Z moim okresem jest coś nie tak! 4 sygnały, których nie wolno bagatelizować
U każdej kobiety miesiączka przebiega trochę inaczej. Są jednak pewne sygnały, które mogą świadczyć, że w organizmie coś nie gra. Znacie je? Czasami coś, co wydaje się niepokojące, jest zupełnie naturalne, a objawy, które lekceważymy, należy zgłosić lekarzowi.
Za dużo i za długo
Za dużo – czyli ile? Przyjmuje się, że jeśli kobieta zużywa w ciągu dnia ponad 10 sztuk środków higienicznych (podpasek lub tamponów), musi zmieniać je co 1–2 godziny, także w nocy, lub krwawienie trwa ponad 7 dni i powtarza się to regularnie – miesiączki są zbyt obfite. Trzeba znaleźć przyczynę. Taki stan może doprowadzić bowiem do anemii i osłabienia. Nie wspominając o tym, że według badaczy zbyt długie i obfite miesiączki zmniejszają produktywność w pracy, są stresujące i psują życie towarzyskie. Ze światowych badań wynika także, że zbyt obfite krwawienia ma nawet 14 proc. kobiet, a 10 proc. trafia z tym problemem do ginekologa.
Częściej na intensywne krwawienia skarżą się kobiety, które niedawno zaczęły miesiączkować oraz te zbliżające się do menopauzy (ma to związek z występowaniem cykli bezowulacyjnych), ale może przytrafić się to każdej, niezależnie od wieku. Jakie są przyczyny? Najczęściej winne są zaburzenia hormonalne, m.in. chora tarczyca, która potrafi nieźle napsocić, rozregulowując działanie układu rozrodczego. Ale znajdą się też inne powody – zaburzenia krzepliwości krwi, polipy i mięśniaki macicy, niektóre nowotwory. Same tego nie wyłapiemy, trzeba iść do lekarza.
Po badaniach krwi (morfologia i testy hormonalne) oraz USG narządów rodnych ginekolog będzie w stanie znaleźć przyczynę zbyt obfitych krwawień. Czasami robi się też histeroskopię (wziernikowanie), która umożliwia dokładne przyjrzenie się błonie śluzowej macicy i pobranie wycinków do zbadania. Lekarz może zlecić badania poziomu hemoglobiny we krwi tuż przed miesiączką lub pierwszego dnia cyklu i zaraz po miesiączce. Obfite miesiączki zwykle leczy się lekami hormonalnymi, w tym pigułkami antykoncepcyjnymi zawierającymi naturalny estrogen i progestagen, pomocna bywa też wkładka wewnątrzmaciczna oraz leki przeciwzapalne i kwas traneksamowy.
Za mało i za krótko
Dwa dni i po krwawieniu? A czasami tylko kilka godzin? To również sygnał ostrzegawczy. A jeśli do tego w ciągu dnia zużywamy 1–2 podpaski, nie należy czekać, aż to się zmieni, tylko poprosić o radę specjalistę. Tak skąpe miesiączki to może być sprawka tarczycy, a konkretnie jej nadczynności. Poza tym należy wykluczyć niewydolność jajników i zaburzenia hormonalne związane z niedostatecznym wydzielaniem estrogenów lub nadmiarem androgenów i prolaktyny. Przy PCOS – zespole policystycznych jajników – krwawienia także bywają skąpe.
Inni podejrzani? Stany zapalne narządów rodnych i powstałe w ich wyniku zrosty na śluzówce. Intensywne odchudzanie, niedowaga, duża nadwaga zaburzają wydzielanie estrogenów, co z kolei może powodować krótkie i skąpe krwawienia. Niektóre tabletki antykoncepcyjne znacznie zmniejszają ilość krwi. A rzadko – choć to się zdarza – jest to po prostu cecha osobnicza. Lekarz po zrobieniu badań hormonalnych i USG narządu rodnego, czasami (w przypadku podejrzenia zrostów) także HSG (czyli prześwietlenia układu rodnego z kontrastem), powinien postawić diagnozę. Jak i kiedy to leczyć? O tym też decyduje ginekolog. Zwykle zaleca konkretną terapię hormonalną.
Miesiączka boli!
Bóle podbrzusza i dolnej części pleców przed miesiączką i na jej początku odczuwa większość kobiet. Nie da się tego uniknąć – organizm pozbywa się błony śluzowej, która była przygotowana na przyjęcie zarodka. Nie ma zarodka – trzeba zrobić porządki. Skurcze macicy odczuwamy jako ból. Bardziej boli młode kobiety, które niedawno zaczęły miesiączkować (na pocieszenie – ostry ból mija z wiekiem). Zwykle z bólem miesiączkowym radzimy sobie, biorąc środki przeciwbólowe i rozkurczowe. I dobrze, bo przynoszą ulgę i pozwalają mimo ciężkich dni działać w normalnym trybie.
Bóle menstruacyjne będą łagodniejsze, jeśli ograniczymy alkohol i kofeinę, kawę czy colę zastąpimy rumiankiem i miętą. Jeśli jednak ból przykuwa do łóżka i przez kilka dni w miesiącu nie pozwala normalnie funkcjonować, a środki przeciwbólowe nie pomagają, trzeba się temu przyjrzeć. Czasami ból wynika z budowy narządów rodnych (wąski kanał macicy), obecności mięśniaków lub polipów, stanów zapalnych. Bolesne miesiączki są charakterystyczne też dla endometriozy, szczególnie jeśli błona śluzowa macicy jest rozrośnięta i wychodzi poza narządy rodne. Wtedy pomóc może tylko lekarz. Bywa tak, że organizm podczas miesiączki produkuje za dużo prostaglandyn, hormonów, które m.in. pobudzają skurcze macicy. W takiej sytuacji ginekolog zapisze odpowiednie leki hamujące tę produkcję.
Krew dziwnie wygląda
Jak powinna wyglądać miesiączka? Kolor od czerwieni do bordo, a nawet – na początku okresu, zaś na końcu – brązowawe ślady na podpasce. Zdarzają się też skrzepy, szczególnie przy bardziej obfitym krwawieniu. Generalnie, jeśli podczas miesiączki kolor krwi i jej konsystencja się zmieniają, raczej wszystko jest w normie. Zmiana koloru czy gęstości krwi podczas miesiączki jest po prostu związana z fizjologicznym procesem pozbywania się złuszczonej błony śluzowej macicy. Co powinno zaniepokoić? Na pewno należy zgłosić lekarzowi sytuację, gdy skrzepy stanowią ok. 25 proc. dziennej wydzieliny – to może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi.
A jeśli macie jakiekolwiek inne wątpliwości, to zawsze w takich sytuacjach warto je skonsultować z lekarzem. Regularne wizyty u ginekologa powinny być podstawą!
Źródło: medicalnewstoday.com
Zobacz także
Menopauza a miesiączka – jak zmienia się wtedy cykl menstruacyjny?
„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna
„Lekarka powiedziała mi, że miesiączka co kilkanaście dni jest normalna i żebym nie histeryzowała” – mówi Anna Kamińska, która przeszła przedwczesną menopauzę
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
się ten artykuł?