Czy w ciąży można…? – odpowiada lekarz Łukasz Stelmaszczyk
Czynności, nad którymi mało kto zwykle się zastawia, w ciąży mogą budzić wiele wątpliwości. Istnieją legendy, czasem zasłyszane od koleżanek, znalezione w internecie czy nawet przekazywane z pokolenia na pokolenie. Poniżej moje odpowiedzi na jedne z najczęściej zadawanych przez przyszłe mamy pytań.
Czy w ciąży można farbować włosy?
Farby do włosów nie przenikają przez skórę, w związku z tym nie mają kontaktu z dzieckiem w brzuchu mamy. Niektóre farby do włosów zawierają amoniak, którego nie powinno się wdychać, dlatego należy farbować włosy w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, farbami, które zawierają go jak najmniej.
Czy w ciąży można malować paznokcie?
Z malowaniem paznokci jest podobnie jak z farbowaniem włosów. Lakier do paznokci nie przenika do organizmu przez płytkę paznokciową, ale należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia, w którym maluje się paznokcie. W ciąży można również robić sobie manicure hybrydowy. Nie tylko w ciąży, ale za każdym razem podczas wizyty w salonie kosmetycznym należy pilnować, aby narzędzia do manicure były wysterylizowane, a nie tylko umyte. Wysterylizowane narzędzia zazwyczaj można poznać po tym, że są szczelnie zamknięte w torby sterylizacyjne, które powinny być otwierane na oczach klientki. Ciężarne, u których z jakiegokolwiek powodu planowane jest cięcie cesarskie, przed porodem powinny zmyć lakier do paznokci lub usunąć manicure hybrydowy – zdarza się bowiem, że na niektórych czujnikach saturacji mocowanych do palca zapis może być nieprawidłowy właśnie ze względu na warstwę lakieru.
Czy w ciąży można mieć okres?
Nie, w ciąży nie można mieć miesiączki. Często jednak na forach internetowych czy w kolejce do poradni ginekologicznej usłyszeć można historie typu „zaszłam w ciążę, a normalnie miesiączkowałam jeszcze przez 3 miesiące” itp. W tym przypadku nie mamy do czynienia z miesiączką, tylko błędną interpretacją plamienia czy krwawienia, które w ciąży może wystąpić z powodu wielu przyczyn, takich jak niedobór progesteronu, nieprawidłowe zagnieżdżenie i wady jaja płodowego, ciąża pozamaciczna, obumarcie zarodka. W przypadku plamienia lub krwawienia z dróg rodnych podczas ciąży należy pilnie zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę lub na ginekologiczną izbę przyjęć.
Czy w ciąży można pić kawę?
Dzienna dawka kofeiny, która jest bezpieczna w ciąży, nie została jednoznacznie określona i jest różna w różnych badaniach na ten temat. Uważa się natomiast, że jedna standardowa kawa nie zaszkodzi ani dziecku, ani przyszłej mamie.
Czy w ciąży można pić alkohol?
Alkohol jest zakazany w każdej ilości. Nie ma tu podziału na alkohole nisko- czy wysokoprocentowe. W ciąży po prostu pić nie wolno, ponieważ alkohol może w sposób poważny zaszkodzić dziecku i spowodować wady w jego rozwoju.
Czy w ciąży można jeździć na rowerze?
Ciąża fizjologiczna nie jest przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze, jednakże z jazdą na rowerze lub rolkach wiąże się większe ryzyko upadku, który z kolei może zaszkodzić zarówno mamie, jak i dziecku. Należy zatem zachować szczególną ostrożność, wybierać łatwe i przyjemne trasy oraz nie forsować się i nie ryzykować bez potrzeby.
Czy w ciąży można się opalać?
Promieniowanie UV, czy to naturalne ze słońca, czy z solarium, w nadmiarze nie jest zdrowe ani dla kobiety w ciąży, ani dla żadnej innej. Oczywiście najważniejsze jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Należy jednak pamiętać, że w komórkach kobiety ciężarnej rośnie stężenie melaniny, dlatego jej skóra jest bardziej podatna na przebarwienia. Z reguły zmiany te ustępują po porodzie. Jeśli jednak dzieje się inaczej, należy udać się na wizytę do dermatologa. Krótkie ekspozycje skóry na słońce pobudzają syntezę ważnej dla organizmu mamy i dziecka witaminy D.
Czy w ciąży można chodzić na basen?
Środowisko wodne, w którym ciało człowieka nic nie waży, jest środowiskiem bardzo przyjaznym kobiecie w ciąży. Pływanie samo w sobie jest jak najbardziej zalecane i bezpieczne w każdym okresie ciąży, a przez niektórych lekarzy położników uważane jest za najzdrowszą formę aktywności fizycznej, jaką można uprawiać w ciąży. Jedynym zagrożeniem, jakie niesie za sobą woda basenowa czy woda ze zbiornika naturalnego, jest ryzyko infekcji dróg rodnych i moczowych oraz ewentualne przeziębienia, szczególnie w okresie zimowym.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”dr Łukasz Stelmaszczyk”
Polecamy
Kieliszek wódki na liście leków 92-latki. Lekarz: „Już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy”
Coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem C. Pacjent nie otrzyma za nie zasiłku chorobowego
GIS ostrzega przed fatalną pomyłką. Wypicie błędnie oznaczonego napoju niesie poważne ryzyko dla klientów
Moda na niepicie, czyli wszystko to, co warto wiedzieć o NoLo
się ten artykuł?