Jak się chronić przed słońcem?
Jakich kremów z filtrem używać? Jak długo leżeć na plaży? Kto powinien całkowicie unikać słońca? Oto nasz 6-punktowy przewodnik po opalaniu w tym sezonie.
1. Jak długo przebywać na słońcu?
Słońce to naturalne źródło witaminy D. Ale nie oznacza to, że mamy leżeć plackiem na plaży. Aby zapewnić sobie dzienną porcję tej witaminy, wystarczy przebywać na słońcu 20 minut w ruchu i… w ubraniu – np. krótkich spodenkach i koszulce z krótkim rękawem, bikini nie jest niezbędne. Przebywanie na słońcu dłużej, zwłaszcza na plaży, wymaga ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, poparzeniami słonecznymi i przedwczesnym starzeniem się skóry. Szczególnie unikajmy kontaktu ze słońcem w godzinach największego promieniowania, czyli 11.00-14.00.
2. Kto nie powinien się opalać?
Niemowlęta do 1. roku życia powinno się całkowicie chronić przed słońcem – ubranka i namioty zamiast kremów z filtrem. Również dorośli, którzy mają znamiona i pieprzyki, powinni unikać słońca. Przyjmowanie niektórych leków jest przeciwwskazaniem do opalania – tutaj najlepiej skonsultować słoneczny urlop ze swoim lekarzem. Opalanie nie jest też wskazane dla kobiet w ciąży – przyszłe mamy znacznie lepiej czują się w cieniu niż na słońcu.
3. Jaki filtr wybrać?
Filtr ekologiczny to filtr mineralny, który odbija promieniowanie słoneczne, zamiast je pochłaniać, jak to robi filtr chemiczny. Jest więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
4. Jak stosować krem z filtrem mineralnym?
Przede wszystkim nie żałujemy go sobie. To kosmetyk, który powinno się zużyć w ciągu jednego sezonu. Nakładamy obficie na całe ciało. Aplikację powtarzamy szczególnie po kąpieli czy uprawianiu sportów wodnych. Przy sportach wodnych i w górach pamiętajmy o uszach i nosie – warto posmarować je specjalnym sztyftem z wysoką ochroną SPF (50+). Nie zapominajmy też o ustach – przyda się specjalna pomadka ochronna na słońce. Głowę chronimy czapeczką z daszkiem, kapeluszem słomkowym, chustką.
5. A co, jeśli zapomnimy kremu z filtrem?
W ciągu ostatnich lat dużo się mówi o stosowaniu olejów roślinnych jako filtrów przeciwsłonecznych. Ich zaletą jest naturalne pochodzenie, ale wadą niestabilność i niska ochrona UV (np. masło shea, olej kokosowy, oliwa z oliwek to ochrona na poziomie 2-8 SPF). Najwyższą ochronę daje olej z pestek malin (na poziomie 28-50 SPF). Według badań z 2014 r. olej z pestek malin pooprawia szybkość absorpcji szkodliwego promieniowania słonecznego oraz wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Te same badania wskazują, że dodanie oleju z pestek malin do kremu z filtrem pozwala zmniejszyć ilość filtrów chemicznych, a więc stworzyć bezpieczniejszą dla zdrowia formułę kosmetyku na słońce.
6. Jaki filtr stosować w mieście?
Nie przesadzajmy – lato w mieście to nie jest tropikalna plaża. Nie przebywamy na słońcu tak dużo jak na wakacjach i w związku z tym nie potrzebujemy tak wysokiej ochrony jak przy tatrzańskiej wspinaczce. W przypadku kobiet sprawdzą się kosmetyki mineralne do makijażu, które doskonale chronią przed słońcem. Podkłady i pudry mineralne zapewniają ochronę na poziomie 25-30 SPF. A nawet sam róż mineralny to 15 SPF. Ochronę zapewnią ich dwa główne składniki – dwutlenek tytanu i tlenek cynku.
Kosmetyki na zdjęciu (od lewej):
1. Santaverde: age Protect Fluid przeciwzmarszczkowy z ekstraktem z kwiatu aloesu SPF 6,
poj. 30 ml, cena 259 zł
2. Annabelle Minerals: podkład mineralny rozświetlający SPF 30, waga 4 g, cena 34,50 zł
3. Inika: puder mineralny SPF 25, waga 8 g, cena 138 zł
4. EQ: pomadka ochronna do ust SPF 30, waga 4 g, cena 35 zł
5. Jane Iredale: puder do twarzy ochrona przeciwsłoneczna SPF 30, waga 17,5 g, cena 230 zł
6. Zao: puder w kompakcie SPF 10, waga 9 g, cena 89 zł
7. Annabelle Minerals: róż mineralny SPF 15, waga 4 g, cena 39,90 zł
Kosmetyki na zdjęciu (od lewej):
1. Phenomé: balsam do ciała z ochroną przeciwsłoneczną SPF 15, poj. 200 ml, cena 135 zł
2. EQ: balsam w sztyfcie na słońce SPF 50, waga 10 g, cena 79 zł
3. Lavera: spray do opalania SPF 20, poj. 125 ml, cena 38 zł
4. Lavera: krem do opalania do skóry wrażliwej SPF 30, poj. 75 ml, cena 45 zł
5. LaQ: olej z pestek malin nierafinowany SPF 28-50, poj. 30 ml, cena 69 zł
6. EQ: krem do opalania do twarzy i ciała SPF 50, poj. 50 ml, cena 109 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Czarna słodycz, tajemnica włoskiej księżniczki i piemonckie złoto
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
Lawina zgłoszeń dotyczących szerszeni i os. Tak źle jeszcze nie było. „Wzrost nawet o 1000 proc.”
się ten artykuł?