Kiedy liczenie baranów nie wystarczy… Dowiedz się, jak spać dobrze!
Po męczącym dniu marzymy o słodkim śnie we własnym łóżku. Często jednak, gdy już się położymy, przewracamy się z boku na bok, nie mogąc zasnąć. Jak sobie wtedy pomóc? Podpowiadamy najlepsze sposoby i obalamy popularne mity.
Liczenie baranów: czy na pewno pomoże?
Bywa, że pomimo zmęczenia nie jesteśmy w stanie zasnąć, choć niczego nie pragniemy bardziej. Nasze babcie miały na to sposoby – liczenie baranów czy szklanka ciepłego mleka. Czy dziś dysponujemy lepszymi metodami?
Wyobrażanie sobie beczącego stada przeskakującego przez płot nie pomoże. Udowodnili to naukowcy z uniwersytetu w Oxfordzie, którzy przebadali grupę osób mających problemy z zasypianiem. Kiedy uczestnicy eksperymentu byli proszeni o liczenie baranów przed snem lub nie otrzymali żadnych instrukcji od badaczy, zasypianie trwało naprawdę długo. Pewnej nocy przed zaśnięciem polecono im wyobrażenie sobie przyjemnej scenerii, na przykład plaży. Efekt? Sen przyszedł średnio 20 minut wcześniej niż w pozostałych przypadkach. Zamiast więc bawić się w pasterza, spróbuj przed snem zobaczyć oczami wyobraźni miejsce, w którym chcesz spędzić wakacje.
Rytuał to podstawa!
Trudno ci utrzymać sielankowy obraz przed oczami? Wiele problemów z zasypianiem wiąże się z nagromadzonym w ciągu dnia stresem. Kiedy kładziemy się do łóżka, mózg – zamiast się wyłączyć – aktywuje proces analizy wszystkich niepowodzeń i problemów dnia codziennego. Z pomocą przychodzi psychologia stosowana. Amerykańscy naukowcy odkryli wdzięczną (dosłownie) metodę radzenia sobie z troskami, które uniemożliwiają zaśnięcie. Trik polega na tym, aby kwadrans przed położeniem się do łóżka pomyśleć o rzeczach, które są w naszym życiu dobre i za które jesteśmy wdzięczni. Wszystkie te dobre myśli należy zapisywać w specjalnym „dzienniczku wdzięczności”. Takie działania pozwalają odwrócić uwagę mózgu od destrukcyjnego biegu myśli i przekierować go na inne tory.
Pomóc w zasypianiu mogą także codzienne rytuały. Jednym z nich jest ciepła kąpiel, która korzystnie wpływa na jakość snu. Temperatura ludzkiego ciała jest stała, ale w ciągu rytmu dobowego wykazuje niewielkie wahania. Delikatne spadki powodują u nas uczucie senności. W kąpieli temperatura ciała się skutecznie podnosi, a gdy wyjdziemy z wanny, zacznie spadać, co sprawi, że powieki zaczną nam ciążyć. Z tego samego powodu warto również zadbać o temperaturę powietrza w sypialni – przebywanie w zbyt nagrzanym pomieszczeniu nie sprzyja zasypianiu.
Odłóż smartfon na nocną szafkę
Dla łatwości zasypiania nie bez znaczenia pozostaje sama higiena snu, a także codzienny styl życia – w tym odżywianie i stosowanie używek. Naukowcy z University of Florida odkryli, że palenie papierosów ma niekorzystny wpływ na jakość nocnego odpoczynku. Według badań każdy wypalony w ciągu dnia papieros skraca czas snu średnio o 1,2 minuty. Palacze częściej niż inni deklarują trudności z zasypianiem oraz częste budzenie się w środku nocy. Do używek należy również kawa. Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu mała czarna wypita po południu może wpłynąć na skrócenie czasu naszego nocnego odpoczynku nawet o godzinę!
Nie bez znaczenia dla jakości snu pozostaje także to, że coraz częściej zabieramy do łóżka tablety czy telefony. Emitowane przez nie światło może zaburzać wydzielanie melatoniny – hormonu, który steruje naszym zegarem biologicznym. Jeśli już musisz poczytać przed snem – wybierz tradycyjną książkę lub magazyn. Aby słodko spać w nocy, dostarczaj organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Na kolację warto zjeść np. rybę. Naukowcy z University of Oxford wykazali, że kwasy omega-3 DHA, których bogatym źródłem są właśnie owoce morza, korzystnie wpływają na długość i jakość snu.
Polecamy
Wprowadź te codzienne nawyki i zobacz, jak poprawia się jakość twojego snu
Chrapanie – o czym świadczy? Przyczyny i leczenie głośnej przypadłości
Senność nie do przezwyciężenia. O problemie, który burzy codzienność, rozmawiamy z dr Joanną Ludwikowską
Bezsenność a menopauza – jak radzić sobie z tym powszechnym problemem?
się ten artykuł?