Higiena intymna w podróży. Niezbędne rzeczy, które powinnaś mieć w wakacyjnym bagażu
Higiena intymna w podróży i na urlopie to wyzwanie dla wielu kobiet. Z pakietem 6 rzeczy obowiązkowych będzie ci łatwiej, a na pewno bezpieczniej o nią zadbać. Sprawdź, co spakować na wakacje, żeby czuć się bezpiecznie i komfortowo!
All inclusive w Grecji, namiot na Mazurach czy biwakowanie w górach – bez względu na to, jaką formę wypoczynku wybierzesz, w podróży szczególnie dbaj o higienę intymną. Inaczej oczekiwany długo urlop może się zmienić w bolesny i przykry epizod, o którym będziesz chciała jak najszybciej zapomnieć. Poniżej przedstawiamy 6 produktów, które pomogą w utrzymaniu higieny na wakacjach. W twoim bagażu nie może ich zabraknąć!
Nakładki na WC
Korzystając w czasie podróży z publicznych toalet, używaj jednorazowych nakładek na WC. Nakładki są wykonane z cienkiego papieru i, rozłożone na desce klozetowej, zapobiegają jej kontaktowi ze skórą. Stanowią dobrą barierę dla bakterii zamieszkujących toaletę, ograniczając tym samym ryzyko infekcji. Nakładki możesz kupić w drogeriach i aptekach. Są niedrogie (cena za 10 sztuk to ok. 4 zł) i kompaktowe – zmieszczą się w każdej damskiej torebce. Nakładki są w 100% biodegradowalne i rozpuszczają się równie dobrze co papier toaletowy, dlatego łatwo się ich pozbyć.
Płyn do higieny intymnej
Koniecznie. Jeśli, chcąc zabrać mniej kosmetyków, zrezygnujesz z żelu czy płynu do higieny intymnej i zastąpisz go zwykłym mydłem czy żelem pod prysznic, skutki mogą być nieprzyjemne. Może pojawić się pieczenie, swędzenie, dyskomfort okolic intymnych na skutek zaburzenia poziomu pH. Dobry żel do higieny intymnej temu zapobiega. Najlepiej wybrać taki o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Dobrze, by zawierał kwas mlekowy, który pomaga utrzymać fizjologiczne pH.
Chusteczki do higieny intymnej
To absolutny „must have” w damskiej torbie podróżnej! Chusteczki mogą z powodzeniem zastąpić płyn do higieny intymnej. Do tego są bardziej kompaktowe i mniej kłopotliwe w stosowaniu – nie wymagają wody, a niektóre po użyciu można spuścić w toalecie. Na rynku dostępna jest cała gama chusteczek do higieny intymnej, w wyborze warto więc posłużyć się określonymi kryteriami. Szukaj produktów o pH ok. 4,5, zawierających kwas mlekowy. Stosując chusteczki o kwaśnym pH, nie będziesz zaburzać naturalnego pH miejsc intymnych. Kwas mlekowy natomiast pozwoli zachować dobroczynną florę bakteryjną. To bardzo istotne w zapobieganiu infekcjom. Ryzyko podrażnień zmniejszysz, stosując produkty bezzapachowe, hipoalergiczne, zawierające substancje kojące (np. pantenol) lub nawilżające (np. alantoina). Chusteczek używaj po każdej wizycie w toalecie – pamiętaj, aby zawsze wycierać się nimi w kierunku od przodu do tyłu (zapobiegasz w ten sposób przeniesieniu bakterii i ograniczysz ryzyko infekcji).
Wkładki higieniczne
Wkładki higieniczne to dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku zwiększonej ilości wydzieliny z miejsc intymnych (związanej np. z fazą cyklu). Pamiętaj jednak, aby zmieniać je tak często, jak to możliwe – unikniesz w ten sposób przykrego zapachu, a wkładka nie stanie się siedliskiem bakterii. Skóra okolic intymnych jest bardzo wrażliwa, dlatego wybieraj wkładki nieperfumowane, z naturalnych materiałów (najlepiej 100 proc. bawełny).
Bawełniana bielizna
Na czas urlopu – szczególnie tego, który spędzasz w ruchu i w gorącym klimacie – zrezygnuj ze stringów ze sztucznych materiałów. Zaopatrz się za to w wygodną bawełnianą bieliznę. Jest przewiewna, nie odparza i zapewnia odpowiednią wentylację miejsc intymnych. Pozwoli też uniknąć bolesnych podrażnień i otarć.
Żel antybakteryjny
W swoim zestawie podróżnym warto też mieć żel antybakteryjny. Szczególnie kiedy ruszasz na biwak czy kemping, gdzie dostęp do wody i mydła może być ograniczony. Żel jest prosty w użyciu (wystarczy wetrzeć go w ręce, nie trzeba spłukiwać) i zajmuje niewiele miejsca w bagażu (zazwyczaj sprzedawany jest w buteleczkach po 50 ml). Jest za to bardzo wydajny i skuteczny – dezynfekcja rąk takim specyfikiem zabija nawet 99 proc. zarazków (w tym wirusa grypy i rotawirusy). Zamiast żelu możesz też używać pianek lub chusteczek antybakteryjnych – działają tak samo! W ten sposób zmniejszasz swój kontakt z bakteriami, które mogą sprzyjać też rozwojowi infekcji miejsc intymnych.
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Higiena intymna u mężczyzn – jak i dlaczego trzeba o nią dbać?
Higiena intymna u kobiet – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć
Majtki z terminem ważności? Po jakim czasie powinnyśmy je wyrzucić i kupić nowe?
się ten artykuł?