Jak długo można brać tabletki na ból? Czym ich nie popijać? Zobacz 10 zasad bezpiecznego stosowania leków przeciwbólowych
Nieograniczony dostęp do środków przeciwbólowych sprawia, że sięgamy po nie chętnie i często. Czy jednak zawsze stosujemy odpowiedni lek i przyjmujemy go prawidłowo? Do zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas stosowania leków przeciwbólowych należy między innymi: czytanie ulotek, przestrzeganie terminu ważności czy odpowiednie łączenie.
Ból jest sygnałem od naszego ciała, że dzieje się coś niepokojącego. Rozpoczynający się proces chorobowy, stan zapalny, fizyczne lub nawet psychiczne przeciążenie objawiają się bólem. W pierwszym odruchu chcemy go jak najszybciej uśmierzyć – to oczywiste, nie chcemy cierpieć. Uczucie bólu jest nieprzyjemne i wpływa na nasze zachowanie, skutkuje spadkiem koncentracji, rozdrażnieniem, mniejszą efektywnością w pracy, niechęcią, apatią. Zanim jednak sięgniemy po lek przeciwbólowy, przyjrzyjmy się uważnie temu, co nas boli i przede wszystkim dlaczego. Ból sygnalizuje pewną sytuację w organizmie. Niwelując ból, likwidujemy sygnał, nie wpływamy na pierwotną przyczynę. Wówczas ból może powracać. Skupienie na własnym ciele i zadbanie o rozwiązanie faktycznego źródła problemu będzie z korzyścią dla naszego zdrowia.
10 zasad bezpieczeństwa
1. Lek dopasuj do bólu. W zależności od rodzaju bólu i bolącego miejsca wybierz odpowiedni preparat. W razie wątpliwości zasięgnij porady farmaceuty.
2. Przeczytaj ulotkę! Znajdziesz tam wszystkie informacje dotyczące leku, substancji czynnej, zastosowania, ewentualnych skutków ubocznych i interakcji z innymi lekami. Zapoznanie się z informacjami z ulotki jest szczególnie ważne, jeśli decydujesz się na leki bez recepty i nie korzystasz z konsultacji lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapytaj o radę farmaceutę.
3. Nie stosuj leków, które akurat masz w domu albo które kiedyś pomogły w podobnej sytuacji. Zastanów się, czy obecny ból na pewno jest taki sam i czy być może nie należy zastosować innego środka. Nie kieruj się również opinią i radą sąsiadki czy koleżanki. To, co pomogło komuś, niekoniecznie musi być odpowiednie lub skuteczne w twoim przypadku.
4. Sprawdź termin ważności. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na lek z domowej apteczki. Przeterminowane leki mogą być nieskuteczne i wywoływać niekorzystne reakcje organizmu.
5. Przeciwbólowy lek bez recepty stosuj nie dłużej niż trzy doby. Jeśli po tym czasie ból się nie zmniejsza lub odczuwasz dodatkowe dolegliwości, skontaktuj się z lekarzem i upewnij się, czy twój stan zdrowia nie wymaga innego leczenia.
6. Nawadniaj się! Podczas stosowania leków przeciwbólowych nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych oraz z chorobami nerek, u których wzrasta ryzyko uszkodzenia nerek wynikające z niedostatecznego spożycia płynów przy leczeniu środkami przeciwbólowymi.
7. Leki przeciwbólowe popijaj wodą. Inne płyny mogą zmieniać właściwości leku. Sok z grejpfruta wpływa na zmianę metabolizmu, kawa i herbata mogą nasilać działania niepożądane, produkty mleczne zaburzą wchłanianie.
8. Leki przeciwbólowe i alkohol to mieszanka szczególnie niemiła dla wątroby. Unikaj takiego połączenia, by nie zwiększać ryzyka uszkodzenia tego organu.
9. Nie nadużywaj! Więcej połkniętych tabletek przeciwbólowych naraz wcale nie oznacza, że przestanie boleć szybciej. Zwiększy się jedynie szansa na wystąpienie działań niepożądanych. Bądź cierpliwy, stosuj odpowiednią dawkę w zalecanych odstępach czasu.
10. Ostrożnie łącz leki. Zwróć szczególną uwagę na to, żeby nie zażywać kilku leków zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki temu unikniesz ryzyka przedawkowania. Pamiętaj również, że niektórych leków nie można stosować jednocześnie. Jeśli przyjmujesz jakiś lek i masz wątpliwość, czy możesz przyjąć kolejny – przeczytaj ulotkę lub poproś o pomoc farmaceutę.
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
się ten artykuł?