Przejdź do treści

Prawidłowa morfologia plemników. Kiedy wynik powinien zaniepokoić?

Na zdjęciu: Kobieta trzyma w dłoniach kilka modeli plemników
Prawidłowa morfologia plemników. Kiedy wynik powinien zaniepokoić? Fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gdy mowa jest o morfologii, na myśl zwykle przychodzi badanie krwi. Tymczasem termin ten ma szersze znaczenie. Jak podaje Słownik Języka Polskiego PWN, w kontekście biologicznym jest to nauka o budowie organizmów zwierzęcych i roślinnych. W przypadku morfologii plemników chodzi więc o badanie ich budowy pod kątem anomalii, rzutujących na trudności z naturalnym poczęciem dziecka. Na czym polega badanie? Jak interpretować jego wyniki? W jaki sposób poprawić morfologię plemników? 

Na czym polega badanie morfologii plemników? 

Morfologia plemników jest jednym z badań seminologicznych, czyli tych, które służą zarówno ocenie samych plemników, jak i wydzieliny prostaty oraz pęcherzyków nasiennych. Stanowi podstawę diagnostyki przyczyn męskiej niepłodności. Pozwala ocenić szanse na naturalne poczęcie dziecka i zaplanować odpowiednie postępowanie terapeutyczne. 

Samo badanie wykonuje się na podstawie próbki spermy. Mężczyzna powinien ją pobrać po wstrzymaniu się od wytrysków przez kilka dni poprzedzających wizytę w laboratorium. Analityk pod mikroskopem ocenia budowę męskich komórek płciowych, by stwierdzić, jaki ich odsetek ma wady w obrębie główki, wstawki czy witki. Należy przy tym zaznaczyć, że morfologia plemników służy wyłącznie ocenie ich budowy, nie pozwala stwierdzić wad w materiale genetycznym. 

Morfologia nasienia, podobnie jak i całe badanie seminologiczne, powinno zostać wykonane zgodnie z międzynarodowymi rekomendacjami, aby było przydatne diagnostycznie. Laboratoria często podają zawyżone wyniki (najczęściej jest to efekt niedoświadczenia personelu), dlatego warto diagnostykę ponowić w innym punkcie 

Jak wynika z analiz prowadzonych pod przewodnictwem Keela w Stanach Zjednoczonych w 2002 r., tylko 23 proc. laboratoriów wykonywało morfologię plemników zgodnie z kryteriami Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO). Podobne badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że zaledwie 5 proc. tamtejszych laboratoriów stosuje wspomniane zasady. Tymczasem to właśnie od wyników tych analiz zależy rodzaj terapii, jaką zaleci lekarz.

Na zdjęciu: Lekarz wyjaśnia na modelu jak wygląda badanie plemników

Dobra czy zła morfologia plemników? Kilka słów o standardach WHO 

Gdy mowa o prawidłowo zbudowanym plemniku, chodzi zarówno o jego główkę, wstawkę, jak i witkę. W żadnym z tych elementów nie może być błędów, aby męska komórka płciowa została określona jako normalna. Plemnik powinien mieć budowę, która została określona w poniższej tabeli:

Element budowy plemnika  Cechy prawidłowej budowy 
długość całkowitą (główka, wstawka, witka)  60 – 64 µm 
wymiary główki  długość 4 – 5 µm, szerokość 2,2 – 3,5 µm 
stosunek długości główki do jej szerokości   1,5 – 1,75, 
długość wstawki  7 – 8 µm (przymocowana centralnie do główki) 
przekrój wstawki  do 1 µm 
długość witki  ok. 45 µm, 
wygląd główki  gładka i owalna 
akrosom  pokrywa 40 – 70 proc. główki 
stosunek szerokości wstawki   nieprzekraczający 1/3 szerokości główki 
wygląd wstawki  pojedyncza, prosta bez złamań i skręceń
Poprawna morfologia plemników pod mikroskopem

Na zdjęciu poprawna morfologia plemników na obrazie mikroskopowym Fot. AdobeStock

na zdjęciu: lekarka wyjaśnia pacjentowi budowę męskich narządów rozrodczych przy pomocy modelu, tekst o nasieniowodach /fot. Adobe Stock

Morfologia plemników – normy 

Naturalnie u mężczyzn większość plemników ma wadliwą budowę. Problem zaczyna się wówczas, gdy odsetek tych prawidłowo zbudowanych drastycznie spada. Zgodnie z zaleceniami WHO z piątej edycji podręcznika pt. „WHO laboratory manual for the examination and processing of human semen”, pogłębienia diagnostyki wymaga sytuacja, gdy mniej niż 30 proc. plemników ma prawidłową morfologię. Ale i to nie jest jeszcze powodem do dużych zmartwień.  

W przypadku, gdy w nasieniu znajduje się mniej niż 4 proc. zdrowych plemników, lekarz może stwierdzić teratozoospermię, czyli zaburzenie spermiogenezy w wyniku której dojrzałe plemniki mająą wadliwą budowę, co utrudnia lub uniemożliwia pokonanie bariery śluzu szyjkowego w drogach rodnych kobiety, przemieszczenie się w stronę komórki jajowej i zapłodnienie jej. 

Warto jednak mieć na uwadze, że nie można szacować szans na poczęcie dziecka wyłącznie na podstawie samego odsetka prawidłowo zbudowanych plemników. Bardzo ważna jest też ich ruchliwość, a także liczba w pojedynczej próbce nasienia. Wszystkie te parametry lekarz musi wziąć pod uwagę podczas diagnozy niepłodności męskiej.

kilka plemników zbliżających się do komórki jajowej

Jak poprawić morfologię plemników? 

Jak wynika z analiz prowadzonych pod kierownictwem Hagai Levine’a i Shanny Swan, jakość plemników u mężczyzn Ameryki Południowej i Środkowej, a także Azji i Afryki, Europy i Australii, spada. Jest to więc problem całego świata. Przyczyn należy szukać w drastycznie pogorszonej kondycji środowiska i niezdrowym stylu życia. W jaki sposób poprawić morfologię plemników? Każdy mężczyzna, który pragnie zostać ojcem i począć naturalnie dziecko, powinien zadbać o jakość nasienia poprzez: 

  • zwiększenie aktywności fizycznej – ruch, który nie jest nadmiernie obciążający dla organizmu, stabilizuje gospodarkę hormonalną i poprawia parametry nasienia, 
  • zwiększenie aktywności seksualnej – pobudza produkcję plemników, 
  • wprowadzenie prawidłowo zbilansowanej diety – optymalny poziom kwasu foliowego, witaminy E, C, selenu oraz cynku poprawiają ruchliwość plemników i zwiększają ich liczebność. 

 

Bibliografia: 

  1. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/193777 [dostęp 22.07.2024]. 
  2. https://iris.who.int/handle/10665/44261 [dostęp 22.07.2024]. 
  3. Jędrzejczak P., Talarczyk J., Taszarek-Hauke G., Berger A., Hauke J., Pawelczyk L., Zewnętrzna ocena jakości badania seminologicznego w Polsce, Ginekologia Polska 2012, nr 11, s. 835-840. 
  4. Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021. 
  5. Stelmach M., Jakość męskiego nasienia spada na całym świecie, Termedia 2022. 
  6. Tkaczuk-Włach J., Robak-Chołubek D., Jakie G., Niepłodność męska, Przegląd Menopauzalny 2006, nr 5, s. 333-338.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?