do bycia matką. Każdy taki cykl rozpoczyna się krwawieniem menstruacyjnym, zwanym potocznie miesiączką lub okresem, poprzez fazę folikularną przechodzi w owulację, następnie w fazę lutealną. Jeśli kobieta nie zaszła w danym cyklu w ciążę, po fazie lutealnej następuje kolejny cykl menstruacyjny. Istnieje wiele faktów i mitów związanych z samą miesiączką oraz z okresem, który następuje tuż po niej czy tuż przed nią. Poniżej kilka pytań, na które kobiety często szukają odpowiedzi.
Zadbaj o swoje zdrowie intymne z produktami Wimin. Suplement SOS PMS i majtki menstruacyjne kupisz w sklepie Hello Zdrowie!
Czy po okresie można zajść w ciążę?
Tak, po okresie można zajść w ciążę – wynika to z cyklu zmian zachodzących w organizmie kobiety. Miesiączka to pierwszy etap cyklu menstruacyjnego, w którym dochodzi do złuszczania się nabłonka macicy (co jest przyczyną krwawienia podczas okresu). Po zakończeniu krwawienia rozpoczyna się faza folikularna, która płynnie przechodzi w owulację – czas od miesiączki do owulacji może być różny w kolejnych cyklach nawet u tej samej kobiety, dlatego nie można określić, po jakim czasie od miesiączki wystąpi owulacja. Przy założeniu, że plemniki w pochwie kobiety mogę przeżyć do trzech, a według niektórych źródeł nawet do pięciu dni, jak najbardziej kobieta może zajść w ciążę, uprawiając seks tuż po miesiączce (prawdopodobieństwo zajścia w ciążę rośnie z każdym dniem od miesiączki, aż do owulacji).
Czy po miesiączce następują dni płodne?
Statystycznie przy cyklu miesięcznym trwającym 28 dni (tzn. że pierwszy dzień krwawienia miesięcznego występuje regularnie po 28 dniach od pierwszego dnia poprzedniej miesiączki) faza folikularna trwa osiem dni. W tej fazie dojrzewają pęcherzyki Graffa i są przygotowywane do wydalenia komórki jajowej, czyli do tak zwanej owulacji. Należy jednak pamiętać, że długości poszczególnych faz cyklu mogą się zmieniać pod wpływem działania bardzo wielu czynników, takich jak: stres, przemęczenie, leki, dieta, niektóre choroby, zaburzenia hormonalne, zmiany klimatu i wiele innych. Co więcej, plemniki mogą przeżyć do pięciu dni w drogach rodnych kobiety, dlatego nawet gdy do stosunku płciowego dojdzie tuż po miesiączce, może się on zakończyć zapłodnieniem i ciążą.
Czy po okresie waga ciała spada?
Tak. Podczas cyklu menstruacyjnego ze względu na ciągłe zmiany stężenia progesteronu i estrogenów w organizmie kobiety występują wahania wagi. Po miesiączce waga zaczyna powoli spadać, natomiast przed miesiączką może szybko wzrosnąć (nawet o 2-4 kg). Wahania wagi wynikają w dużej mierze ze zwiększania bądź zmniejszania się retencji wody w ciele kobiety oraz z większym bądź mniejszym łaknieniem – na obydwa te czynniki mają wpływ hormony.
Czy po okresie boli brzuch?
Po samym okresie nie powinny boleć jajniki. Ból brzucha związany z cyklem menstruacyjnym występujący po miesiączce to najprawdopodobniej ból owulacyjny. Najczęściej zlokalizowany jest on w podbrzuszu, w większości przypadków występuje po jednej stronie, zwykle tam, gdzie jajniki, choć czasem może promieniować do innych narządów miednicy lub do pleców. Występuje on zazwyczaj w środku cyklu i jest związany z pękaniem pęcherzyka Graffa, z którego wydalana jest komórka jajowa (14 dni przed kolejną miesiączką). Często poza bólem owulacji mogą towarzyszyć nudności, zmęczenie, pogorszenie samopoczucia. Należy jednak pamiętać, że nie każdy ból w połowie cyklu musi być związany z owulacją. Gdy ból się przedłuża, występuje krwawienie z dróg rodnych, wymioty i inne niepokojące objawy, które do tej pory u kobiety nie występowały, powinna ona jak najszybciej zgłosić się do ginekologa.
Czy po miesiączce można zrobić test ciążowy?
Test ciążowy można zrobić tuż po miesiączce. Choć istnieje powszechne przekonanie, że zatrzymanie miesiączki oznacza ciążę, a występowanie miesiączki – że kobieta nie jest w ciąży, czasem mogą się zdarzyć odstępstwa od tej reguły. Według lekarzy ginekologów brak miesiączki nie jest potwierdzeniem ciąży, ponieważ może on wynikać z wielu innych czynników. Z drugiej strony zdarzają się ciąże, w których występuje krwawienie bądź plamienie z dróg rodnych – jeśli wystąpi ono przypadkowo w terminie zbliżonym do kolejnej miesiączki, może być przez kobietę mylnie zinterpretowane właśnie jako menstruacja. Dlatego jeśli istnieje podejrzenie, że doszło do zapłodnienia, miesiączka była inna niż zwykle, trwała krócej bądź dłużej, występują inne objawy, należy wykonać test ciążowy (może być z moczu, choć wiarygodniejszy będzie test ciążowy z krwi, czyli oznaczenie poziomu beta hCG we krwi).
Czy zaraz po miesiączce może wystąpić owulacja?
Przy 28-dniowym cyklu owulacja występuje około 14. dnia cyklu. Tak jak już zostało wspomniane, na długość cyklu może mieć wpływ wiele czynników, dlatego należy mieć świadomość, że czas od początku miesiączki do owulacji może się skracać bądź wydłużać. Bardziej stały jest czas od owulacji do pierwszego dnia kolejnego okresu – trwa 14 dni, choć i tu trzeba pamiętać, że może ulegać zmianie.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”dr Łukasz Stelmaszczyk”
Zobacz także
„Do roboty, pasożyty, i zarobić sobie na co chcecie”. Akcja Menstruacja o naśmiewaniu się z ubóstwa menstruacyjnego
„Dzięki gimnastyce słowiańskiej ćwiczonej regularnie, postawa staje się bardziej sprężysta, PMS, bóle kręgosłupa, jak i bolesne miesiączki mijają, wyrównuje się cykl menstruacyjny” – mówi trenerka Julia Marcinowska
„Jeśli chcemy widzieć potęgę kobiet, musimy znajdować sobie za przewodniczki stare i mądre kobiety” – o menopauzie bez wstydu mówi Voca Ilnicka
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
się ten artykuł?