Kręci ci się w głowie? Poznaj możliwe przyczyny zawrotów głowy
Czujesz, że nagle cały świat zaczyna wirować, a ty nie masz kontroli nad tą karuzelą? Nie możesz zebrać myśli, ręce i nogi żyją własnym życiem, w uszach dzwoni, zaraz oszalejesz – to zawroty głowy. Mogą pojawić się z banalnych powodów albo być objawem poważnych chorób. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Przyczyn wirówki w głowie może być kilka. I choć uczucie samo w sobie nie jest zbyt przyjemne, bo pojawia się wtedy wrażenie, że wiruje ciało albo cała przestrzeń wokół nas, chodzenie nie działa, wysiadają widzenie i mowa, to nie zawsze musimy od razu wpadać w panikę.
Zawroty głowy – alkohol i zła dieta
Zastanówmy się: czy poprzedniego wieczoru nie wypiłeś czasem jednego kieliszka wina za dużo? Może ostatnim twoim posiłkiem było wczorajsze śniadanie? A woda – pijesz ją czy tylko kawę? Oto najczęstsze powody zawrotów głowy, które nie powinny budzić naszego niepokoju.
Tu wystarczy dbałość o własny dobrostan, niewielkie zmiany, zwykłe pamiętanie o sobie. Odpuśćmy sobie alkohol przynajmniej na jakiś czas. Odpowiednia ilość płynów i regularność urozmaiconych posiłków to podstawa – nie od dziś wiadomo, że odpowiednia dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Niech w torbie na stałe zagości pudełko pełne warzyw, owoców, pestek czy orzechów. Nie zaszkodzi, a pomóc może!
Zawroty głowy – winne przemęczenie
Niekiedy „karuzela” jest wynikiem niedostatecznej ilości snu lub przemęczenia. Jeśli jednak masz zawroty głowy z powodu zmęczenia, to oznacza, że twój organizm naprawdę zbliża się do granicy wytrzymałości. Eksploatujesz go za bardzo od zbyt długiego czasu. Nie mówimy tu o incydentalnym niedospaniu, ale regularnym niewysypianiu się. Nie o zmęczeniu po dniu pracy, ale o kumulacji takich dni.
Zastanów się, od jak dawna źle sypiasz? Czy wstając rano, masz siłę, czy jesteś ociężały? Czy kładąc się wieczorem spać zasypiasz spokojnie, czy męczy cię gonitwa myśli? Czy czujesz ból w karku lub barkach – podstawowy objaw kumulowanych napięć? Może warto wówczas wziąć kilka dni wolnego i naprawdę odpocząć. Jeśli jednak stale będą dokuczać ci zmęczenie, problemy ze snem i wynikające z nich zawroty głowy, to skonsultuj się z lekarzem. Kontrolne badania nie zaszkodzą. Warto zbadać poziom potasu i magnezu. Jeśli wyjdą jakieś niedobory, lekarz zaleci odpowiednią suplementację.
Zawroty głowy w wyniku niedoborów
Z badań krwi możemy również dowiedzieć się, że w naszym organizmie brakuje żelaza – to często występujące niedobory zwłaszcza u kobiet. Sporo osób ma również zbyt niski poziom witaminy B12 i wbrew obiegowej opinii nie dotyczy to jedynie wegetarian. To dwa elementy wskazujące również na anemię. Wówczas zawroty głowy nie powinny dziwić, bo są jednym z objawów anemii oprócz uczucia osłabienia, zmęczenia, znużenia, problemów z koncentracją, pamięcią i sennością. Dlatego jeśli obserwujemy takie objawy zbyt długo, należy dla pewności zbadać krew. Przy okazji warto sprawdzić poziom cukru – zbyt niski może wywołać ból głowy, drżenie rąk, uczucie osłabienia i wsadzić nas na nieszczęsną karuzelę.
Układ krążenia a zawroty głowy
Wszelkie odchyły od normy ciśnienia mogą powodować objawy w postaci zawrotów głowy. Osoby z nadciśnieniem skarżą się na zawroty, pulsowanie, uczucie kołatania, niepokoju. Po przeciwnej stronie bieguna są niskociśnieniowcy – tak samo zawirowani, ale w tle jest uczucie osłabienia i brak siły. Nie ma to jak złoty środek i książkowe 120/80 przez wiele osób możliwe do osiągnięcia jedynie dzięki lekom. Ale tu znów zonk – zawroty głowy są jednym z możliwych skutków ubocznych części leków podawanych pacjentom na choroby układu krążenia. Można jednak próbować dobrać leki w taki sposób, żeby osiągnąć cel, jednocześnie minimalizując nieprzyjemne skutki uboczne.
