Przejdź do treści

Jak spać, aby twój organizm najlepiej na tym skorzystał?

Kobieta leży na trawie, ma zamknięte oczy
Jak spać, aby twój organizm najlepiej na tym skorzystał/ Fot. Sarah Comeau / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sen jest dla człowieka niezbędny. Podczas snu organizm się regeneruje, a zgromadzone w ciągu dnia informacje są przyswajane i utrwalane. Po jednej nieprzespanej dobie o połowę spada zdolność zapamiętywania. Po dwóch dobach pojawiają się reakcje zbliżone do stanu upojenia alkoholowego. Trzy nieprzespane doby lub więcej to już igranie z własnym zdrowiem i życiem – występują halucynacje, może dojść do zapaści. Nie każdy rodzaj snu też wpływa na organizm pozytywnie. Dowiedz się, jak spać, by twój organizm najlepiej na tym skorzystał.

Optymalny czas snu

Powszechne przekonanie, że optymalny czas snu dla każdego człowieka to 7–8 godzin na dobę, można włożyć miedzy bajki. Naukowcy z Univeristy of Edinburgh dowiedli, że zapotrzebowanie na określoną długość snu wcale nie jest dla każdego człowieka jednakowe, jest za to zapisane w naszych genach. Jednym wystarczy 5 godzin, innym 10. A 7–8 godzin to tylko czas uśredniony.

Jednak inny eksperyment pokazuje, że sen krótszy niż 6 godzin na dobę przez tydzień prowadzi do zmian w działaniu ponad 700 ludzkich genów! Odpowiadają one m.in. za odporność na stres, a także zdolność zwalczania infekcji.

Zadbaj o otoczenie

Równie ważne jak czas jest całe otoczenie snu. Sypialnia powinna być przewietrzona, światło zgaszone, pościel czysta i świeża. Badania naukowe wykazały, że najlepsza temperatura, jaka sprzyja wypoczynkowi, to 16–18 stopni Celsjusza. Zimą przyda się nawilżacz powietrza lub mokry ręcznik na kaloryferze.

Wysiłek fizyczny sprawi, że sen będzie spokojny, ale nie przed samym zaśnięciem, bo może zadziałać odwrotnie. Intelektualny wysiłek zaraz przed położeniem się do łóżka także działa pobudzająco.

Nie bez znaczenia jest pozycja, w jakiej śpimy. Bardzo często bóle pleców i napięcia mięśni wynikają ze złego ułożenia ciała podczas snu. Najlepsza jest pozycja na boku. Między kolana można włożyć poduszkę, a pod głowę specjalistyczny wałek lub poduszkę ortopedyczną. Dzięki temu rozluźnimy mięśnie karku i szyi. Materac powinien mieć średnią twardość.

Dlaczego kobiety sypiają lepiej i jak rozpoznać, że nasz sen jest dobrej jakości / fot. pexels

Dieta a dobry sen

Na jakość snu wpływa też to, co jemy. Przynajmniej 3 godziny przed snem lepiej nie spożywać ciężkich posiłków, bo skłoni to układ pokarmowy i trawienny do wysiłku, a sen będzie niespokojny. Delikatne działanie nasenne mają produkty wysokobiałkowe ze względu na zawarty w nich tryptofan, który pobudza organizm do wydzielania serotoniny. Najlepsze połączenie nasenne to produkty węglowodanowe z małą zawartością białka, np. ryż lub pieczywo wraz z rybą, chudym mięsem albo nasionami roślin strączkowych, i owoce. Taka kolacja ułatwi zaśnięcie.

Do picia na spokojny sen zdecydowanie herbata rumiankowa, melisa albo ciepłe mleko z miodem. Zero kofeiny i mocnej herbaty wieczorem.

Kontroluj pobudkę

Najlepiej, gdy budzimy się sami – nagłe przebudzenie może wyrwać z głębokiego snu, a wówczas trudniej dojść do siebie. Jeśli już tak się zdarzy, eksperci zalecają spokojne wstawanie, stopniowe eksponowanie na światło słoneczne (pomoże to uregulować zegar biologiczny) i orzeźwiający prysznic. Rozciągajmy się powoli, ziewajmy do woli, bo w ten sposób dotlenimy organizm. A po wstaniu czas na pełnowartościowe śniadanie – obowiązkowo!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?