Kim jest ambiwertyk? Co jest charakterystyczne dla takiej osoby?
Ekstrawersja i introwersja to pojęcia znane szerszej społeczności, jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej z ambiwersją. Dowiedz się więcej na temat ambiwertyków, ich cech osobowości, sposobów zachowania oraz tego, jak wielu ambiwertyków występuje w populacji.
Kto to jest ambiwertyk?
Ambiwertyk jest jednym z typów osobowości w psychologii. Zgodnie z tradycyjnym podziałem, pojawiającym się już w koncepcjach Junga, wyróżniano ekstrawertyków i introwertyków. Termin „ambiwersja” pojawił się w koncepcji Hansa Eysencka, który rozwinął i poprawił teorię Junga. To właśnie Eysenck uznał, że ten klasyczny podział nie jest już wystarczający i brakuje pośredniego typu osobowości.
Słowo ambiwersja pochodzi od terminu łacińskiego „ambo”, co oznacza „oba”. W typie ambiwertycznym dana osoba wykazuje zwykle trochę cech introwertyka i część ekstrawertyka. Można więc uznać, że ambiwertyk to osobowość pośrednia, do której kwalifikuje się spora część współczesnego społeczeństwa. Chodzi o to, że jest niewiele osób, które można nazwać stuprocentowymi ekstrawertykami lub introwertykami. W tym kontekście ambiwersja jest tym typem osobowości łączącym w sobie różne cechy.
Ambiwertyk – osobowość, najważniejsze cechy
Ambiwertyk to osoba, która nie wykazuje cech skrajnych, a więc raczej cechuje się sporą elastycznością i jej działania mogą różnić się w zależności od sytuacji lub nastroju. Oznacza to, że w niektórych przypadkach ambiwertyk może być duszą towarzystwa, a w innych samotnikiem. Taka osoba nie może jednak określić siebie jednoznacznie, jako introwertyka lub ekstrawertyka.
O ambiwersji w psychologii mówiło się od dawna. Tylko nie nazywaliśmy tego w ten sposób. Na palcach jednej ręki mógłbym wymienić osoby, które są stuprocentowymi ekstrawertykami uwielbiającymi kontakty z innymi, i introwertyków zamykających się w domu. Cała reszta ma cechy jednych i drugich. Mówię zarówno o moich pacjentach, rodzinie, jak i znajomych. Czy to oznacza, że niemal każdy z nas to ambiwertyk?
Do najważniejszych cech ambiwertyków można zakwalifikować:
- umiejętność odnalezienia się w różnych sytuacjach;
- elastyczność i zdolność przystosowania;
- otwartość wobec innych ludzi, jednak również czasami chęć bycia w samotności;
- cechy ambiwertyka różnią się w zależności od sytuacji, przy czym znaczenie szczególne ma to, czy dana osoba zna innych ludzi w towarzystwie (jeżeli tak, to zwykle przejawia cechy ekstrawertyka, a jeśli nie, to introwertyka, chociaż nie jest to regułą);
- brak wykazywania cech skrajnych;
- umiejętność nawiązania kontaktu z ekstrawertykami, introwertykami, innymi ambiwertykami;
- zdaniem psychologów ambiwertycy są najbardziej stabilnym emocjonalnie typem osobowości;
- według wielu badaczy to właśnie ambiwertycy są najlepiej przygotowani do zawodu sprzedawcy, ponieważ potrafią zarówno słuchać klientów, jak i z nimi rozmawiać.
Ambiwertycy uznawani są także za osoby, które mogą być bardzo dobrymi przywódcami, jednak szczególnie dla niewielkiej grupy osób. W innych przypadkach przywództwo może być bardziej utrudnione i skomplikowane.
Czy ambiwertycy mają łatwiej w życiu?
Zdaniem wielu psychologów ambiwertycy są bardzo pozytywnym typem osobowości, ponieważ potrafią się odnaleźć w wielu różnych sytuacjach, a także nadają się do różnego rodzaju zawodów. Uznaje się, że to właśnie ambiwersja otwiera rozmaite drogi w życiu, a jednocześnie sprawia, że nie ma problemu z postawami nazbyt ekstrawertycznymi lub introwertycznymi.
Zwykle to właśnie ambiwertycy są lubiani i wiele osób chce spędzać z nimi czas. W końcu takie jednostki świetnie sprawdzają się zarówno w sytuacjach społecznych, towarzyskich, jak i w momentach bardziej związanych z samotnością lub izolacją społeczną.
Dobrze jednak zaznaczyć, że ambiwersja jest doskonałą cechą osobowości w sytuacji, gdy nie jest powiązana z wysokim poziomem neurotyzmu. Dotychczasowe badania wykazały, że ma to szczególne znaczenie w przypadku sportowców, którzy chcą mieć jak najwyższe osiągnięcia. Badania pokazują również, że ambiwertycy świetnie radzą sobie w innych sytuacjach życiowych, na przykład tych związanych z nauką języków obcych lub szerzej pojętą edukacją.
Należy jednak zauważyć, że nie można jednoznacznie uznać, iż ambiwersja jest najlepszym typem osobowości, ponieważ nie ma dobrych i złych typów osobowości. Zarówno ekstrawertycy, jak i introwertycy oraz ambiwertycy mogą świetnie sprawdzać się w różnych sytuacjach społecznych i zawodowych. Konkretne różnice indywidualne między jednostkami są z kolei pożądane, ponieważ dzięki temu ludzie na świecie są różnorodni. Właśnie dlatego, bez względu na typ osobowości należy akceptować zarówno siebie, jak i innych ludzi, a także zadbać o odpowiednią komunikację z nimi.
Bibliografia:
- Buksik D., Wybrane psychologiczne teorie cech osobowości, Seminare. Poszukiwania naukowe 2000, nr 16, 191-206.
- Georgiev S. Y., Christov C. V., Philipova D. T., Ambiversion as independent personality characteristic, Activitas Nervosa Superior Rediviva 2014, nr 56, 65-72.
- Jacobs G. M., Renandya W. A., Personality variations: the case of introversion, ambiversion, and extroversion, Student Centered Cooperative Learning: Linking Concepts in Education to Promote Student Learning 2019, 75-83.
- Shannon K. M., The Relationship Between Ambiversion and Communication Adaptability (Doctoral dissertation), 2022.
Zobacz także
Jesteś ciągle zmęczona? Sprawdź, co warto wprowadzić do swojej diety, żeby odzyskać energię
„Depresja jest za potężnym wrogiem, by pokonać ją ziółkami i jogą” – mówi Asia Okuniewska
„Nieleczona prokrastynacja może prowadzić do różnych problemów natury psychicznej, nawet depresji” – mówi psycholożka Iga Jaworska
Polecamy
Ludzie myślą, że mają rację, nawet jeśli się mylą. Naukowcy zbadali, dlaczego się tak dzieje
„Jeżeli nie słuchasz szeptów swojego ciała, to będziesz musiał usłyszeć jego krzyk” – mówi psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
Emetofobia przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia
się ten artykuł?