Przejdź do treści

Jędrne piersi to zdrowe piersi! Zobacz, jak je zbadać, by uniknąć błędów

iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Statystyki prowadzone przez amerykańskie Centrum Medyczne im. Johna Hopkinsa pokazują, że aż 40% przypadków raka piersi zostaje wykrytych przez kobiety, które same wyczuły zmiany. Naprawdę warto się badać!

Według dr Anny Radzikowskiej, ginekolożki z warszawskiego centrum medycznego Babka Medica, największy błąd, jaki popełniają kobiety, to rezygnacja z badania spowodowana strachem przed wykryciem choroby. Mamy złą wiadomość – to, że o czymś nie wiesz, nie sprawi, że to coś zniknie. Mamy też dobrą – jeśli wcześnie zauważysz zmiany, masz duże szanse na ich wyleczenie.

Nieregularność i wybór nieodpowiedniej pory to kolejne błędy, które często popełniamy. Badając się od przypadku do przypadku, nie jesteśmy w stanie zidentyfikować zachodzących w ciele zmian. „Dokładne poznanie własnych piersi, ich struktury i wyglądu, jest warunkiem skuteczności badania” – zapewnia dr Radzikowska. Ważna jest także faza cyklu – badanie powinno się wykonywać w pierwszym tygodniu po zakończeniu miesiączki. Wówczas piersi nie są już tak wrażliwe jak przed okresem, dzięki czemu podczas badania nie odczuwa się dyskomfortu.

Niedokładność także zmniejsza efektywność badania. Jeśli już zdecydujesz się na sprawdzenie swoich piersi, zrób to porządnie. Najbardziej sprzyjającą porą w ciągu dnia jest późny wieczór, tuż przed spaniem – kiedy nie musisz się nigdzie spieszyć i możesz skupić się na swoim ciele.

Dwie cytryny na zielonej kanapie na żółtym tle

Wystarczą 3 kroki:

1. Przed wieczorną toaletą

Rozbierz się i stań przed lustrem. Oprzyj ręce na biodrach i lekko pochyl się do przodu. Następnie unieś ręce do góry. Obejrzyj dokładnie piersi. Sprawdź, czy nie pojawiły się na nich zmiany: wgłębienia, zaczerwienienia, wciągnięte brodawki. Sygnałem do wizyty u lekarza jest także znaczne powiększenie lub obniżenie jednej z piersi.

2. Pod prysznicem

Kiedy już się namydlisz, stań prosto, unieś rękę zgiętą w łokciu i oprzyj dłoń na potylicy. Drugą dłonią, używając całej powierzchni (nie samych opuszków) trzech środkowych palców zbadaj pierś, wykonując koliste ruchy od zewnątrz do środka. Nie zapominaj o okolicach węzłów chłonnych.

Paulina Buczek

3. W łóżku

Połóż się z prawą ręką uniesioną wzdłuż głowy, pod ramię podłóż poduszkę. Lewą ręką, w taki sam sposób jak pod prysznicem, zbadaj pierś. Zmieniaj siłę nacisku – delikatny dotyk pozwoli Ci wyczuć zmiany tuż pod skórą, średni – te, znajdujące się trochę głębiej. Zdecydowany nacisk pomoże Ci w zbadaniu tkanek znajdujących się bliżej mostka i żeber. Zmień strony.

Jeśli podczas badania wyczujesz niepokojące zmiany – guzki, mocne zgrubienia, zauważysz płyn lub krew wyciekające z brodawek – koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem! Na pocieszenie dodamy, że tylko 20% zmian wykrytych podczas badania w domu okazuje się nowotworami. W pozostałych przypadkach są to zazwyczaj niegroźne cysty i włókniaki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.