Odczuwasz nierówne bicie serca, lęk i niepokój? Możliwe przyczyny
Nierówne bicie serca bywa zagrożeniem dla zdrowia, wtedy stanowi też poważny sygnał ostrzegawczy. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że się zmagasz z tym problemem, powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Aby zdiagnozować arytmię, wykonuje się badanie elektrokardiograficzne (EKG).
Czym jest nierówne bicie serca?
Nierówne bicie serca, czyli arytmia, wiąże się ze zwolnionym lub przyspieszonym rytmem pracy serca. Objawem towarzyszącym jest często uczucie kołatania mięśnia sercowego (mówimy wówczas o tachykardii lub tachyarytmii) lub wręcz przeciwnie – prawie nieodczuwalne bicie (mówimy wówczas o bradykardii lub bradyarytmii). Zdarza się jednak, że nie towarzyszą jej żadne symptomy – wówczas arytmia jest raczej niegroźna.
Nierówne bicie serca – przyczyny
Możliwe przyczyny nierównego bicia serca to:
- zbyt częste korzystanie z produktów z kofeiną,
- zbyt częste picie alkoholu,
- schorzenia kardiologiczne,
- palenie tytoniu,
- anemia,
- schorzenia autoimmunologiczne,
- stres i niepokój,
- zbyt intensywny tryb życia,
- nadczynność tarczycy,
- zmęczenie,
- silne emocje.
Do zbyt szybkiego bicia serca mogą doprowadzać:
- blizny powstałe po zawale serca,
- wady serca (zwłaszcza zastawek),
- nadciśnienie tętnicze,
- przerost mięśnia sercowego,
- niedotlenienie mięśnia sercowego w wyniku niewydolności serca lub choroby wieńcowej,
- inne czynniki, takie jak zaburzenia elektrolitowe, hipokalemia, nadczynność tarczycy.
Do zbyt wolnego bicia serca przyczyniają się:
- zmiany zwyrodnieniowe w układzie przewodzącym serca,
- niedoczynność tarczycy,
- niektóre leki (glikozydy, beta adrenolityki),
- hiperkalemia,
- bloki serca (bloki przewodzenia).
Nierówne bicie serca podczas leżenia
Szybkie bicie serca podczas leżenia, w nocy, ma rożne podłoże. Bywa ono efektem hipokalemii, czyli niedoboru potasu. Czasem wskazuje również na nadczynność tarczycy lub na nerwicę. Nierówne bicie serca o późnej porze związane jest często także z menopauzą. Zdarza się, że jest ono też efektem migotania przedsionków. Wówczas można zaobserwować również osłabienie, nadmierną potliwość, zawroty głowy, czy nawet omdlenia. U wielu pacjentów choroba ta nie daje jednak żadnych objawów, przez co trudno jest ją zdiagnozować.
Uczucie nierównego bicia serca odczuwają również osoby z wadami zastawkowymi, niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną, kardiomiopatią czy zapaleniem osierdzia. Czasem pojawia się ono również w przebiegu chorób niezwiązanych z sercem, a także w sytuacji, kiedy doświadczasz zaburzeń elektrolitowych.
Nierówne bicie serca a nerwica
Nerwica serca to zaburzenie lękowe na tle nerwicowym. W jej przebiegu dochodzi do zmian w różnych obszarach organizmu, w tym w układzie krążenia. Wówczas odczuwalne jest uczucie arytmii i kołatania serca, które wiąże się również z uczuciem osłabienia oraz zmęczenia. Serce bije wówczas z częstotliwością powyżej 100 uderzeń na minutę.
Tym symptomom towarzyszą często duszności, przeszywający ból w obrębie klatki piersiowej, trudności z zaśnięciem, nadmierna potliwość oraz drżenie rąk. Nerwicę serca leczy się najczęściej poprzez terapię poznawczo-behawioralną. Niekiedy konieczna jest również farmakoterapia i włączenie leków przeciwdepresyjnych.
Nierówne bicie serca u dziecka
Nierówne bicie serca u dziecka to jedno z często pojawiających się zaburzeń kardiologicznych u najmłodszych pacjentów. Nierzadko idzie w parze z innymi objawami, takimi jak duszności, zawroty głowy, omdlenia czy też ogólne osłabienie. Dziecko odczuwa też przyspieszony rytm serca jako kołatanie. U najmłodszych dzieci można często zaobserwować wymioty, bladość skóry oraz problemy z apetytem. Do tego dochodzi przyspieszony oddech czy symptomy zastoju krwi w płucach. Warto dodać, że arytmię serca wykrywa się czasem już w okresie prenatalnym.
Nierówne bicie serca po wysiłku
Nierówne bicie serca może pojawić się po wysiłku lub w jego trakcie. Jest to objaw, którego nie należy ignorować. Jeżeli pojawi się uczucie kołatania w klatce piersiowej lub podczas pomiaru tętna okaże się, że jego rytm jest niemiarowy, trzeba zakończyć trening i porozmawiać ze specjalistą.
Sporadyczne kołatanie serca, które nie ma wpływu na ogólny stan zdrowia, zwykle nie jest powodem do zmartwień. Jeśli jednak zdarza się to częściej, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli kiedykolwiek poczujesz ból lub dyskomfort (ucisk lub uczucie ciężkości) w klatce piersiowej, szyi, szczęce, ramionach, plecach lub ramionach, lub poczujesz mdłości, zimne poty, zawroty głowy lub duszność utrzymujące się dłużej niż 10 minut, zadzwoń pod numer [sto dwanaście (112)] i wezwij karetkę. [To może być zawał serca].
Nierówne bicie serca po alkoholu
Jak już wspomniano, nierówne bicie serca może być spowodowane alkoholem. Ostre zaburzenia rytmu serca, najczęściej w formie migotania przedsionków, wywoływane są właśnie za jego sprawą – i to również wtedy, gdy spożywasz go w niewielkich ilościach. Nawet jeden kieliszek wina może być odpowiedzialny za tego typu problemy.
Diagnostyka nierównego bicia serca
Jeśli chodzi diagnostykę arytmii serca, najczęściej wykonywanym badaniem jest elektrokardiogram, czyli EKG. Mierzy on elektryczną aktywność serca przy pomocy elektrod, które umieszcza się na ciele pacjenta w określonych miejscach. Postępowanie jest bezbolesne dla pacjenta oraz nieinwazyjne, więc nie doświadczysz po nim żadnych powikłań.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK209966/ [dostęp 27.08.23].
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK2219/ [dostęp 27.08.23].
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK5589 [dostęp 27.08.23].
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Dziennikarz zignorował dwa sygnały alarmowe zawału, trzeciego już nie było. „Nie róbcie tak, jak ja! Od razu dzwońcie po karetkę” – apeluje Przemysław Jedlecki
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Naukowcy opracowali rozrusznik serca w zastrzyku. To rewolucja w kardiologii!
Objawy neurologiczne w SIBO. Czy jelita mogą wpływać na twój mózg?
się ten artykuł?