Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie
Nerwobóle w klatce piersiowej, inaczej nerwobóle międzyżebrowe lub nerwobóle serca objawiają się silnym i przeszywającym bólem mającym tendencję do promieniowania w stronę pleców. Zwykle budzą ogromny niepokój, ponieważ są odbierane za choroby na tle sercowym. Jakie są przyczyny powstawania nerwobólu w klatce piersiowej, jak rozpoznać objawy neuralgii i jak sobie z nią radzić?
Co to są nerwobóle?
Nerwobóle (neuralgia) to dolegliwości bólowe pojawiające się w wyniku nagłego uszkodzenia lub podrażnienia nerwu. Nerwy są na ogół przekaźnikiem informacji, ale w przypadku nerwobólu same wysyłają sygnał do mózgu. Nie mamy więc do czynienia z bólem wynikającym z uszkodzenia ciała, zmiany chorobowej czy zapalnej, ale z bezpośrednim działaniem na nerw. Źródłem problemu może być ucisk na nerw albo uszkodzenie mechaniczne.
Gdzie występują nerwobóle? Neuralgia może pojawić się w wielu miejscach – oto najczęstsze lokalizacje:
- Nerwoból serca. Nerwoból międzyżebrowy pojawia się w okolicach żeber oraz w klatce piersiowej. Wiele osób zadaje sobie wtedy pytania co może boleć w lewym boku lub po lewej stronie brzucha albo co jest pod lewym żebrem, nie wiedząc że neuralgia obejmuje takie właśnie okolice. Charakteryzuje ją ostry, kłujący ból, który zwykle dotyczy przestrzeni międzyżebrowej jednej strony ciała.
- Nerwoból nerwu trójdzielnego (nerwobóle zębów i twarzy). Najczęściej pojawia się u osób po 60 roku życia. Objawem neuralgii nerwu trójdzielnego jest nagły, ostry i rwący ból, który znika w ciągu kilku sekund. Ból jest tak silny, że uniemożliwia podstawowe czynności: mówienie, picie i jedzenie. Ten rodzaj nerwobólu zazwyczaj obejmuje jedną część twarzy.
- Neuralgia nerwu językowo – gardłowego. W tym typie nerwobólu ból umiejscowiony jest w obrębie migdałków podniebiennych, języka, podniebienia i w przewodzie słuchowym. Pojawia się w trakcie jedzenia i picia, a także kaszlu, śmiania się czy ziewania. Na dolegliwość tę cierpią przede wszystkim osoby starsze. Może dokuczać przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy.
- Nerwoból w przebiegu półpaśca. Ból pojawia się w obrębie głowy i jest określany jako palący lub piekący. Może utrzymywać się miesiącami, a nawet latami.
Przyczyny powstawania nerwobóli
Przyczyny powstawania nerwobóli międzyżebrowych mogą wynikać z:
- uszkodzenia nerwów międzyżebrowych w przebiegu takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie tętnic;
- chorób chrząstek;
- zmian zwyrodnieniowych piersiowego odcinka kręgosłupa (dyskopati);
- nabytych urazów;
- zmian w kręgosłupie;
- ucisku na nerwy spowodowanym zmianami nowotworowymi, nadmiernym spożywaniem alkoholu lub przyjmowaniem niektórych leków;
- nerwobóle w okolicy serca częściej pojawiają się w cukrzycy, półpaścu, osteoporozie, skoliozie, toczniu rumieniowatym i niedoczynności tarczycy.
Do listy winnych możemy również dopisać stres. W przypadku nerwobólów czynniki psychiczne, takie jak lęk, niepokój, depresja i tłumione emocje, odgrywają istotną rolę. Nagłe, silne napięcie ciała wywołane przez działanie stresora albo długotrwałe napięcie spowodowane przedłużającą się trudną sytuacją życiową będzie skutkowało bezpośrednią reakcją ze strony nerwów. To właśnie dlatego osoby, które określają swoją aktualną sytuację jako stresującą, twierdzą jednocześnie, że odczuwają „ból ciała”. Stres prowadzi do napięciowego bólu wywołując nerwobóle karku, barków i ramion oraz nerwobóle w okolicy splotu ramiennego lub nerwoból klatki piersiowej. Mimowolna reakcja nerwów skutkująca uczuciem bólu może być również wynikiem niedoboru witamin z grupy B.
