Ból nadgarstka – przyczyny, ćwiczenia, leczenie
Ból nadgarstka to druga po kłopotach z kręgosłupem przyczyna, z powodu której lądujemy w gabinetach fizjoterapeutów. Pracując w biurze, redakcji, korporacji jesteśmy zmuszone do ciągłego przebierania paluszkami po klawiaturze. Co zrobić, by te przebieżki nie skończyły się bolącymi nadgarstkami? O przyczyny bólu w nadgarstku zapytaliśmy fizjoterapeutę, Piotra Turskiego. Dowiedzieliśmy się od niego także, co robić, gdy boli nadgarstek.
- Ból nadgarstka – przyczyną może być praca przy komputerze
- Cieśń nadgarstka – objawy i leczenie
- Ból nadgarstka spowodowany zwichnięciem czy skręceniem
- Złamanie nadgarstka – objawy i pierwsza pomoc
- Łokieć tenisisty – ból nadgarstka nie tylko u sportowców
- Ból ręki w nadgarstku – choroby reumatyczne
- Co to jest ganglion?
- Ból nadgarstka – co robić?
- Ćwiczenia na bolące nadgarstki
- Wyeliminuj przyczyny bólu nadgarstka
Ból nadgarstka – przyczyną może być praca przy komputerze
Twój biurowy komputer stacjonarny jest ustawiony zgodnie z wszelkimi zasadami ergonomii (środek ekranu na linii wzroku, lampka z lewej strony itd.)? Brawo. Mimo tego ból nadgarstka może się pojawić – nawet najlepsze ustawienie nie pomoże, jeśli pracujesz jak tajna agentka, na klawiaturze ustawionej tuż przy krawędzi biurka, kiedy twoje nadgarstki nie są podparte o cokolwiek, tylko „wiszą” w powietrzu.
– Gdy masz tak ustawioną klawiaturę, przez wiele godzin piszesz, mając „zadarte” do góry nadgarstki i zgięte palce. Ta kombinacja powoduje przeciążenia w obrębie ścięgien po dłoniowej stronie ręki – tłumaczy Piotr Turski. – Problem w tym, że wszystkie ścięgna w dłoni mieszczą się w wąskim przesmyku nadgarstka. Ich nadmierne obciążanie sprawia, że ulegają stanowi zapalnemu, który wywołuje podrażnienia i bóle nadgarstków – dodaje.
Cieśń nadgarstka – objawy i leczenie
Innym problemem nękającym całe korporacyjne populacje jest cieśń kanału nadgarstka. To bardzo częsta przypadłość osób po 40. roku życia. – W przypadku cieśni do zmian i stanu zapalnego, o którym mówiliśmy wcześniej, dochodzi uciśnięcie gałązek nerwowych, znajdujących się tuż koło ścięgien biegnących przez nadgarstek do palców – mówi nasz specjalista. Gdy rozwija się zespół cieśni nadgarstka, objawy są charakterystyczne. „Drętwiejące palce w pracy, drętwiejące palce w nocy, wypadający z palców kubek rano… i chirurg” ‒ to taki medyczny żarcik opisujący objawy i rozwój tej choroby. Pojawia się ból nadgarstka i dłoni, obejmujący kciuk, palec wskazujący i palec serdeczny. Bólowi nadgarstka towarzyszy mrowienie i drętwienie, a nawet postępujący zanik mięśni.
Na cieśń nadgarstka cierpi aż 25 proc. osób pracujących dziennie 8 godzin przy komputerze, częściej schorzenie to dotyka kobiet. Nic dziwnego, że ból ręki w nadgarstku to prawdziwa zmora pracowników biurowych. Co zrobić, gdy boli nadgarstek?
Przy braku silnego bólu nadgarstka wystarczyć może poprawa postawy ciała przy pracy oraz regularne wykonywanie ćwiczeń mobilizujących nadgarstki. Niestety, przy zaawansowanych zmianach, kiedy pojawiają się zaniki mięśniowe w dłoniach, niezbędna jest pomoc chirurga. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
– By nie dopuścić do takiej konieczności, trzeba zadbać o prawidłową pozycję podczas pracy. „Cieśniowcy” zazwyczaj nie tylko źle trzymają nadgarstki, ale robią też tzw. żółwika, czyli podczas pracy przy komputerze wyciągają do przodu szyję i głowę. To zaś powoduje napięcie traktów nerwowych, które napotykając na cieśń nadgarstka, ulegają zwyrodnieniu – mówi fizjoterapeuta Piotr Turski.