Leki i choroby a zawroty głowy
Nie tylko leki nasercowe i na ciśnienie mogą skutkować zawrotami głowy. Również niektóre antybiotyki mogą wywołać takie same skutki uboczne. Zawroty głowy czy zaburzenia równowagi wynikające z osłabienia są też oczywistym elementem grypy, silnego przeziębienia i towarzyszącej mu gorączki. Ale nie tylko. Również zaburzenia o charakterze laryngologicznym, takie jak migreny, zapalenie i urazy ucha wewnętrznego, zapalenie czy niedokrwienie błędnika, mogą skutkować zawrotami głowy. Problemy nerek i tarczycy objawiają się m.in. zawrotami, a to już poważna sprawa – jeśli wykluczyliśmy wszelkie błahe powody, a problem nie znika, skonsultujmy się z lekarzem.
Zawroty głowy – kiedy powinniśmy się niepokoić?
Zdecydowanie powodem do niepokoju są zawroty głowy będące wynikiem zaburzeń neurologicznych, czyli wszelkiego rodzaju uszkodzenia struktur odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi. Z medycznego punktu widzenia zasadnicze znaczenie w utrzymaniu równowagi ma błędnik, który stanowi część ucha środkowego, oraz wzrok i dotyk. Stanowią one skomplikowany układ i nawet niewielkie uszkodzenie tych struktur może skutkować zawrotami głowy. Tego możemy dowiedzieć się jedynie ze specjalistycznych badań, które lekarz zaleci w wyniku szczegółowego wywiadu.
Sporadycznie pojawiające się zawroty głowy nie powinny budzić niepokoju. Mogą być wynikiem przemęczenia lub niedostatecznej ilości snu. Zbyt szybka zmiana pozycji również może skutkować nagłym, krótkim uczuciem lekkiego zawirowania. Tak samo jak częste i jednocześnie głębokie oddechy. Wystarczy wówczas ustabilizowanie pozycji, wyrównanie oddechu i chwila odczekania, aż horyzont znów pojawi się we właściwym miejscu.
Jeśli jednak zawroty głowy są częste, wyjątkowo silne i uporczywe, warto skonsultować się z lekarzem. Niespodziewany atak na ulicy, za kierownicą samochodu czy w pracy może mieć bardzo poważne konsekwencje. Przede wszystkim jednak trzeba wówczas sprawdzić, co jest przyczyną zawrotów. Są one bowiem jedynie objawem choroby, a nie schorzeniem samym w sobie.
Jeśli zawroty głowy zaczynają nas niepokoić, występują nagle i mają bardzo silny charakter lub są przewlekłe i trudno nam znaleźć logiczne wyjaśnienie ich obecności, to warto porozmawiać z lekarzem. Na podstawie szczegółowego wywiadu i dodatkowych badań będzie można ustalić przyczynę zawrotów głowy i wdrożyć odpowiednie leczenie. Najnowocześniejszą metodą diagnozowania zawrotów głowy jest VNG – wideonystagmografia i ENG – elektronystagmografia; badania błędnika pozwalające wyjaśnić przyczyny zawrotów. Pomocne może okazać badanie EKG, rezonans magnetyczny, tomografia, badanie słuchu czy próby błędnikowe.
Zobacz także
Ból głowy i oczu oraz światłowstręt – objawy migreny
„Zemdlałam w pracy, nikt nie wiedział, co się dzieje”. Co twój szef powie na urlop menstruacyjny?
„Znam wielu pacjentów, którzy trwale pozbyli się bólów migrenowych dzięki zabiegom akupunktury” – mówi Joanna Brejecka-Pamungkas, dyplomowana naturopatka
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Social media babies” buntują się przeciw rodzicom. Magda Bigaj: przyzwyczailiśmy się, że „dzieci można używać”
„Choroby z autoagresji lubią niestety chodzić parami”. O chorobach autoimmunologicznych opowiada lek. Agata Skwarek-Szewczyk
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
Medroxy: „Ludzie mają mnóstwo ohydnych określeń na to, co robimy i kim jesteśmy, a ja chcę, żeby wiedzieli, że praca seksualna to mój wybór”
się ten artykuł?