Przyczyną neuralgii może być także ciąża. Nerwobóle w ciąży wynikają z naturalnych procesów zachodzących w ciele kobiety w tym czasie. Klatka piersiowa ulega poszerzeniu, co powoduje ucisk na nerwy międzyżebrowe.
Objawy nerwobóli w klatce piersiowej
Nerwoból w klatce piersiowej charakteryzuje ostry lub tępy, nasilający się, czasem palący ból, podobny do bólu mięśniowo – szkieletowego odczuwanego po dużym wysiłku fizycznym. Ból w neuralgii nasila się podczas brania głębszego wdechu, co odróżnia go od innych dolegliwości sercowych, w tym zawału serca. Chorzy skarżą się, iż w trakcie ataku neuralgii trudno im oddychać, śmiać się, kaszleć, kichać, a nawet zmienić pozycję ciała, ponieważ wiąże się to z potęgowaniem bólu. Nerwobóle w klatce piersiowej mają tendencję do promieniowania, dlatego też bywają określane nerwobólami pleców. Mogą pojawiać się po lewej lub po prawej stronie. Nerwobóle w mostku powodują ucisk, obrzęk i bolesność tej okolicy serca.
Ile trwa nerwoból międzyżebrowy? U jednych osób może to być kilka-kilkanaście minut, u innych nawet kilka dni. W takiej sytuacji należy pilnie zgłosić się do lekarza, ponieważ stan ten może stanowić zagrożenie życia. Należy pamiętać, że nerwobóle serca nie przebiegają z takimi objawami jak gorączka, nadmierna potliwość czy duszności.
Nerwoból międzyżebrowy – diagnostyka
Leczenie neuralgii powinno być poprzedzone dokładnymi badaniami diagnostycznymi. Zadaniem lekarza jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz zbadanie pacjenta, a następnie zlecenie odpowiednich badań, np. elektrokardiogramu (EKG), badania echokardiograficznego serca, oznaczenia poziomu tropin sercowych. Wśród bardziej specjalistycznych badań w diagnostyce nerwobólu przydatne mogą okazać się tomografia komputerowa (TK) lub badanie RTG.
Jednym z etapów diagnostyki jest wykluczenie chorób o podobnych objawach tj.: zapalenia osierdzia, choroby wrzodowej, rozwarstwienia aorty czy refluksu żołądkowo- przełykowego. Dodatkowo chory powinien otrzymać skierowanie na konsultację neurologiczną.
Jak leczyć nerwobóle w klatce piersiowej?
Choć neurobóle pojawiają się od czasu do czasu i ustępują samoistnie, dolegliwości te nie powinny być lekceważone. W przypadku nerwobóli wywołanych stresem najczęściej wystarczy eliminacja czynników stresujących. Niestety, rzeczywistość pokazuje nam, że czynniki stresowe są najtrudniejsze do wyeliminowania. Nie bez powodu jednymi z leków łagodzących silne nerwobóle są leki przeciwdepresyjne.
W leczeniu neuralgii stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bez recepty można stosować leki na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, które skutecznie pomagają w walce z bólem. Jeśli nerwobóle są tylko objawem jakiegoś schorzenia, tylko leczenie pierwotnej przyczyny może pomóc w wyeliminowaniu neuralgii.
Jak pozbyć się nerwobóli? Naturalnymi metodami wspomagającymi terapię są masaże, kinezyterapia, akupunktura lub ziołolecznictwo.To, co na nerwobóle przyda się zawsze to dieta bogata w witaminy z grupy B.
Bibliografia:
[1] Dureja GP, “Intercostal Neuralgia: A Review,” J. Neurol. Transl. Neurosci., vol. 5, no. 1, 2017.
[2] E. S. Hsu et al., “Intercostal neuralgia,” in Problem-Based Pain Management, Cambridge University Press, 2013, pp. 114–119.
[3] P. M. Gadient and J. H. Smith, “The neuralgias: Diagnosis and management,” Curr. Neurol. Neurosci. Rep., vol. 14, no. 7, 2014, doi: 10.1007/s11910-014-0459-3.
Zobacz także
„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk
„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!
Ból nadgarstka – przyczyny, ćwiczenia, leczenie
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
się ten artykuł?