Zespół cieśni nadgarstka często wymaga leczenia operacyjnego. Czego nie wolno robić po operacji cieśni nadgarstka? Niewskazane jest wykonywanie ruchów nadgarstka – okolica operacyjna jest unieruchomiona. Nie wolno ponadto palić papierosów czy zanieczyszczać, drapać i podrażniać rany.
Ból nadgarstka spowodowany zwichnięciem czy skręceniem
Skręcenie nadgarstka i zwichnięcie to częste urazy, mogące powstać podczas aktywności fizycznej, upadku czy wypadku. Gdy pojawi się zwichnięcie czy stłuczenie nadgarstka, objawy to silny ból nadgarstka przy zginaniu, obrzęk oraz zniekształcenie obrysu stawu. Ból w nadgarstku może utrzymywać się przez kilka – kilkanaście dni. Jakiego leczenia wymaga nadwyrężony nadgarstek? Co robić? W pierwszej kolejności można zastosować zimne okłady na spuchnięty nadgarstek i udać się do lekarza. Być może konieczne będzie nastawienie stawu, na pewno wymagane jest unieruchomienie nadgarstka.
Złamanie nadgarstka – objawy i pierwsza pomoc
Silny ból nadgarstka może być spowodowany jego złamaniem. Jakie są objawy złamania nadgarstka? Pojawia się obrzęk oraz krwiak wokół stawu, a ruchomość nadgarstka jest znacznie ograniczona. Najczęstsze jest załamanie Colesa, czyli złamanie nasady dalszej kości promieniowej; złamanie to pojawia się przy upadku z podparciem dłonią. Z kolei upadek na powierzchnię grzbietową dłoni prowadzi do złamania Smitha. Pierwsza pomoc sprowadza się do unieruchomienia stawu oraz kości sąsiadujących z nadgarstkiem. Można zażyć leki, które pomogą złagodzić ból nadgarstka, a następnie udać się do lekarza.
Łokieć tenisisty – ból nadgarstka nie tylko u sportowców
Łokieć tenisisty to schorzenie wynikające ze zmian degeneracyjnych włókien kolagenowych budujących ścięgna. Prowadzi to do przeciążenia ścięgien i ich naderwania, a także postępującego zaniku ścięgien i osłabienia mięśni. Pojawia się ból ręki od łokcia do nadgarstka, mogący występować nawet w spoczynku i nasilający się przy chwytaniu, naciskaniu i ruchach obrotowych. Leczenie tej przyczyny bólu nadgarstka sprowadza się do stosowania farmako – i fizjoterapii.
Ból ręki w nadgarstku – choroby reumatyczne
Gdy pojawia się ból nadgarstka, przyczyny mogą obejmować takie choroby reumatyczne jak łuszczycowe zapalenie stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów. W przypadku zmian obejmujących nadgarstek, ból to nie jedyny objaw – towarzyszy mu obrzęk, sztywność stawów, a także ogólne uczucie rozbicia i stany podgorączkowe. Objawy stawowe są najbardziej odczuwalne rano. W leczeniu stosowana jest maść na ból nadgarstka, leki przeciwzapalne, leki modyfikujące przebieg choroby i leki biologiczne.
Co to jest ganglion?
Ganglion, czyli torbiel galaretowata to kolejna przyczyna bólu nadgarstka. Guzek ten wypełniony jest płynem surowiczym lub galaretowatą substancją, powstający w efekcie urazów nadgarstka lub zmian zwyrodnieniowych. Ganglion może uciskać okoliczne ścięgna i stawy, powodując ból nadgarstka oraz ograniczenie ruchomości stawu. Metodą leczenia jest farmakoterapia i fizjoterapia, a niekiedy także chirurgiczne usunięcie zmiany.
