Przejdź do treści

Wakacyjna apteczka – w co ją zaopatrzyć i jak przechowywać?

Tekst o kompletowaniu i przechowywaniu wakacyjnej apteczki. Na zdjęciu: Czerwony i biały zestaw pierwszej pomocy - HelloZdrowie
Rawpixel.com/Freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sezon urlopowy w pełni, zbliża się długo wyczekiwany wyjazd. Byłoby szkoda, gdyby w tym czasie jakieś choróbsko wyłączyło cię z aktywności. Dlatego pakując walizkę, nie zapomnij o dobrze wyposażonej apteczce. Przeczytaj, jakie leki wziąć ze sobą na wakacje i jak je przechowywać.

Przede wszystkim do apteczki wrzuć te leki, które przyjmujesz na stałe. Przerywanie leczenia w trakcie urlopu jest zdecydowanie niewskazane – może to grozić poważnymi powikłaniami, szczególnie że dostęp do lekarza czy szpitala w tym czasie zazwyczaj jest dosyć ograniczony.

 

Problemy żołądkowo-jelitowe to bardzo częsta dolegliwość podróżujących, dlatego do apteczki zapakuj zestaw biegunkowo-trawienny. Poza łagodnym środkiem na zaparcia i preparatem wspomagającym trawienie niech znajdzie się w nim specyfik hamujący biegunkę. Pamiętaj jednak, aby stosować go krótko, tylko w wyjątkowych sytuacjach. W biegunce kluczowe jest odpowiednie nawadnianie, dlatego weź ze sobą tzw. doustny płyn nawadniający (w saszetkach). Czas trwania biegunki może też skrócić przyjmowanie probiotyku. Warto spakować również preparat z elektrolitami, które tracimy w czasie biegunki. W aptece można kupić antybiotyki, które skutecznie leczą biegunkę podróżnych, są jednak dostępne tylko na receptę, dlatego przed wyjazdem warto rozważyć wizytę u lekarza.

Drogie panie, pamiętajcie, aby w waszej apteczce znalazł się też zestaw zum-owy. ZUM to zakażenie układu moczowego, przypadłość w dużej większości dotykająca kobiety. Aby zapobiec infekcji, trzeba koniecznie dbać o higienę, gdy zaś już do infekcji dojdzie, warto przyjmować preparaty ­– furaginę ­– które skutecznie i szybko likwidują objawy. Jeśli ZUM to twój częsty problem, możesz także poprosić swojego lekarza o wypisanie odpowiedniego antybiotyku – przyjmuj go po wystąpieniu objawów infekcji.

Apteczkę wyposaż też w zestaw urazowy (szczególnie przydatny, jeśli wybierasz się na urlop razem z dziećmi). Wystarczą wodoodporne plastry, bandaże, środek odkażający (zapomnij o wodzie utlenionej – utrudnia gojenie ran!) i tabletki przeciwbólowe. Niektóre ze środków przeciwbólowych, np. ibuprofen, dodatkowo działają przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, więc mogą się przydać także w przypadku innych dolegliwości.

Na koniec do apteczki dorzuć jeszcze dwa minizestawy – antykomarowy i przeciwsłoneczny. W skład pierwszego powinien wejść repelent na owady i żel łagodzący świąd po ukąszeniach, drugiego – krem z filtrem i preparat łagodzący podrażnienia oraz poparzenia słoneczne.

 

dziewczyna w stroju kapielowym

Listę najniezbędniejszych wakacyjnych leków masz już gotową. Przed pakowaniem obowiązkowo sprawdź ich datę ważności (na opakowaniu) – dotyczy to szczególnie tych leków, które wygrzebujesz z domowej szuflady. Nie wyjmuj ich z opakowań (nie wyrzucaj też ulotek), nie przesypuj do wspólnego pudełka ani do opakowań po innych preparatach – przyjęcie nieodpowiedniego leku może mieć poważne następstwa. Leki zapakuj do bagażu osobistego, żeby mieć do nich łatwy dostęp. Pamiętaj jednak, żeby znajdowały się poza zasięgiem dzieci. Apteczkę chroń od bezpośredniego działania promieni słonecznych, nie przewoź w nagrzanym bagażniku i nie zostawiaj na siedzeniu auta – od razu po zakwaterowaniu zabierz leki ze sobą. Leki, które należy przechowywać w lodówce (informacja o tym znajduje się na opakowaniu), przewoź w torbie termoizolacyjnej czy kuferku z chłodzącym wkładem i po dotarciu na miejsce od razu przełóż je do lodówki.

Et voilá! Z tak przygotowaną apteczką możesz bez obaw wyruszać na urlop. Udanego wypoczynku!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?