Co daje spacer? 7 korzyści, które musisz poznać
Spacer to aktywność fizyczna, którą nietrudno jest wpleść w codzienny grafik. Jest mało wymagająca, a jej efekty mogą przerosnąć Twoje oczekiwania. Lepsze funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, dobre samopoczucie, a nawet mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi – to dopiero początek jej zalet. Dowiedz się więcej.
Spacer – dlaczego warto wykonywać tę aktywność?
Mówi się, że spacer jest dobry na wszystko. W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy, udowadniają to badania naukowe. Co więcej, stanowi on idealną propozycję dla osób, które nie są w stanie przekonać się np. do siłowni czy basenu. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze spacerem, wykonuj go 30 minut dziennie i z czasem staraj się poświęcać coraz więcej czasu. Nie masz motywacji? Zacznij przechadzać się ze zwierzakiem, przyjacielem lub członkiem rodziny.
Co daje godzinny i codzienny spacer?
Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których warto skorzystać z uroków spacerowania.
Pozytywny wpływ na układ krążenia
Chodzenie pobudza układ sercowo-naczyniowy do pracy. Dzięki niemu krew lepiej krąży, normuje ono także samo ciśnienie, zmniejsza również ryzyko udarów. Co więcej, pół godziny spacerowania dziennie, kilka razy w tygodniu pozwala zmniejszyć ryzyko choroby niedokrwiennej serca o prawie 20 proc. To wszystko sprawia, że tego rodzaju aktywność rekomendowana jest osobom z chorobami krążenia oraz tym, które pragną się przed nimi uchronić.
Lepszy nastrój
Kolejną korzyścią płynącą ze spacerów jest lepszy nastrój. Kiedy spędzamy czas na świeżym powietrzu, w naszych głowach pojawia się mniej szkodliwych myśli. Zmniejsza się również stres, a dochodzi do uwolnienia hormonów szczęścia. Spacerowanie w dużej mierze dotlenia organizm, co wiąże się z dodatkową dawką energii. Okazuje się, że nawet jeśli spacer trwa jedynie pół godziny, pozytywnie wpływa na organizm osób z depresją.
Codzienny spacer a rak piersi
Okazuje się, że kobiety, które praktykują codzienny spacer, są mniej narażone na ryzyko nowotworu piersi. Wykonywanie tej aktywności przez minimum 7 godzin w tygodniu zmniejsza je aż o 25 proc – badania na ten temat opublikowano w piśmie „Cancer, Epidemiology, Biomarkers & Prevention”.
Chodzenie – efekty związane z układem kostnym i mięśniowym
Co jeszcze daje chodzenie? Na pewno zapewnia nam lepszą kondycję. Dzięki niemu lepiej funkcjonują nasze mięśnie, nie tylko nóg, ale również i brzucha. Starsze osoby docenią to, że spacery chronią przed zanikiem tych struktur, a stawy mają lepszą ruchomość. Co więcej, chodzenie minimalizuje ryzyko osteoporozy, a często też sprawia, że mniej boli sam kręgosłup.
Lepszy sen
Zastanawiasz się, co jeszcze daje godzinny spacer? Jak się okazuje, osoby, które sporo chodzą, łatwiej zasypiają. Chodzenie pozytywnie wpływa na działanie melatoniny, co z kolei wpływa na lepszy sen. Co więcej, kiedy nasze oczy są dłużej wyeksponowane na działanie światła dziennego, nasz organizm lepiej dostosowuje się do rytmu dnia i nocy.
Łatwiejsze odchudzanie
Mówiąc o tym, co daje codzienny spacer, nie możemy zapomnieć również o kwestii odchudzania. Niektórzy wątpią, że taka aktywność fizyczna jest w stanie przynieść dobre efekty, jednak spacerowanie faktycznie pomaga. Należy chodzić przynajmniej 4 lub 5 razy w tygodniu. Warto dodać, że stymulowana jest przemiana materii, dzięki czemu procesy trawienne zachodzą znacznie szybciej. Finalnie pozwala też zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej.
Korzyści związane z koncentracją
A co daje spacer po lesie? Z pewnością poprawia koncentrację i pozytywnie wpływa na kreatywność. Ponadto bliski kontakt z naturą doprowadza do „oczyszczenia” umysłu. Te fascynujące właściwości udowodnili naukowcy, którzy opublikowali swoje badania w piśmie „British Journal od Sports Medicine”. Wynika z nich, że regularne przechadzki o poranku skutecznie poprawiają zdolność do skupiania się oraz funkcje poznawcze. Dodatkowo pobyt w kniei obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Ile spaceru dziennie wystarczy, aby poprawić swoje zdrowie?
Aby pozytywie wpłynąć na swoje zdrowie, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia dorośli powinni wykonywać ok. 6-8 tys. kroków dziennie. Nieco innego zdania są naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts w Amherst, którzy twierdzą, że taką liczbę kroków powinny wykonywać osoby powyżej 60. roku życia, natomiast osoby młodsze ok. 8-10 tys. Jeżeli chcesz jednak szybciej uzyskać wymarzoną sylwetkę, możesz wykonywać nawet 12 tys. kroków każdego dnia.
Bibliografia:
- Grassini S., A Systematic Review and Meta-Analysis of Nature Walk as an Intervention for Anxiety and Depression, Journal of Clinical Medicine, 2022, 11(6): 1731.
- Hildebrand J. S., Gapstur S. M., Campbell P. T., Gaudet M. M., Patel A. V., Recreational Physical Activity and Leisure-Time Sitting in Relation to Postmenopausal Breast Cancer Risk, Cancer Epidemiol Biomarkers Prev, 2013, 22 (10), s. 1906–1912
- Marselle M. R., Irvine K. N., Warber S. L., Walking for Well-Being: Are Group Walks in Certain Types of Natural Environments Better for Well-Being than Group Walks in Urban Environments?, International Journal of Environmental Research and Public Health, 2013, 10(11): 5603–5628.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Prosty nawyk może wydłużyć nasze życie nawet o 11 lat. Zaskakujące odkrycie naukowców
Radosław Meller: „Chiropraktycy bywają kojarzeni ze znachorami, którzy kiedyś przyjmowali w drewnianych chatkach”
Chcesz cieszyć się mobilnością ciała na starość? Siadaj w ten sposób!
Kiedy i po co wykonuje się USG bioderek u niemowlaka?
się ten artykuł?