Ból nadgarstka – co robić?
Postepowanie w bólu nadgarstka zależy od przyczyny dolegliwości bólowych. Wszelkie urazy nadgarstka wymagają unieruchomienia oraz konsultacji lekarskiej. W przypadku zmian zwyrodnieniowych lub zapalnych stosowana jest farmakoterapia. W przypadku złamania nadgarstka czy zespołu cieśni nadgarstka konieczne może być leczenie operacyjne. W każdym przypadku zalecana jest ponadto odpowiednia rehabilitacja.
Ćwiczenia na bolące nadgarstki
Pracujesz przy komputerze i twój nadgarstek boli? Co na ból nadgarstka możesz zastosować? Ćwiczenia!
– Rozwiązaniem problemu jest ustawienie klawiatury umożliwiające swobodne oparcie nadgarstków o blat biurka – radzi fizjoterapeuta. – A także robienie przerw w pracy na komputerze. Co godzinę powinnyśmy wykonać kilka prostych ćwiczeń, które rozluźnią mięśnie i ścięgna dłoni.
Wypróbuj następujące ćwiczenia na ból nadgarstka:
- po pierwsze: krążenia nadgarstków i jak najszersze „rozczapierzanie” palców, a potem ich prostowania (można wykonywać to w powietrzu, ale lepiej z dłońmi leżącymi na biurku).
- po drugie: połóż na blacie dłoń z wyprostowanymi palcami, a potem unoś jak najwyżej i opuszczaj palec po palcu; wystarczy pięć powtórzeń co godzinę, by rozruszać mięśnie i ścięgna.
Wyeliminuj przyczyny bólu nadgarstka
Gdy siadasz do komputera, pamiętaj, by twoje łokcie były oparte na oparciach krzesła lub blacie, a nie wisiały w powietrzu. Zadbaj też o podparcie nadgarstków. Jeżeli długo pracujesz na laptopie, postaw go na biurku na kilku książkach i podłącz do niego zewnętrzną klawiaturę. Jeżeli nie masz takiej możliwości, przynajmniej często kontroluj, czy nie wyciągasz zbyt szyi i głowy do przodu. To może zapobiec bólowi nadgarstka.
– Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą także przez nadgarstek – tłumaczy nasz ekspert. – Im mocniej napięty jest nerw na całej długości, od głowy, przez szyję, do palców, tym bardziej narażony jest na mogące go uszkodzić uciski.
By zapobiec nerwowej „napince” i bolących nadgarstkach, pamiętaj o przerwach na ćwiczenia – Regularnie wykonywane sprawiają, że tkanki wokół nerwów robią się bardziej elastyczne, nerwy nie są ściśnięte i mają dla siebie więcej miejsca, co im zdecydowanie służy – mówi Piotr Turski. I proponuje krótkie ćwiczenie neuromobilizacyjne: – Stań przy biurku, oprzyj dłoń na blacie i rozciągaj nadgarstek, wykonując ruch przedramienia w kierunku palców, utrzymując wyprostowany łokieć. Powoli, do granicy bólu, bez pogłębiania. Wykonaj 10 powtórzeń, za każdym razem robiąc trochę większy ruch.
Warto znać i wprowadzać w życie te proste zasady – w końcu ręce będą nam potrzebne do końca życia… Odpowiednia postawa i ćwiczenia są kluczem do profilaktyki bólu nadgarstka.
Zobacz także
„Ile razy w ciągu tygodnia zakładasz szpilki lub obcisłe spodnie? To może być odpowiedź na to, dlaczego masz rozstępy, cellulit lub żylaki”. Rozmawiamy z dermatologiem o żylakach
– Do pasji w pracy trzeba podchodzić ostrożnie. Psycholog Sylwia Michalczyk o pracoholiźmie
„Eksploatujemy swoje ciała a później oczekujemy, że przyjemność i rozkosz same przyjdą” – mówi Patrycja Wonatowska, seksuolożka
Polecamy
Znamy laureatów medycznego Nobla. Victor Ambros i Gary Ruvkun docenieni za odkrycie mikroRNA
To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?