Poznaj domowe sposoby na refluks, które faktycznie działają
Czy wiesz, że co 5. człowiek cierpi na chorobę refluksową przełyku? To przewlekłe schorzenie, które wywołuje nieprzyjemne pieczenie i uczucie kwaśności w ustach, a z czasem także inne objawy. Oczywiście istnieje sporo leków łagodzących te dolegliwości, jednak warto wypróbować również domowe sposoby na refluks. Sprawdź, co faktycznie pomaga na pieczenie w przełyku.
Co to jest refluks?
Przełyk i żołądek oddziela od siebie silny mięsień – dolny zwieracz przełyku. Kiedy nie zamyka się on całkowicie, może dojść do cofania się treści pokarmowej, czyli refluksu. Jeśli objaw ten pojawia się sporadycznie, nie stanowi powodu do zmartwień. Jeżeli jednak zaczyna systematycznie nawracać, może oznaczać rozwój choroby refluksowej przełyku. Do jej symptomów należą:
- zgaga – uczucie palenia za mostkiem,
- kwaśny posmak w ustach,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- chrypka wywołana przez zarzucaną w nocy treść pokarmową,
- suchy kaszel – wywołuje go podrażnienie dolnej części przełyku,
- ból w klatce piersiowej,
- mdłości,
- problemy z przełykaniem.
Dolegliwości te nasilają się podczas schylania, parcia, po obfitych posiłkach, w ciąży oraz w pozycji leżącej. Często pojawiają się też po jedzeniu, zwłaszcza po niektórych posiłkach – tłustych, smażonych i ostrych. Ponadto ryzyko rozwoju choroby refluksowej przełyku rośnie u osób palących papierosy, otyłych oraz cierpiących na inne schorzenia przewlekłe, np. cukrzycę czy nadciśnienie.
Domowe sposoby na zgagę i refluks
Walkę z refluksem rozpocznij od zmian w swoim stylu życia, które mogą rozwiązać ten uciążliwy problem. Na przykład spróbuj spać z nieco uniesioną głową – powinna znajdować się ok. 15-20 cm powyżej tułowia. W ten sposób grawitacja zapobiegnie cofaniu się treści pokarmowej podczas snu.
Równie ważne są także nieco większe zmiany, takie jak rzucenie palenia. To duże wyzwanie, jednak wpływ papierosów na organizm jest zły na tak wiele sposobów, że warto spróbować. Co więcej, jeśli zmagasz się z nadwagą czy otyłością, zrzucenie nadwyżkowych kilogramów może zmniejszyć refluks.
A jakie domowe sposoby na refluks warto wypróbować? Najpopularniejszy jest imbir, który działa przeciwzapalnie oraz łagodzi podrażnienia i skurcze żołądka. To dobre rozwiązanie dla przyszłych mam, ponieważ jednocześnie łagodzi on nudności. Dlatego imbir sprawdzi się jako domowy sposób na refluks w ciąży i nie tylko. Możesz zastosować go w potrawach, popijać napar lub ssać cukierki imbirowe. Do łagodzenia zgagi wykorzystuje się też:
- mleko i jego pochodne, takie jak jogurt, maślanka czy kefir. Ważne, żeby miały niską zawartość tłuszczu, który nasila refluks,
- sodę oczyszczoną – neutralizuje ona kwas w żołądku, przez co zmniejsza objawy refluksu. Rozpuść jedną łyżeczkę w szklance wody i wypij powstałą zawiesinę,
- rozcieńczony ocet jabłkowy – jedną łyżkę zmieszaj z jedną szklanką ciepłej wody. Możesz dodać nieco miodu dla smaku,
- migdały – to znany domowy sposób na refluks w ciąży. Migdały i inne orzechy mają odczyn zasadowy, przez co zobojętniają kwaśne pH żołądka,
- siemię lniane – ma właściwości powlekające i łagodzące. W łagodzeniu zgagi pomoże zwłaszcza kisiel z siemienia lnianego, który otrzymasz, zalewając nasiona ciepłą, ale nie gorącą wodą na ok. godzinę.
Wspomniane wyżej metody sprawdzą się także jako domowe sposoby na refluks u dzieci. Jeśli występuje on sporadycznie, możesz złagodzić dolegliwości u swojej pociechy za pomocą mleka, siemienia lnianego czy migdałów. Jeżeli jednak problem refluksu często wraca, warto skonsultować się z lekarzem.
Domowym sposobem na refluks jest też odpowiednia dieta
Dieta jest kluczowa w zwalczaniu refluksu, jednak liczy się nie tylko jadłospis, ale także to, w jaki sposób jemy. Na co warto zwrócić uwagę?
- Nie spiesz się podczas posiłków.
- Jedz mniejsze porcje, ale częściej.
- Nie kładź się po jedzeniu.
- Przez kilka godzin po posiłku unikaj intensywnych ćwiczeń.
A co na refluks znajdziesz w swojej kuchni? Na przykład produkty o odczynie zasadowym, takie jak banany, kalafior czy orzechy. Zadbaj też o odpowiednią podaż błonnika – jest obecny w produktach pełnoziarnistych czy niektórych warzywach, np. brokułach, fasolce szparagowej, burakach czy marchewce. W twojej diecie nie może zabraknąć odpowiedniej ilości wody, także w postaci zup czy herbatek ziołowych. Uzupełnić płyny pomogą ci m.in. arbuz czy ogórek.
Masz refluks? Sprawdź, jakich potraw lepiej unikać
Refluks nie oznacza od razu całkowitej rezygnacji z twoich ulubionych potraw. Eliminuj pojedyncze produkty i sprawdzaj, jak twój organizm na to zareaguje. Jeśli zauważysz poprawę, to warto ograniczyć problematyczny pokarm. Jeżeli jednak różnicy nie będzie, możesz z powrotem włączyć go do diety. Żywność, która może nasilać refluks, to:
- potrawy ostre, mocno przyprawione,
- tłuste i smażone posiłki,
- żywność wysokoprzetworzona, np. fast food, chipsy,
- sery,
- cytrusy,
- czekolada,
- mięta,
- napoje gazowane,
- niektóre warzywa, np. pomidory, cebula, czosnek,
- używki – alkohol, kawa, herbata.
Jeśli domowe sposoby na zgagę i refluks nie pomagają, możesz skorzystać z aptecznych preparatów łagodzących te objawy. Niektóre są bezpieczne także dla kobiet w ciąży. Pamiętaj, że często nawracający problem powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem.
Bibliografia:
- https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/9-ways-to-relieve-acid-reflux-without-medication [dostęp 07.08.2024].
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/gerd-diet-foods-that-help-with-acid-reflux-heartburn [dostęp 07.08.2024].
- Waluga M., Choroba refluksowa przełyku i jej leczenie w wybranych przypadkach, Lekarz POZ, 7(3): 197-203.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Co na ból głowy zastosować? Poznaj skuteczne leki i metody naturalne
Jak przebiega leczenie migreny? Farmakoterapia i nie tylko
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
„Pierwszy atak był dla nas zaskoczeniem, bo mój syn świetnie się rozwijał” – mówi Jolanta Kuryło, pomysłodawczyni kampanii „Uwaga – to jest napad!”
się ten artykuł?